Heip. Onko tietoa kuinka paljon Shorin Ryu eroaa Shotokanista suomessa? Onko katat samoja? Onko opetuksen taso sama molemmissa? Shotokan kiinnostaisi enemmän mutta kun Shorin Ryu sali on ihan tuossa naapurissa.
Ymmärtääkseni Shotokan on saanut vaikutteensa Shorin Ryusta joten jos annat 15 vuotta elämästäsi Shorin Ryulle, vaihdat paikkakuntaa ja siellä ei olekaan kun Shotokan koulu, niin onko se sitten taas alkeiskurssille mentävä? Karate on karatea, mutta tarviiko aina aloittaa puhtaalta pöydältä kun vaihtaa tyylisuuntaa?
ShorinRyu ja Shotokan erot?
3
299
Vastaukset
- asiavastaus
juu ei, katat ei ole samoja. Samaa juurta ovat, mutta Shotokan japanilaistunut, ja asennoiltaan ja voimantuotoltaan täysin eri tavaraa. Painu sinne Shorin Ryuhun, jos 15 vuotta jaksaat tahkota, siinä vaiheessa pystyut jo pistämään oman dojon pystyyn.
kun tyylisuuntaa vaihtaa, on se uuden dojon asia miten alusta aloitat. Eteneminen on kumminkin todennäköisesti ripeää, jos on useita vuosia aktiivisesti harjoitellut jotain muuta karaten tyylisuuntaa. - Budokako
Meido-kan Espoo järjestämä peruskurssi alkaa 3.9. Seurassa harjoitetaan Shoko-ryu -tyylisuuntaa, joka on Suomessa kehitetty, Suomen Karateliiton hyväksymä ja sen alainen tyylisuunta. Tyylisuunnan perustana ovat 70- ja 80-luvuilla meillä Shorinji-ryun nimellä harjoitellut tekniikat, eli tyyli, jota lähes puolet Suomen silloisista karatekoista harjoitti.
Mukaan vaan koittamaan miltä treeni tuntuu - www.jj75.net
Shorin-ji-ryu on ottelumaista, okinawalaista, nopeaa, pistekarateksikin sanottua... tosin lantioliikkellä voimantuotanto tehdään joko pyörien, mutta oikasemalla liikkeet pitkälllä harjottelulla ja nopeuden tuomalla lisäedulla. Voimaa saadaan ohjattua oikeassa kohdassa tarvittaessa, kontrollointi helpompaa. Pelkästään liikesuuntien ja kaiken muuttaminen ottelussa on helpompaa lihashallinnan tuomalla lisäedulla. Koska tyylisuunta tähtää nopeuteen ja siinä on mahdollista harjotella taekwondomaista ottelutyyliäkin niin halutessaan, se luo mielenkiintosemman pohjan koko tyylisuunnalle. Potkut on suunniteltu komboissakin oikein käytettynä hyppyjä varten ilmeisesti Kyan Chōtokun myötävaikuttamana. Ottelu on hyvin teknisesti toteutettu jättäen vastustajalle 10% iskupinta-alan perusotteluasennossakin. Hyvin monipuolinen kun sen hiffaa. Vaatii ehdottomasti hyvin osatessa lahjoja ja pitkää aikaa hiomiselle. Ei ole helppo ylläpitää. Lapsen omainen notkeus ja liikkuminen säilytettävä ja aloitettava viimeistään murrosiän kynnyksellä tai kaikki katoaa ja toivottua lopputulosta ei saavuteta koskaan.
Shotokan on näyttävää, voimakasta ja sovellettavissa otteluihin tietyissä rajoissa. Samat ki voimat voi saavuttaa shorin-ji-ryussa, mutta hitaammin, opittuna helpommin sovellettavat otteluihin.. Shotokania suositaan koska suurimmalla osalla porukasta on yksinkertasesti niin paskat kropan ominaisuudet ja myöhään alotettu karate, ettei ne anna myöden ja kurialaisuus näkyy lajissa muttei muussa elämisessä. Suomalaiselle tasamaan tallaajalle varmasti omiaan.
Kokemusta 25 v.
Niillä paikkakunnilla missä shorin-ji-ryu on muuttunut shotokaniksi on porukka myös vaihtunut. Monet pitävät silti kiinni omista tyylisuunnistaan pohdiskellen onko ne oikeita vaikka sen pitäs antaa tietynlainen pohja omalle liikkumiselle. Mikään ei estä itse opiskelua 5 vuoden jälkeenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390