eristeistä...

Mitä suosittelisitte hirsitalon eristeeksi. Karhuvillaa vai ekovillaa vai? Ollaan saatu monta mielipidettä. Tontilla muurahaisia, vaikuttaako asiaan?
2387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No mitäs siellä talossa ennestään on? Jos talo on vanha, ja se on pysynyt pystyssä, niin vanha eriste ei ole huono. Meillä on 150 v vanha talo ja esim.yläpohjan eristystä ollaan paranneltu pellavalla. Hyvin tyytyväisiä ollaan. Muutamaan lähiympäristön taloon on tungettu lasivilloja ja lateksimaaleja, mikä näkyy ´mm. kuolemankelloina. Minä pidän tätä havaintoa opettavaisena.

Äänestä
  • jos hirsitalo on uusi, niin sitten sen suunniteltu rakenne ratkaisee. Voi hirsitalon muoviinkin kääriä, jos tekee sen oikein.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hirsitalon kirjoitti:

Mitä suosittelisitte hirsitalon eristeeksi. Karhuvillaa vai ekovillaa vai? Ollaan saatu monta mielipidettä. Tontilla muurahaisia, vaikuttaako asiaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu