Pikkusikarit

????

Moi

Olen lopettanut jo vuosia sitten tupakoinnin, mutta näin kesäisin tulee silloin tällöin kaljoitellessa poltettua. Vaikka en enää saa niistä samanlaista nautintoa kuin aikoinaan, tiedän että nousuhumalassa tulee silloin tällöin kuitenkin mieli aina tuprutella. En kuitenkaan pidä siitä, miltä keuhkot tuntuu seuraavana päivänä, minkä vuoksi olen ajatellut kokeilla näin kesän kunniaksi pieniä sikareita.

Onko vinkkejä mitä kannattaisi kokeilla? Saisi olla sellaisia, ettei polttoon tarvitse varata pitkää aikaa ja ehkä muutenkin voisi olla lähellä tupakkamaista olemusta. Hinta saisi myös olla siedettävä.

Ja en kaipaa tietoiskua riippuvuusvaaroista, olen 100% varma, etten enää retkahda arkipolttajaksi. Tupakka arkielämässä ei voisi vähempää kiinnostaa.

1

5904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • CigarsForPleasure

      Tänä keväänä sikarit löytivät uudelleen tiensä elämääni, ja huomasin, kuinka epämiellyttävältä tavallisten savukkeiden polttaminen oikeastaan tuntuukaan, kun en ole vähään aikaan enää säännöllisesti polttanut.

      Jatkossa aion polttaa vain jonkin pikkusikarin silloin tällöin järven rannalla istuskellessa tms. On muuten ihmeen rauhoittavaa verrattuna kiireiseen röökin kiskomiseen jossain tupakkakatoksessa.

      Oma suosikkini on ehdottomasti Pall Mall Chicago. Kymmenen sikarin pakkaus maksaa vain 4 euroa, ja laatu on hyvä. Niissä on jokin hyvin mieto makean vivahde. Eivät kitkeröidy yhtä helposti kuin monet muut markettien sikarit, kun vain polttelee rauhallisesti ja lyhyitä imuja.

      Toinen kelpo sikari on Van Kemp keltaisessa peltirasiassa. Ovat vähän lyhyempiä ja kalliimpia kuin Pall Mallit, ja maultaan selvästi tuhdimpia. Kitkeröityvät jonkin verran helpommin, mutta ovat muuten ihan ok tavaraa.

      Ritmeester Moods (ilman filtteriä) taisi myös olla ihan hyvä. Siitä on tosin jo aikaa kun olen sitä viimeksi polttanut.

      Al Capone pocketsit ovat pieniä, mietoja ja halpoja pikkusikareita, ja ihan asiallisia, vaikka en itse yleensä filtterisikareista pahemmin välitä. Niissäkin oli jokin ylimääräinen makeahko aromi. Sopivat hyvin tilanteisiin, joissa ei ehdi tai jaksa polttaa isompia.

      Keltainen Cafe Creme on myös ihan välttävä sikari. Omaan makuuni tosin aavistuksen verran liian voimakas ja kitkeröityy kohtalaisen helposti.

      Sikarin savua ei tosiaan ole tarkoitus vetää henkeen, joten keuhkotkaan eivät liiemmin rasitu, vaikka savu on vahvaa savukkeisiin verrattuna.

      Myöskään riippuvuus ei synny niin herkästi nikotiinin imeytyessä hitaammin suun limakalvojen kautta. Siksipä varmaan en ole koskaan huomannut himoitsevani sikaria samalla tavalla kuin tavallisia savukkeita, vaikka sikarin poltto mielestäni on muuten paljon nautinnollisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      2614
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1404
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe