miksi vaatia asunnolta liikoja

Välittäjätäti

Olen käynyt näyttämässä ystäväni asuntoa joka vuokraa sitä. Vastaani on tullut aika ihmeellisiä vuokralaisia. He kun ovat vuokraamassa asunnon korkeintaan vuodeksi jos sitäkään. Sitten on sellaisia jotka eivät ole tyytyväisiä tapettien väriin, lattian materiaaliin tai vastaavaan. Eikö se nyt ole ihan sama minkä väriset tapetit ja lattia on, jos ne kuitenkin ovat uusia ja neutraaleja. Vuokraus ei ulotu kuitenkaan vuotta pidemmäksi ajaksi niin miksei siinä asunnossa voi asua sitä vuotta. Jos on uudet kohokuviotapetit (valkoiset) seinillä niin tämä ei sitten miellytä. Vaan halutaan hieman väriä. Itselleni jos ja kun vuokraan asunnon niin on aivan sama mihkä väriset tapetit tai lattia on, kunhan ne on siistit. Jotenkin on jäänyt sellainen kuva että suurin osa on lähtenyt liikkeelle siitä että nyt aletaan leikkimään kotia. Halutaan sitä ja halutaan tätä mutta se on unohtunut kuitenkin että vuokraus on vain vuodeksi, ei ymmärrä. Aika omituisia nämä nukynuoret

6

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trontta23

      Sinä olet sinä ja joku muu on joku muu. Ihmiset on erilaisia ja se mikä toiselle on tärkeää niin toiselle taas ei ole..Jos on varaa valkata niin sitten valkataan. Tottakai jokainen haluaa mieleisen lyhyeksikin aikaa ja vasta "pakon" edessä tehdään kompromisseja.

      Itse vuokrasin ns. kalustetun "kesäkämpän" 3 kuukaudeksi, niin kyllä minä otin sen mille sain mielestäni parhaan vastineen rahoilleni. Yksi vuokraus kaatui siihen kun asunnossa ei ollut pesukonetta ja vanhempi vuokranantaja ei millään voinut ymmärtää että yleinen pesutupa ei ole sama kuin pesukone asunnossa, jossa saa pestä ilman aikatauluja juuri silloin kun itselle sopii.

      Minulle taas ei mitkään tapetit ole tärkeitä mutta jollekkin nuorelle naiselle saattavat hyvinkin olla

    • sfhgs555y5h

      Tarjoa kämppääsi sossutapaukselle. Ei välttämättä paljoa valita, mutta kämppäsi voi olla myös aika huonossa kunnossa. :)

      Ehkä sinulla on hieman korkea vuokrapyynti kuitenkin kun ei kämppä kelpaa? Ei luulisi tapettien silloin paljoa painavan jos hinta kohdallaan?

    • vuokratäti

      vuokrasimme omakotitalon yläkerrasta 2 huonetta. Kyselyitä tuli tosi paljon. huoneet 20 neliön kokoisia, kh ja wc . Lisäksi kalustettuina. kaikki uutta ja siistiä. etsimme huoneisiin asukkaiksi henkilöitä joille esim. keittiö ei ole tarpeellinen, vaan mikro ja kahvinkeitin riittäisi. Lähinnä kun 1v määräaikainen sopimus niin ei kannattanut tehdä huoneisiin keittiöitä. Ja liikkuvat opiskelijat eivät hellan ääressä puuhaa. vuokra tosi halpa ja siihen sisältyy kaikki . vedet, sähköt, varastotilat. aluksi kaikki ok. Mutta sitten alkoi valitus.... ei sitä eikä tätä .odotan että aika menisi nopeasti ja vuokralaiset pääsevät loistohotelliiin alle 400e vuokralla.

    • Vali vali vali

      Aloittaja on ihan oikeassa. Jos asunto ei miellytä niin miksi ottaa se ja alkaa valittamaan. Etsiköön siksi vuodeksi miellyttävän asunnon tai menköön hotelliin. Tämä on juuri sitä kun nuoriso on opetettu niin kermaperseiksi.

    • Mistä löytyy?

      Löytyyköhän useampiakin sellaisia vuokranantajia, joille kelpaa vuokralainen, joka ei liikoja vaadi, mutta ei myöskään tule sitten lopputarkastuksissa mitään hässäkkää, vaan hyväksytään normaali kuluminen ja pikku vahingot? Asuntohan voisi olla sellainen jo parhaat päivänsä nähnyt, kunhan ei ole homeessa eikä naapurit hörhöile. Kertokaa aidosti myönteisistä kokemuksista.

    • valitusvirsi*

      No, itselleni on ainaki tärkeä juttu se että asunto on siivottu, muutossa on niin paljon hommaa että on tosi tuskastuttavaa havaita kaikkien kaappien olevan niin likaiset ettei niihin voi mitään laittaa. Varsinkin keittiö monine kaappeineen ja kodinkoneineen on työläs siivottava muuton ohessa.

      Erääseen asuntooni oli jätetty kaikki remonttipölyt, huoneistossa oli tehty kylpyhuone kokonaan uusiksi ja betonimurskat jätetty pitkin lattioita. Ei auttanut kuin laittaa tavarat kaikkien sotkujen päälle kun ei voinut muuallekaan muuttokuormaa kipata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe