Strategiaa suomen kanssa

Tavasti Päälikkö

Moro, tuli mieleen että kuinka monta strategia peliän on jossa pystyy pelata suomalaisella maalla/heimolla/alueellä joka olisi aijoilta 300-1800AD tiedän että on pari peliä kuten, Hearts of Iron, Europa Universalis ja Crusader Kings II josssa pääsee tällä suomen kanssalla pelaamaan, ja esim moodi kuten Wrath of the Norseman (Medieval Total War II Moodi) niin siinä on Tavastit ja Kveenit pelattavana, tiedän että suomi ei ole ollu itsenäinen kauaa mutta kyllä suomen Herttua Kunnalla tai Suur Ruhtinas kunnalla pääsee yleensä pelamaan renesanssin euroopan strategia peleissä, mutta sanokaa että kuinka monessa keskiaikaissessa strategia pelissä voi pelata suomalaisella kansalla, jos tiedätte edes yhden, niin sanokaa heti!

1

165

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harvinaista

      Niitä ei oo hirveesti sillä Suomi ei ole tunnettu loistavasta keskiajasta tai mahtavistaa armeijoistaan (hakkapeliitatkin olivat palkkasotilaina muualla), sillä, kuten sanoit, Suomi oli suuren osan tuosta ajasta Ruotsia (joka keräsi kunnian)

      Civisation V:ssä on ainakin Suomi-modi ja siinä on keskiaika, joten se täyttänee kriteerit. Se tosin vaatii myös Gods & Kings DLC jos oikein muistan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      160
      871
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      718
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      613
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      41
      601
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      562
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      515
    10. 26
      511
    Aihe