Kertokaas jokin kiva runo, jonka vois hääkorttiin hääparille kirjottaa. Semmonen, josta kävis ilmi, että ovat saaneet tilille rahaa (toiveidensa mukaan) häämatkaa varten. Myös lahjalista oli olemassa, mutta koimme kätevämmäksi antaa lahjan rahana. Mutta jotenkin olisi kiva, jos kortti päätyy lahjapöytään (ja lopulta mahdollisesti muistoksi) että siitä näkisi mitä ovat meiltä lahjaksi saaneet.
Häät ovat huomenna, jotenka kiire on.... itsellä ei runosuoni oikein kuki ;)
Onnittelukorttiin jokin runo tilisiirrosta
5
4788
Vastaukset
- runoilija666
Olette saaneet tilille rahaa
kasvattakaa tällä mahaa
ette kuitenkaan enää meitä muista
eikä runosuoli enää luista
Tästä massia turhakkeeseen
ostakaa vaikka puu-WC - kunnonrunovaan
Näihin rahatoiveisiin (kerjäyksiin) kannattaa vääntää sellainen v##tuiluruno, että kortti päätyy lahjapöytään ja nokkelimmat tajuavat heti runon, hääparillekin se aukenee sopivasti häiden jälkeen...
Nämä lahja- ja rahantoiveet (kerjäykset) on tosi mainioita joskus, kun häävieraat antaa sitten samalla mitalla takaisin näille toiveiden esittäjille. Olin toissa kesänä yksissä lahjatoivehäissä (kerjäys-) ja siellä oli yhdeltä porukalta niin hieno v##tuilulahja ja siihen oikein ohjelmanumero, että ei voi kun ihailla joidenkin kekseliäisyyttä. Parasta oli, kun osalle, hääparillekin se upposi täydestä ja osalla oli jo sen vuoksi hauskaa, että osan piti mennä ulos nauramaan.
Yhtään kutsua ei ole tullut häihin sen jälkeen lahjatoiveiden kanssa!- aivanparas
Tää on kyllä paras :D Rohkea on kyllä hääpari, joka tuon luettuaan uskaltaa laittaa hääkutsuun tilinumeroita tai esittää lahjalistaa, voi tulla todella ikimuistoiset häät!
- rohkeuttakysyy
aivanparas kirjoitti:
Tää on kyllä paras :D Rohkea on kyllä hääpari, joka tuon luettuaan uskaltaa laittaa hääkutsuun tilinumeroita tai esittää lahjalistaa, voi tulla todella ikimuistoiset häät!
Tosiaan, pitää olla rohkea hääpari, jotka uskaltaa laittaa tilinumeroita tai lahjatoiveita hääkutsuun. Munaa vaan itsensä omissa häissään julkisesti, kun joku verbaalisesti lahjakas häävieras pistää ihan 6-0 ja pahin tilanne, jos on itse vielä niin pönttö (täysi dille pistää niitä tilinumeroita ja lahjalistoja..), että ei tajua koko hommaa ja häävieraat tajuu sen heti.
Olin minäkin viime kesänä häissä, jonne oli lahjalistat netissä ja tilinumerot. Katsottiin puolisoni kanssa lahjalistat ja sitten tehtiin päätös, jos ei meidän lahja kelpaa ilman listoja, niin olkoot kelpaamatta ja vietiin arvokas lahja, jota ei voi muuttaa rahaksi helposti. Saman näyttivät tehneen toisetkin, koska lahjapöytää katsoessamme emme nähneet yhtään lahjaa, joka oli ollut lahjalistalta. Lahjapöydästä päätellen rahaa ei varmaan tilille ollut laittanut monikaan.
- eilahjojahääparille
Kaikki kutsutut häävieraat voisivat ostaa yhteisostona vaikkapa sata muoviämpäriä hääparille. Voisivat saada alennustakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 224074
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu323468Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543304Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu123278Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222889Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod232645Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162350Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122331MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142155Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281747