Lääkkeen tehosta ja lisälyönneistä

Osaako kukaan sanoa mikä vaivaa, kun jokainen lääke mitä olen kokeillut lisälyönteihin lakkaa toimimasta tietyn ajan jälkeen? On kokeiltu albetolia, tenoblockis, bisoprololia, metoprololia, losartaania, propraalia... Kaikki menettävät tehonsa hyvän alun jälkeen. Olen kokeillut myös magneesiumia, kaliumia, omega3:a... En edes käytä mitään lisäreitä aktivoivia aineita. Mikään ei auta. Olen tosi väsynyt lisäreihin, harkinnut jopa itsemurhaa, lääkärit vain toitottavat hyvälaatuisuudesta...Onko tähän mitään apua?
3104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Minä kyllä kiinnittäisin huomiota ruokavalioon, joka sellaisenaan lienee huono vastaus, mutta liioilla hiilihydraateilla voi olla yhteyttä myös sydämen rytmiin.
Ruokavaliolla voidaan vaikuttaa ylipainoon, verenpainoon ja sydänblakkien muodostumiseen. Margariinit, kevyttuotteet ym keinoaineet voivat vaikuttaa haitallisesti ja voi pidetään nykyään lähet välttämättömänä.

Lääkkeet eivät ehkä ole oikea keino ongelman poistamiseen, mutta olen itse maalikko sydämentahdistimeni kanssa, eli kammiovärinät yllätti 8 vuotta sitten.

Äänestä

Kuulostaa tuolta kuuluisalta 'psykologiselta vaikutukselta'. Itsellä kokemusta siitä myös että jos kokeilee jotain uutta ravinnetta tai muuta josta kerrotaan olevan apua lisälyöntisyyteen, niin aluksi se tuntuu auttavat. En usko että oikeasti auttaa alussakaan, vaan ainoastaan tilanne hieman muuttuu tilapäisesti tuolla 'korvien välissä':) Kuitenkin suurimmalla osalla 'vika' lienee itse sydämessä/siihen liittyvässä hermostossa, vaikkei siis varsinaista fyysistä sydänvikaa olekaan. Ja siihenpä tuskin mitään lääkkeitä on, varsinaisia rytmihäiriölääkkeitä ei lisälyöntisyyteen kuulemma määrätä, koska periaatteessa lisälyönnit ovat terveessä sydämessä aina vaarattomia ja rytmihäiriölääkkeet puolestaan voivat lisätä riskiä saada vaarallisia rytmihäiriöitä.
Paras apu lienee se jos lisärit voisi vaan unohtaa, mutta se onkin helpommin sanottu kuin tehty. Paljonko aloittajalla on lisälyöntejä vuorokaudessa, onko esim. holterissa niitä tutkittu?

Äänestä

Taitaa olla vika sydämen toiminnassa jota ei lääkkeillä korjata. Itellä on muljahtelua ja tiheälyöntisyyttä aika-ajoin. Kova fyysinen rasitus tuntuu pahalta. Myös stressi aiheuttaa takykardiaa.
Olen petrannut syömisten kanssa ja lopettanut tupakoinnin. Taitaa vaan olla heikko sydän kyseessä. Todennäkösesti kuolen sydänkohtaukseen ellen syöpään sitä ennen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


goodbyelife kirjoitti:

Osaako kukaan sanoa mikä vaivaa, kun jokainen lääke mitä olen kokeillut lisälyönteihin lakkaa toimimasta tietyn ajan jälkeen? On kokeiltu albetolia, tenoblockis, bisoprololia, metoprololia, losartaania, propraalia... Kaikki menettävät tehonsa hyvän alun jälkeen. Olen kokeillut myös magneesiumia, kaliumia, omega3:a... En edes käytä mitään lisäreitä aktivoivia aineita. Mikään ei auta. Olen tosi väsynyt lisäreihin, harkinnut jopa itsemurhaa, lääkärit vain toitottavat hyvälaatuisuudesta...Onko tähän mitään apua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu