Miksi Ihmeiden oppikurssi-kirja maksaa?

köyhä ja sieluton

Niin, jos teos on näin hengellinen ja kaiken paljastava ja kaikille ihmisille avuksi oleva, jonka pitäisi muuttaa maailmaa.

Niin miksi tätä teosta ei ole mistään ilmaseksi luettavissa? Miksi tästä pitää maksaa lähes 100 euroa.

Mielenkiintoinen kirja, mutta olen erittäin skeptinen silti lopullisten tarkoitusperien suhteen. Materia on toisarvoinen seikka, mutta miten köyhä ja rahaton voi päästä käsiksi tähän tietoon, jos ei ole rahaa???????

7

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eipä maksa :)

      Ainakin pk-seudun kirjastoista on lainattavissa suomenkielellä ilmaiseksi:
      http://haku.helmet.fi/iii/encore/record/C__Rb1611449?lang=fin

      Tässä linkissä on luettavana alkuperäisenä englanninkielisenä Urtext-versiona (joku muu saa selittää mikä on Urtext-versio, koska en nyt muista):
      http://courseinmiracles.com/

      Täälläkin IOK näyttäisi olevan ladattavissa, englanniksi:
      http://www.holybooks.com/a-course-in-miracles/

      Youtubessa Oppilaan työkirjan harjoituksia käydään läpi useilla eri kanavilla:
      http://www.youtube.com/user/miracleofmind
      http://www.youtube.com/user/earlpurdyACIM
      http://www.youtube.com/user/ACIMessentials

    • peruspäivärahalla

      Kirjan hinta halvimmillaan kirjakaupassa (Era nova) on 63.90 €. Huutonetissäkin joskus ollut myynnissä tosi halvalla.

      Itseasiassa kirjan hinta on erittäin huokea, kun ottaa huomioon, että tekstiosassa on 770 sivua, oppilaan työkirjassa 532 sivua ja opettajan käsikirjassa 98 sivua eli n. 1500 sivua, jossa ei ole sisällyslutteloiden sivuja laskettuna.

      On ymmärrettävä, että kirjan painatuskustannuksetkin maksavat, joten ihan ilmaiseksi sitä ei mistään voi saada. Ja voihan tuon summan pistää aivan turhuuksiinkin. Kirjastosta kirja on lainattavissa, mutta aina on parempi, jos omistaa ko. kirjan, koska sivumäärä on valtava. Kirjaa luetaan pohdiskellen, sitä ei lueta nopeaan tahtiin.

      Kirja löytyy suomeksi myös netistä, mutta ei ole aivan kokonaisuudessaan luettavissa. Tehtäväosiot ovat vajaat, mutta näinkin kattavasta lukuelämyksestä saa hyvän kuvan kirjan sisällöstä. "Ei ole puutetta", niin kuin Jeesuskin asian usein mainitsee ;) .

      http://books.google.fi/books?id=6Pz2yK7-v18C&printsec=frontcover&dq=ihmeiden oppikurssi&hl=fi&sa=X&ei=PjcAUpqYHYfh4QTYuYCgAQ&ved=0CDIQ6AEwAA#v=onepage&q=ihmeiden oppikurssi&f=false

      • peruspäivärahalla

      • puup2
        peruspäivärahalla kirjoitti:

        Kirjan suomentaminen on ollut melkoinen urakka: 7 vuotta, eikä ihan mikä tahansa suomennos. Erittäin vaativa., kuten allaolevasta linkistä selviää. Suomentaminenkin on työtä, josta tulee maksaa palkka, ihan kuin kenelle tahansa työtä tekevälle.

        Tästä voit lukea Pirkko Pelkosen tarinan: 7 vuotta Kurssin tähden

        http://p1.foorumi.info/iok/viewtopic.php?p=580&sid=77aac0796985f6aec3c3836e2e1a1796

        Tätä ihmeiden käsikirjaa ei koskaan olisi saanut edes kirjoittaa, niin vaikeaselkoista tekstiä kuin olla ja osaa. Perimmäinen ja ainoa pirullinen tarkoitus on saada ihmisen pää sekaisin ja mieli todella ongelmalliseksi. ja kun ihminen on saatu koukutettua tähän IOK:hon, niin tarkoitus mennyt perille ja onnistuttu. Ongelmia toisensa perään ja yritystä ratkaista, niin johan on pää pyörällä kuin lankakerä. Että tällaista. Ja todella karmeaa rahastusta nämä piirit ja yksityistranssitunnit. Maksavatkohan edes veroja tuloistaan, nämä pääpukarit?


      • peruspäivärahalla
        puup2 kirjoitti:

        Tätä ihmeiden käsikirjaa ei koskaan olisi saanut edes kirjoittaa, niin vaikeaselkoista tekstiä kuin olla ja osaa. Perimmäinen ja ainoa pirullinen tarkoitus on saada ihmisen pää sekaisin ja mieli todella ongelmalliseksi. ja kun ihminen on saatu koukutettua tähän IOK:hon, niin tarkoitus mennyt perille ja onnistuttu. Ongelmia toisensa perään ja yritystä ratkaista, niin johan on pää pyörällä kuin lankakerä. Että tällaista. Ja todella karmeaa rahastusta nämä piirit ja yksityistranssitunnit. Maksavatkohan edes veroja tuloistaan, nämä pääpukarit?

        Kun kirjaa lukee, se alkaa aukeamaan. Siihen menee oma aikansa. Ainoa, mikä on se ongelmallinen, on sen egomielen ajattelutapa, siksi mieli kokee IOK:n ongelmalliseksi ja kokee, että pää menee pyörälle. Ole kiitollinen, jos näin on tapahtunu. Aina tietoinen mieli ei ymmärrä lukemaansa, mutta kuten huomaat, jotain on tapahtunu. Kaikki ei enää olekaan nii selvää, tässä fyysisessä maailmassa.


    • TheusHelsinki

      Jeesushan ei eläessään kirjoittanut sanaakaan.
      Sen aikainen maailman tajunnantila, ei olisi ollut valmis vastaanottamaan Totuutta vielä.

      Nyt kuitenkin asiat ovat toisin.

      Kurssin tekstiosa on kirjoitettu jambiseen pentamertiseen tempoon, samaan jota Shakephere käytti teksteissään.

      Tämä pakottaa lukijan hidastamaan tahtia ja todella ymmärtämään sanojen muodon takana olevan sisällön, siksi monet kokevat sen hankalaksi.

      Kurssi olisikin hyvä aloittaa lukemaan Opettajan käsikirjasta ja jatkaa sitten vasta tekstiosaan - se helpoittaa tekstin ymmärtämistä.

      IOK-kirja pitää sisällää 3 kirjaa, näin ollen yhdelle kirjalle tulee hintaa noin 20 euroa, minusta se ei ole kallis, mutta minä olenkin luopunut puutteen ajatuksista elämässäni :)

      Rauhaa

    • Portinvartia.

      Jossain päin maailma oli leipä määrätty riittävän halvaksi jotta jokainen pystyy sen hankkimaan. Sitten ihmiset veivät leipää eläinten rehuksi kun se oli kaikkein halvin ravinto myös niille.
      Jos kirja olisi aina kaikkien saatavilla ilmaiseksi vesin joka päivä lastin kirjoja kotin ja lämmittäsin niillä taloni

      Olen minä vaan niin nerokas ilmaiseksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5378
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5004
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      14
      4791
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1771
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      81
      1635
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1441
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1260
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe