"Äänestys laista viivästyi kertaalleen kesäkuussa demokraattiedustajien viime hetken pitkään jarrutuspuheeseen.
Toteutuessaan laki kieltää abortit 20 raskausviikon jälkeen ja uudet, tiukat määräykset sulkevat käytännössä lähes kaikki osavaltiossa toimivat aborttiklinikat.
Yhdysvalloissa abortteja rajoitetaan tai pyritään rajoittamaan jo ainakin kolmessatoista osavaltiossa."
http://www.kaleva.fi/uutiset/ulkomaat/aborttilait-tiukentuvat-jalleen-yhdysvalloissa/635870/
Tässä vain sitten on riskinä, että laittomien aborttien määrä taas lisääntyy. Samalla tavoin kuin maissa missä abortti on laiton on, myös suurimmat laittomien aborttien määrät. Ja tästä syystä myös suurimmat mahdollisuudet lapsen lisäksi myös äidin kuolla.
Vai onko ajatuksena, että sama myös antaa äidin kuolla. Ja toimeksipanijalle saada synnintunto?
Aborttilait tiukentuvat jälleen Yhdysvalloissa
3
116
Vastaukset
- hyvä!
Näin se maailma muuttuu, pienin askelin mutta oikeaan, inhimillisempään suuntaan :)
On toki rikollisen oma asia, ryhtyykö veritekoon ja riskeeraako näin ehkä omankin henkensä. Eihän väkivallan tekijöiden suojelemiseksi tule sallia muitakaan julmuuksia.- kipeetä hätärynkkyä
muuttuu muuttuu.... :))))
pian huomataan että nää kiihkofemakoiden epätoivoset synkistelyt massoittaisista aborttimatkailuista ja rikollisuuden noususta on nykyoloissa pelkkää liioteltua harhaa ja marginaalisen sakin hupia.. harvemmathan nytkään kriminaaleiks sentään hinkuaa ryhtyä. Ja niin ne lait muuttuu sitten hiljalleen sielläkin mihin niitä reissuja on on tehty :) että siinä menee sitten sekin porsaanreikä. Täähän tietenki korpee pro-choice-fanaatikkoja niin vietävästi että onhan se tuudittauduttava siihen että "eiku mikään ei muutu ikinä kuitenkaan" :)
- miksi vihaat lapsia?
" ilmeisesti ei millään"
Tuskin sentään ei-katolisessa maassa ollaan kieltämässä naisen hengenvaara-abortteja ym. vakavia terveyssyitä? Että älä jaksa taas liiotella niillä marginaaleillas.
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2585336
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!552595- 842279
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3931577Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss981284SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä291143Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse101089Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9243921Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte175915Haapaveen nähtävyys?
Se teidän "suihkulähde" on ylittänyt uutiskynnöksen Suomen rajojen ulkopuolella Sveitsissä. Se näytettiin paikallisten u40869