Hautajaiset

Tietämätön

Voiko pienissä hautajaisissa kätellä vainajan lähimmät omaiset jo kirkossa? Vai pitääkö kätellä vasta muistotilaisuudessa? Vainajalla on kolme lasta, joilla kaikilla on puolisot, nämäkö kaikki kätellään? Entä muistotilaisuudessa, käydäänkö kättelemässä kaikki vieraat, jos vieraita on vain vähän, esim. noin 30.

2

518

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etikettihai

      Jos kättely tapahtuu luontevasti esim. kirkon eteisessä tai käytävällä niin tokihan se on hyvä kätellä, mutta penkkiin en käsi ojossa työntyisi.
      Kun mennään muistotilaisuuteen kätellään heidät jotka ottavat vastaan. Sitten vapaamuotoisesti jos ja kun vaihtaa kuulumisia on keskustelukumppanit hyvä kätellä, varsinkin jos ei kovin läheisiä olla.
      Yleensäkään ei tee mitää virhettä, vaikka kättelee kaikki paikalla olijat,kun se sujuu luontevasti. Paras neuvo on, seurata muitten käyttäytymistä.

    • henrik ijös72

      papat ja mummot henkinä jos mnä sinne pääsen joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      98
      6213
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      502
      4408
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      24
      2963
    4. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      130
      1197
    5. 42
      1092
    6. Ajattelen sinua kiitollisuudella

      Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi
      Ikävä
      48
      821
    7. Mitä olisitte sanonut hänelle?

      Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään
      Ikävä
      50
      814
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      98
      800
    9. Sinulle tiedoksi

      Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si
      Ikävä
      26
      751
    10. Oletko antanut kaivatullesi jonkin lahjan?

      Jos olet, niin minkä? Ja minkä vuoksi?
      Ikävä
      43
      748
    Aihe