Maalämpö pieneen taloyhtiöön

kokemusta???

Meillä on pieni kahden paritalon yhtiö, jossa on öljylämmitys.

Talot on rakennettu 50 luvun lopussa ja niissä on vesikiertoiset vanhat suuret patterit.

Öljyä on kulunut noin 12.000 litraa vuodessa.

Moni on pitänyt meitä hulluina kun suunnitelemme 30 vuotta vanhan öljylämmitysjärjestelmän remontoimista, hyväkuntoisia käytettyjä kattiloita saa halvalla. Pitäisi kuulema siirtyä maalämpöön. Itseä vähän epäilyttää tehon riittävyys, nykyinen kattila on 55kW ja sekin on paukkupakkasilla vähän alitehoinen.

Onko jollakin kokemusta vastaavan kohteen maalämmöstä? Onnistuuko edes vanhaan patteriverkkoon, vai pitääkö sekin muuttaa matalalle lämmölle sopiville tehokkaammille pattereille?

Kattilan uusisimisella voimme jatkaa nykyisillä kustannuksilla, pelottaa että pumppuremontissa kustannukset karkaa käsistä ja lämmityskuluissa säästäminen tuleekin kalliiksi.

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 12000 litraa

      Oliskohan syytä pikkasen tarkistaa vaikkapa ikkunan tiivisteitä. Meillä menee 150 m2 omakotitalossa 80 m2 piharakennus 1000 litraa vuodessa. Kaikki tietysti on kauhean suhteellista. Kattilan vaihtaminen ei säästä juuri mitään. Ennenminkin polttimon huolto. Maalämpö ei maksa itseään takaisin ihmisiässä.

    • Öljy on ihan hyvä

      Maalämpö ei ole todellakaan optimaalinen tuollaiseen kohteeseen, jossa talojen eristeet ovat niin ja näin ja lämmitys hoidetaan perinteisillä pattereilla.

      Talonne eivät ole kovin energiataloudellisia (vaikka et tosin sanonut miten suuria asunnot ovat), koska 12.000 litraa öljyä kääntyy karkeasti 100.000kWh:ksi, eli 25000kWh per asunto.

      Jos teillä on lämmitysjärjestelmä kattilaa lukuunottamatta hyvässä kunnossa, niin sitten kattila vain vaihtoon ja lisäksi hommaatte jokaiseen asuntoon hyvälaatuisen ilmalämpöpumpun.

    • 7+6

      Kannattaisiko ihan ensimmäisenä tutkia, jos jostain pystyisi säästämään. Tuollaisissa vanhoissa järjestelmissä kanaaleihin voi hukkua jopa neljännes energiasta. Esimerkiksi neljällä sähkökattilalla ja ilmalämpöpumpulla saattaa saada 6000€ säästön vuodessa, investoinnin ollessa 30000€ luokkaa

    • kova on kulutus

      Kyllähän riittävän tehokas maalämpö järjestelmä on huoleton ja säästöä tulee jos vertaa öljyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1334
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1135
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1017
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      861
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      842
    6. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      786
    7. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      779
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      748
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      711
    Aihe