Niin..... Terse, saatan olla monille tuttu tuolta gerbusivuilta, tai uskoisin niin... Mulla on ollut siis aikeissa ostaa pari gerbua. Nyt mä olen hieman miettinyt, että kumpi olisi parempi: gerbiili vai kani? Molemmat on suloisia, ja hinta ei hirveä ongelma ole.eli kumpiiiiiii???
Gerbiili(t) vai kani??
7
301
Vastaukset
- tiiainen
Joka tapauksessa molempia pitäisi hankkia vähintään kaksi. Hinnasta vielä, että vaikka olisitkin laskenut eläinten ja häkkien hinnat ym., niin ota huomioon, että jatkossa tulee lisää maksuja: ruoka, purut, eläinlääkärikulut. Kanin eläinlääkärikulut ovat vähän korkeammat kuin gerbiilillä.
Riippuu vähän millaisesta lemmikistä tykkäät. Haluatko pitää eläintä sylissä? Kani ehkä viihtyy sylissä (itsellä ei ole paljon kokemusta). Gerbiilin voi ottaa käteen, mutta se enimmäkseen kiipeilee pitkin käsiäsi, eikä pysy paikoillaan paria sekuntia pidempään. Gerbiili ei kesyynny helposti (kuin esim. marsu) ja luottamuksen menettää helposti, jos ei silittele ja sylittele niitä lähes päivittäin. En tiedä mitään kanin kesytyksestä ja pidosta, koska minulla ei ole ollut niitä. Tietääkseni ne antavat silittää, mutta sylittelystä en tiedä.- Oon joku vain
Vaikka kani on laumaeläin, niin niitä EI TARVITSE olla kahta. ;) Ja olen huomioinut eläinlääkärikulut yms. tarvittavat. Nyt vaan ajattelin. Kuinkas pitkään ne kanit elääkään? Tai gerbiilit? Kun ajattelin, kun nyt olen 12 vuotta, niin se saisi mieluusti kuolla ennnen kuin täytän 20v. :D Ei oo pakko, mut mieluusti. Kani olis vaan nii herttanen ku se on vaa....chinsu on myös yksi vaihtoehto.
- Sedä
Riippuu mitä haluat, ne on kuitenkin kaksi tosi erilaista lemmikkiä. Gerbiili on lähinnä katseltava terraario-otus, kani vapaana elävä suuri ja seurallinen kaveri. Kanin kanssa on tärkeintä olla tarpeeksi tilaa ja kärsivällisyyttä siihen että kani saa olla vapaana. Mieluusti aina. Kanin paikka ei ole häkissä sen enempää kuin kissan tai koirankaan. Gerbiili on helpompi, koska se ei vaadi niin paljon vapautta. Toisaalta kanin kanssa pystyykin puuhailemaan paljon enemmän, mm. taluttelemaan ulkona, mikä on tosi kivaa toki.
Gerbiili elää n. 3-5 vuotta. Rodusta riippuen kääpiökani voi elää kymmenenkin vuotta, jätti taas saattaa jäädä viiteen. - tiiainen
Olethan sinäkin "laumaeläin", haluaisitko sinä elää ilman perhettäsi, kun joku eri lajinen huolehtisi sinusta? Kuvittele itsesi jyrsijän asemaan: Et voisi koskaan nukkua toisen vieressä, toinen ei koskaan hellisi sinua esim. puhdistamalla korvasi (ihmisen tekemänä se ei todellakaan ole sama juttu), et voi leikkiä hippaa toisen kanssa, sinulla ei ole juttukaveria ja seuraa silloin, kun itse kaipaisit sitä. Nämä asiat tuntuvat ehkä pieniltä ja vähäpätöisiltä sinun mielestäsi.
Jos kuitenkin jyrsijä saa kuolla varhain pois, niin suosittelisin ehdottomasti kaveria sille. Entä jos kyllästyt yhteen ennen kuin se ehtii kuolla pois? Silloin sillä olisi seuraa edes kaverista, jos sinusta ei siihen enää ole.
Ja chinchilla on hyvin pitkäikäinen, älä hanki sitä.- Oon joku vain
Sä sait mut masentumaan. :( Oliskos sitten fretti, kun gerbut enemmän möllöttää....
- tiiainen
Gerbiilit eivät möllötä, vaan ne ovat todella touhukkaita eläimiä. Mutta jos haluat vain yhden jyrsijän, niin hamsteri on erakkoeläin. Hamsteri ei ole kuitenkaan tylsä yöeläin, kuten monesti kerrotaan. Se kyllä nukkuu päivällä, mutta jo illalla se on yleensä hereillä. Hamsterikin kiintyy omistajaansa, jos silittelet ja sylittelet sitä. Sekin tykkää jyrsimisestä ja muusta tekemisestä, siitäkin saa kivan kaverin itselleen.
Täällä kuvia hamstereista:
http://www.hamsteriyhdistys.fi/hamsteritietoa/syyrianhamsteri/kuviot/
Jos jaksat hieman odottaa, niin marraskuussa järjestetään kiva tapahtuma (joka vuosi), Lemmikkimessut. Siellä voit vierailla kaikkien jyrsijäyhdistysten kojuilla, jututtaa asiantuntijoita ja siellä on myös monen eri jyrsijän näyttelyt. Kannattaa käydä, jopa vähän kauempaakin:
http://www.lemmikkimessut.com/ - hermeliininomistaja
Minulla on 9-vuotias hermeliini. Nyt sen rinnasta on alkanut lähtemään karvoja tai oikeestaan pieni kohta kokonaan kalju.:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2824751Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k502959Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961