Olen eroamassa kirkosta, mutta en Päivin takia

64k6kk4,,i66

Pitäätässä odottaa vielä, jotta ei ajatella mun eroinneen Päivin takia =)

Kyllä se niin on, että eroan näiden naispappien kommenttien takia, joita olen täällä lueskellut muutaman vuoden. Toki joidenkin meispappienkin takia.

Niin kauan kuin kirkossa on pappeina naisia en tule palaamaan kirkkoon, sillä Raamatussa sanotaan: Seurakunnan paimen olkoon mies. Jos pappi toimii paimenen tehtävässä kirkossa niin otan jalat alle ja lähden kotiin katsomaan tv7:n arkistosta ohjelmaa. Helsingissä on hakusessa autolle maksullinenkaan paikka, joten saapa nähdä miten eroamiseni onnistuu. Netissä ei Helsingissä asuva edelleenkään erota, mutta muualla maassa asuva voi?

Erittäin epätasa-arvoinen tilanne.

5

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oor344ewqr

      Olen samaa mieltä.

      Sitäpaitsi....kirkosta eroaminen vaan kiihtyy ja kiihtyy, kun kirkko pyrkii pyllistämään joka suuntaan ja miellyttämään kaikkia.

      Kirkko on unohtanut oikean tehtävänsä jo aikaa sitten. Kohta menee kirkot myyntiin, kun ei ole veronmaksajiakaan.

    • *sillä Raamatussa sanotaan: Seurakunnan paimen olkoon mies.*

      Raamatussa sanotaan myös että naisen pitää olla hiljaa ja kunnioittaa miesten auktoriteettiä, sillä miehet on kingejä aina ja ikuisesti naisiin verrattuna. Ei ole ollenkaan yllättävää että Raamattu kuvailee naisen aseman näin kun otetaan huomioon milloin kirjoitetusta ja minkä sukupuolen kirjoittamasta sepitelmästä on kyse.

      Alistu vain, omahan on valintasi.

      • esther

        Raamatun sääntöjen mukaan ei Päivikään sanois mitään. Se on hyvä muistaa.


    • hyväpäivi

      Ja et varmasti ole ainoa, joka ajattelee näin.Kirkosta eroavien määrä tulee vain kasvamaan rankasti tulevaisuudessa. Uskovaiset jotka uskovat Jumalaan ja Hänen sanaansa enemmän kuin Kariin Marja-Siskoon ja IrjA TÄTIIN EROAVAT kohta isolla joukolla tarkoitan siinä vaiheessa kuin eri herätysliikkeet jättävät uppoavan laivan Siinä saa piispat jäädä nuolemaan näppejään. Kävin tässä eräänä pyhänä kirkossa sielllä oli 2 sanankuulijaa ja 3 seurakunnan työntekijää.

    • Olisiko näin?

      Suurin syy eroamisiin on se, että meidät on lupaa kysymättä jo vauvaikäisinä kirkkoon pakkoliitetty. Ev.lut seurakuntaan johon kuuluu alle 1 prosentti maailman väestöstä. Suomi maailman luterilaisin kansa. Nykyään ei enää tarvitse asioita selitellä uskomuksilla koska on jo tietoa siitä mitä ympäröivä todellisuus on oikeasti ja miten se on syntynyt. Aina kun tulee joku uutinen uskonnosta, se saa ihmiset ajatelemaan ja eroamiset lisääntyvät. Lasten kastaminen vähenee myös romahdusmaisesti. Kastetaan silti yhä isovanhempien mieliksi, vaikka itse ei kuuluta kirkkoon. Pari sukupolvea eteenpäin tämä nähdään aikana jolloin tieto voitti uskomukset. Näin se maailma kehittyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5107
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3446
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2785
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1800
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    6. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    7. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      243
      1347
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      955
    Aihe