Niin, mikä se on.
Tietenkin rakkaus mutta mitä muuta ?
Tietenkin rakkaus mutta mitä muuta ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
Läheisyys
uskollisuus
rehellisyys
keskinäinen vetovoima
huumori
läheisyys
yhteys
ainakin nämä
Lisäisin intohimo
Uteliaisuus uusia öhöm juttuja kohta
Samanlainen maailman katsomus
Lisäisin tuohon vielä...
elämäntavat ja arvomaailma
sama harrastus tuo yhteyttä
luottamus ja läheisyys. Lisäksi tietynlainen vapaus. Yhteenkuuluvuuden tunne. Tarve saada tuntea itsensä rakastetuksi, hyväksytyksi omana itsenään.
pippeli?
Kaikki hyviä vastauksia.
Monesta asiasta koostuu ja nivoutuu kokonaisuus joka on "nautittavaa yhdessäoloa ja rakkautta"
Juuri niinkuin minulla ja hänellä.
opettaa ne kaikki tunnistamaan. Ne kun on jokaiselle henkilökohtaisia tuntemuksia.
Se että molemmat tahtovat olla suhteessa keskenään.
Molemminpuolinen tahto voittaa kaikki vaikeudet ja auttaa hiomaan särmät.
Jos tietenkin rakkaus on tärkeintä, niin rakkaushan se on, mitä kysyt.
Mitä rakkaus on? Jokainen rakastaa tavallaan. Jos ei rakasta vain itseään, niin jotakin hyvää välittyy muillekin. Kun tekee jotakin toisen hyväksi ja on läsnä, niin murtuvat kovuuden ja välinpitämättömyyden muurit.
Mikä ei kuulu rakkauden piiriin suhteessa, ei voi olla kovin merkityksellistä ja mainitsemisen arvoista.
Arjessa rakkaus koetellaan.
ongelmia syntyy jos ei osaakaan rakastaa itseään, ei koe olevansa toisen rakkauden arvoinen.
Totta tuokin on ja täällä moni tuntuu kamppailevan tämän ongelman kanssa....
niin, ongelmia syntyy siinä, jos rakastaa vain ja ainoastaan itseään. Mutta itseäänkin pitää rakastaa, ettei tule tallotuksi kokonaan
arjessa rakkaus punnitaan, jos vaikeuksista kin yhdessä selviytyy.
höh, musta tuntuu, että mä taidan olla liian vanhanaikainen nykypäivän pintaliitoon ja kertakäyttö suhteisiin, joissa annetaan periksi ja vaihdetaan kumppani kun arki on läsnä.
jep, näin on.
kemia. Se käsittää voimakkaan yhteenkuuluvuuden ja yhteisymmärryksen erilaisten ihmisten välillä.
yhteensopivuus
Seksi.
no ei vaiteskaan vaan sekin kyllä kuuluu asiaan aika tärkeenäkin puolena mutta koostuu se suhde niin monista asioista.
asiat vaan natsa yhteen.
ei noita osaa selittää.
kai se on sitten sitä kemiaa
Toisen arvostaminen.
Yhteen kuuluvuuden tunne, yhteen hiileen puhaltaminen.
En ole ikinä ollut suhteessa..
rakkaus
intohimo
luottamus
kunnioitus
huumori
-läheisyys ja yhteenhiileen puhaltaminen. Tahtoa olla yhdessä, koska pitkäsuhde ei ole ruusunpunaista harhaa vaan arkea, jossa pitää nähdä myös vaivaa ja tahtoa.
- Ei väliä onko erilainen vai samanlainen, kunhan on katse samaan suuntaan. -Toisen ihmisen arvostaminen.
- Avoimuus ja keskustelu.
- koskettelu ja huomiointi, nyt ei pervot saa ajatella tuhmia;)
-erotiikka
-joku yhteinen juttu, mutta ei 24h/7vrk/365pv yhdessä. täytyy olla omiakin harrastuksia, mutta ei salaisuuksia.
-eli myös luotettavuus
Toi avoimuus oli hieno heitto, koska se on tärkeää. Aina ei ole helppoa puhua niistä kipeimmistä asioista. Kirjoittaakin voi toiselle jos ääneen ei saa sanottua.
Sitä kirjoittamista tässä onkin harjoiteltu...
no niin on :)
olemme jo mestareita kirjoittamaan, joten sen ainakin kuvittelisi sujuvan parisuhteessa..... :)
RAKKAUS, siinä itsessään on jo kaikki.
olet varmasti aika nuori?
rakkaus on juuri tätä:
"Kehrän keskellä sijaitsee sen harmaa kivijalka, jota voidaan verrata peruskallioon. Kivijalassa on asioita, joiden varassa pari voi saada suhteensa jatkumaan riittävän tyydyttävänä eroista ja ristiriidoista huolimatta. Niiden varassa pari voi myös kehittää suhdettaan olosuhteiden muuttuessa.
Kaiken ytimenä on rakkaus, johon tarvitaan suhteeseen sitoutumista, luottamusta, tahtoa, uskoa ja toivoa. Sillä onkin syvempi, pysyvämpi rakastamisen merkitys kuin ”vain” ihastuminen, hullaantuminen tai rakastuminen. Rakkaus toteutuu todellisessa läsnäolossa, jossa aidosti kuunnellaan ja ilmaistaan syvemmällä olevia tärkeitä perustunteita; esimerkiksi toisesta välittämistä, loukkaantumista ja surua. Aidossa kohtaamisessa opitaan todella tuntemaan toinen. Olemalla läsnä jaetaan molempien ”sisäistä maailmaa”; ajatuksia, tunteita ja mielipiteitä.
Usko parisuhteessa liittyy siihen, että molemmat ovat vakuuttuneita siitä, että ponnistelu yhteisen elämän eteenpäin viemiseksi tuottaa hedelmää. Kumppanit voivat ylittää monia ongelmia pelkästään sillä, että he molemmat uskovat vakaasti kuuluvansa yhteen. Mitä turvallisemmalta ja vakaammalta suhde tuntuu, sitä helpommin ihminen pystyy kohdistamaan toivonsa yhteiseen tulevaisuuteen.
Suhteen kivijalassa oleva toivo on tarpeen, kun on vaikeaa. On hyvä opetella pessimististä optimistiksi. Riittävän hyvää tahtotilaa tarvitaan, jotta jaksetaan pyrkiä vaikeista tilanteista ulos. Usein ajattelemme toisistamme myönteisemmin kuin ääneen ilmaisemme. Tässä tarvitaan tietoista tekoa, joka edellyttää tahtoa.
Myös sitoutumista täytyy tahtoa, muuten se ei tapahdu. Toisen tietämättä, "salaa" sitoutuminen ei auta. Sitoutuminen on välttämätöntä, kuten myös luottamus. Ilman näitä elementtejä suhteessa ei tapahdu kasvua eikä intiimiys toteudu. Tämä johtuu siitä, että että emme uskalla heittäytyä, avautua ja jakaa kipeimpiä asioitamme sellaisen kumppanin kanssa, josta emme tiedä, onko hän olemassa minua varten pitkällä tähtäimellä. Syvimpien ristiriitojen ratkaisu ei myöskään onnistu ilman riittävää turvaa, sitoutumista ja luottamusta."
http://www.vaestoliitto.fi/parisuhde/tietoa_parisuhteesta/parisuhteen_kehra/rakkaus/
ei pelkkää pilvissä leijumista
Jokainen määrittelee itse mikä on parisuhteen tärkein asia. Sitä ei voi kukaan määritellä toisen puolesta ja pistämäsi teksti ja linkki on vähän sama asia kuin jos kysyisi väestöliiton työntekijältä tai tutkimuksesta mikä on paras seksiasento. Yhtä yksilöstä riippuva asia.
Oma vastaus on tietysti rakkaus mutta myös kemia ja luottamus on lähes yhtä tärkeitä.
no noistahan se syntyy luottamus ja yhteenkuuluvuus. MItä artikkelissa on :)
ihastuminen ja rakkaus on kaksi eriasiaa ja pelkällä ihastumisella ei pidetä pitkää suhdetta yllä. Koska alkuhuuma ei kestä tutkitusti kuin n. kolmisen vuotta.
RAKKAUS, siinä itsessään on jo kaikki.
Totta, koska rakkausahn on kuuri se kivijalka ja peruskallio, mitä tekstissä on.
Silloin näet, että kaikki muut perustelut ja syyt hyvälle parisuhteelle ovat turhia. Kun rakastaa, niin rakastaa ja kun tuo rakkaus on pohjana kaikelle sille mitä tehdään, ajatellaan ja ollaan itselle ja kumppanille, niin mitään muuta selitystä ei ihminen tarvitse.
Eri asia on sitten se, kun elämässä tulee vaikeuksia ja niissä se rakkaus juuri punnitaankin, moniko sen kestää.
Ilman rakkautta tosiaan tarvitaan liuta muita tekijöitä mahdollistamaan suhteen. Rakkaus yksinään riittää ja implikoi muita tekijöitä vahvistamaan suhdetta. Yhtälö ei toimi toiseen suuntaan.
Henkinen yhteys.. kyky ymmärtää toista, tukea toista ja pystyä keskustelemaan melkein mistä vaan.. ja vielä nauraa samoille asioille. Ja tuon kun voisi vielä kuorruttaa molemminpuolisella fyysisellä vetovoimalla.
Kemia
Toinen osapuoli!
Tärkeää on se, että molemmat viihtyvät yhdessä. En tarkoita 100 % yhdessäoloa kuitenkaan. Tarkoitan toisilleen sopivia ihmisiä. Että voi olla oma itsensä ja tulla hyväksytyksi juuri sellaisenaan. Myös kemiaa tarvitaan. Ja tämähän on sitä rakkautta.
kyky ymmärtää toista.
ja se on itsekkyys :(
Yhteinen huumorintaju ja tunne siitä että
Ollaan samalla aallonpituudella.
Kemia, luotettavuus ja saavutettavuus.
Mikä hemmetin "saavutettavuus"?
kaikki
Rakkaus, muuta ei tarvita