nokia lumia 520

Oisko toi nokian lumia 520 hyvä toiseks kosketusäyttöpuhelimeks? Ennen mulla on ollu toi nokian 5228 kosketusnäyttö ja nyt uutta hankkimassa. Ni mite ois toi lumia?
23261
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Paras mahdollinen alle 150e luokassa

Äänestä

Ehdottomasti paras hinta-laatusuhde. Kannattaa ostaa.

Äänestä

Lumia 520 malli on hintaansa nähden erinomainen vaihtoehto. Samanhintaisista Android laitteista ei oikein ole vastusta sille.

Äänestä
  • Sama käyttis kuin 1020:ssa!Tehoja löytyy!

    Äänestä

  • miettii... kirjoitti:

    Sama käyttis kuin 1020:ssa!Tehoja löytyy!

    Käyttöjärjestelmä makuasia vaikeempi ku muut, puhelin on hyvä

    Äänestä

  • win8 ( kirjoitti:

    Käyttöjärjestelmä makuasia vaikeempi ku muut, puhelin on hyvä

    Tää vapunen se vaan on semmoinen periaatteeton
    yleisen mielipiteen mukainen luistelija.
    Eikös vielä eilen WP8 ollu huono älypuhelimen käyttöjärjestelmä?
    Kun WP8 järjestelmä on huonosti muokattava ja muuta
    semmoista diibadaabaa olet heitellyt ilmaan.
    Kerroit jopa tietokoneen käyttöjärjestemässä pysyväsi
    lopun ikää Windows seiskassa kun et totu millään
    Windows8 käyttöjärjestelmään.

    Äänestä

  • ok no kestääkö toi 520 mitää esim. Tippumista taskusta lattialle?

    Äänestä

  • lumialainen kirjoitti:

    ok no kestääkö toi 520 mitää esim. Tippumista taskusta lattialle?

    Kukaan ei tiedä sillä ei sitä viitti oikein testataks näin uudella vehkeellä

    Äänestä

  • 520 kirjoitti:

    Kukaan ei tiedä sillä ei sitä viitti oikein testataks näin uudella vehkeellä

    ok no kiitos vastauksista :)

    Äänestä

  • " vapunen"

    Mites tälläinen 50 mämmikoura. Oppiiko lähettämään tekstiviestejä , kuinka monen viikon harjoittelun jälkeen.

    Äänestä

  • Uusikaupunki. kirjoitti:

    " vapunen"

    Mites tälläinen 50 mämmikoura. Oppiiko lähettämään tekstiviestejä , kuinka monen viikon harjoittelun jälkeen.

    Riippuu ihan sinusta mutta ei se hankalaa ole etenkin jos lukee ohjeita.

    Äänestä

  • vapunen kirjoitti:

    Riippuu ihan sinusta mutta ei se hankalaa ole etenkin jos lukee ohjeita.

    Kiitos !

    Taidan mennä Giganttiin. Hintatarjous 99€.

    Äänestä

  • Uusikaupunki. kirjoitti:

    Kiitos !

    Taidan mennä Giganttiin. Hintatarjous 99€.

    Kannattaa vielä testata kaupassa tuota tai jotakin toista WP8 mallia niin selviää että sopiiko se todella käyttöösi.

    Äänestä

  • Uusikaupunki. kirjoitti:

    Kiitos !

    Taidan mennä Giganttiin. Hintatarjous 99€.

    "Taidan mennä Giganttiin"

    Miten pääset verkkokaupan sisälle?

    Äänestä

  • Ovi puuttuu! kirjoitti:

    "Taidan mennä Giganttiin"

    Miten pääset verkkokaupan sisälle?

    Minä taas menin paikanpäälle Kaakkois-Suomalaiseen liikkeeseen.

    Äänestä

Windows 8 on täysin erilainen kuin Win7. Lisäksi tuohon hintaluokkaan ei oikein löydy parempia malleja esimerkiksi Android puolelta.

Äänestä
  • Pitääkö tekstipuhelintila olla täysi vai ei mitään?

    Äänestä

Pojan Lumia 520 on nyt ollu perheessä pari päivää ja onhan tuo perkeleen hiano puhelin. Ja nyt koko perhe haluaa samanlaiset luurit. Vaimokin haluaa Lumian.

Aikasemmin meillä on ollut lähinnä Android paskoja ja vaikka vaimolle olin kyllä kertonut kuinka paljon nopeampi ja helpompi Windows on, niin nyt se sen vasta näki livenä.

Ohjelmien asennus ei kyllä mennyt ihan heittämällä, vaan muutaman ohjelman kanssa tuli jotain virheilmoitusta ja piti uudelleen asentaa. Mutta koska tosiaan edelliset luurit on Androideja melkein koko perheellä niin tuollainen pelleily oli tuttua kauraa.

Luuri vaikuttaa laadukkaalta ja jämäkältä käteen ja mistään ei tiedä, että kyseessä on 135€ maksava puhelin.

Vaikka nuoremmalla pojalla (7v) on Galaxy Gio puhelimena, niin pitää sillekkin tuo ostaa, kun on niin perkeleen näppärän oloinen luuri. Eihän se ole oikein, että toisella pojalla on jotain b-luokan kuraa käytössään ja toisella oikea älypuhelin.

On muuten windowsin logiikka aika onnistunut puhelimessa ja sen valikoissa, kun kaikki osasi heti käyttää ko. puhelinta ilman "isi mistä mä saan sen ja sen" kysymyksiä.

Äänestä

Hyvä puhelin, mutta on ärsyttävää, kun kaikki pelit maksaa

Äänestä

520 hinta putos alle satkuun kertoo gigantin uusin mainoslehtinen,huomisesta lähtien gigantin verkkokaupasta 99e

katoppa muuten parhaat ilmaset listaa eikö siellä oo aika hyviä pelejä tarjolla

Äänestä

Niimpä,tossa trend on jo kunnolla tehoja tohon hintaan että saattaa 520 jäädä monelta ostamatta,lumian eduksi ei paljon muuta voi laskea kuin ilmainen offline navigointi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


lumialainen kirjoitti:

Oisko toi nokian lumia 520 hyvä toiseks kosketusäyttöpuhelimeks? Ennen mulla on ollu toi nokian 5228 kosketusnäyttö ja nyt uutta hankkimassa. Ni mite ois toi lumia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu