Suomen romanit ovat kohtelioita, kilttejä ja reiluja ihmisiä. Joka kerta kuin minä olen käynyt romanikaverin kotona on tullut aito kotitunnelma. Me ollaan kaikki suomalaisia!
Suomen romanit ovat kohtelioita
romanin kaveri
6150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osa on kohteliaita, yleensä sellaiset jotka on saaneet aidon romanikulttuurin kasvatuksen ja osa on päin vastoin eli todella törkeitä muita kohtaan, myös omiaan ja valtaväestöä. Heillä yleensä puuttuu kunnon kasvatus eli on opetettu pienestä pitäen väärät arvot..
Normaalit mustalaiset eivät ehkä ole se näkyvin osa monille valtaväestön edustajalle koska he ovat tottuneet etsimään mustalaisista vain niitä huonoja puolija, ennakkoluuloja ja osa näkee meidät vain rasismin perusteella, eli riittää kun täytät mustalaisen piirteet niin olet automaattisesti kaikki paha tässä maailmassa.
Pieni oikaisu on nytten kyllä paikallaan. Kohteliaita ja sivistyneitä ovat ne kaalot, keillä on ollut normaali kotikasvatus. Ja tässä tapauksessa en tarkoita normaalilla kasvatuksella mitään 1500 luvulta olevaa kasvatusta.
Elikkä tarkenettuna vanhemmat jotka ovat opettaneet arvostamaan lähimmäistä rotuun katsomatta, ei olla opetettu vääryyteen, eikä olla opetettu käyttämään rumaa suuta. Hyvin kasvatetut kyllä erottuvat oikeasti hyvinkin näkyvästi, harmi että hyvin käyttäytyviä on kuitenkin vain peini murto-osa.
Kyllä sivistyneen ihmisen huomaa heti olosta, ei tarvitse suutaan ees aukaista.
Monet kyllä luulevat olevansa jotakin nämä ovat yleensä niitä keillä on ylikorsouneet tavat, kova ääni, luulevat mustalaisuuden olevan sitä mitä ulospäin yrittetään esittää. Oikea sivistynyt ihminen ei pidä ääntä itsestään.
Ja varmaan paljon, paljon muutakin.
Tavallaan oot oikeessa suomessa on aika pellossa kasvatettuja lapsia niin mustalaisissa kun valkolaisissa, mitään ei osata kunnioittaa ja sen kyllä näkee katukuvassa ja vähän kaikkialla muuallakin.
1500luvun kulttuuria suomessa ei taida olla mitään jälellä kuin sauna? Oliko se vielä silloin, en tiedä.
Mustalaisten kulttuuri taas on paljon vanhempaa ja siinä on kaikki oikeat asiat kohallaan jos vanhemmat elää ja kasvattaa lapsensa, tulee heistä todellakin aikuisia ihmiisiä, joita nykyään ei kovin paljoa enää näe missään, siis aikuiseksi kasvaneita ihmisiä, ne on korvattu iki teineillä, jopa nykyajan 50vuotiaat leikkii teinejä, siis kaajeet ja kaaleet. Ällöttävää meininkiä ja ei osata pitää lapsista huolta sitten ihmetellään miten ne on niin mahottomia ja käyvät jopa omien vanhempien päälle.
Joidenkin mielestä sellainen on normaalia 2000luvun kasvatusta, eli televisiot ja muu media kasvattaa lapsen teini-ikään jossa hän sitten elää loppu elämänsä ilmeisesti.
Ikävä kyllä hyvin kasvatettuja romaneja näkee harvmmin, mutta heitäkin on paljon. Sitten nämä ns. roskasakki pitää meteliä ja erottuu joukosta ja heidän käytöksensä yleistetään koskemaan kaikkia romaneja.
Kokemuksia on molemmista.
Tiedän erään romani naisen, joka ns. lähti kulttuurista ja vaihtoi perinteisen romaniasun minihameeseen ja on kaiken lisäksi ns. uskovainen, mutta kun todellisuudessa käyttäytyy kuin sika ja huutelee ihmisille pitkin kyliä.
Pyydän nöyrimmin anteeksi kaikilta siolta, että vertaan tätä ihmistä teihin.
Tällaiset ne vasta pilaakin niin kaaleiden kuin kaajeiden maineen, saatika sitten kaikkien uskovaisten...
No en nyt tiiä millälailla usko liittyy sikamaisuuteen, mutta mielestäni jokainensatehdä mitä haluaa mutta ei pidä luulla itseään välttämättä sivistyneeksi.
Ehkä tuokin nainen on halunnut elää elämäänsä ihan itse eikä muitten kautta mut yritetään arvostaa jokaista ihmistä ihmisenä..
Pari päivää sitten törmäsin Ylä-Savossa vanhempaan romanipariskuntaan.
Satuin vain kävelemään ohi kaupan josta tulivat ulos.
Rouva heitti kehuvan kommentin hameestani,joka on sellainen hyvin runsashelmainen salsahame,vihreänkirjava ja nilkkapituinen.
Kotvan käveltiin kimpassa ja juteltiin niitä näitä.
Mukavia ihmisiä!
Itse olen kys paikkakunnalla vain lomalaisena ja asun oikeasti Espoossa.
Mutta jäi mieleen noin mukavat ihmiset. Toivon heille hyvää jatkoa.
Itse olen 50v valkolainen. Minulla on vain hyviä muistoja romaneista.