Moro, tuli mieleen että kuinka monta strategia peliän on jossa pystyy pelata suomalaisella maalla/heimolla/alueellä joka olisi aijoilta 300-1800AD tiedän että on pari peliä kuten, Hearts of Iron, Europa Universalis ja Crusader Kings II josssa pääsee tällä suomen kanssalla pelaamaan, ja esim moodi kuten Wrath of the Norseman (Medieval Total War II Moodi) niin siinä on Tavastit ja Kveenit pelattavana, tiedän että suomi ei ole ollu itsenäinen kauaa mutta kyllä suomen Herttua Kunnalla tai Suur Ruhtinas kunnalla pääsee yleensä pelamaan renesanssin euroopan strategia peleissä, mutta sanokaa että kuinka monessa keskiaikaissessa strategia pelissä voi pelata suomalaisella kansalla, jos tiedätte edes yhden, niin sanokaa heti!
Strategiaa suomen kanssa
Tavasti Päälikkö
1
139
Vastaukset
- Harvinaista
Niitä ei oo hirveesti sillä Suomi ei ole tunnettu loistavasta keskiajasta tai mahtavistaa armeijoistaan (hakkapeliitatkin olivat palkkasotilaina muualla), sillä, kuten sanoit, Suomi oli suuren osan tuosta ajasta Ruotsia (joka keräsi kunnian)
Civisation V:ssä on ainakin Suomi-modi ja siinä on keskiaika, joten se täyttänee kriteerit. Se tosin vaatii myös Gods & Kings DLC jos oikein muistan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887