Word netistä

auttakaa mistä voi ladata ilmaiseksi word suomen kielellä Kiitoksia paljon etukäteen
13888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Laillisesti et mistään.

Äänestä
  • kiitos, minulla on Word7, siinä ei ole klieliasun ja oikeinkirjoituksen tarkistusta suomen kielellä, voisinko ladata sen ja mistä, valitettavasti en löytänyt netistä

    Äänestä

Ainakin tuolta http://office.microsoft.com/fi-fi/language-packs/?LpArch=x86
Kopio sivulta:
"Tarkistustyökalu
Voit ladata ilmaisen tarkistustyökalun, johon kuuluu oikeinkirjoituksen tarkistus ja kielestä riippuen myös lisätyökaluja, kuten kieliopin tarkistus, synonyymisanasto ja tavutuksen tarkistus."

Sorry, mutta en tiedä, mikä on Word7 :( Mulla on Office 2013

Äänestä

Kiitoksia, kokeilen, minulla on Office 2007, jossa on Word, mutta ei ole sen ohjelman.

Äänestä
  • Sinulla ei ole ohjelman *mitä*?

    Suomenkielisen Word 2007:n mukana tulee (hyvä) suomen oikoluku. Jos olet ostanut muunkielisen Wordin, eipä taida olla muuta vaihtoehtoa kuin ostaa uusin Word ja siihen suomen kielen tuki:

    ”Miten voin hankkia yksittäisiä Office-kielipaketteja?
    Voit ostaa kielipaketin siirtymällä Officen kieliasetukset -sivulle, valitsemalla haluamasi kielen, valitsemalla Osta nyt ja noudattamalla sitten näkyviin tulevia ohjeita. Huomaa, että yksittäisiä kielipaketteja ei voi hankkia volyymikäyttöoikeusohjelmilla. Kielipaketteja on saatavilla vain nykyiseen Office-versioon.”

    http://office.microsoft.com/fi-fi/language-packs/office-2013-kielipaketit-usein-kysyttyja-kysymyksia-FX102897395.aspx

    Äänestä

Kuten edellä todettiin, kielenvaihto- mahdollisuus liittyy tiettyyn Officeversioon, eikä versiokorotuksia ilmaiseksi nykäistä.

Jos maksaa ladan, ei saa mersua.

Tottakai pitää maksaa asioista.

Jos olisin rakentanut eri tasoisia tuotteita eri tarpeen ihimisille, minäkin rahastaisin tason nostosta tai lisävarusteista yms.

Äänestä
  • Ostin keväällä Home & Student 2013, jossa siis Word. Kyllä sapettaa kun siinä ei ole kielioppi virheitä näyttävää vihreää aaltoviivaa kuten oli esimerkiksi Word 2007 ja 2010.
    Löytyykö se mistään koneen syöveteistä, tai onko se ladattavissa jostakin. Nyt joutuu olemaan kieliopin kanssa tarkkana kun virhettä ei heti huomaa, jos ollenkaan. Tämä nykyinen ohjelma ei edes merkkaa, vaikka jättäisi järjestään pilkut pois, tai hutkisi niitä sinne tänne. Kyllä oli entisillä kirjoitusohjelmilla mukava kirjottaa kun kielioppivirhe tuli heti huomattua ja heti myös korjattua.
    Kuka voisi neuvoa onko muuta konstia kun ostaa uusi kirjoitusohjelma. Kirjoitan paljon, joten asia on minulle tärkeä. Kiitän hyvistä neuvoistanne.

    Äänestä

  • EKI 5 kirjoitti:

    Ostin keväällä Home & Student 2013, jossa siis Word. Kyllä sapettaa kun siinä ei ole kielioppi virheitä näyttävää vihreää aaltoviivaa kuten oli esimerkiksi Word 2007 ja 2010.
    Löytyykö se mistään koneen syöveteistä, tai onko se ladattavissa jostakin. Nyt joutuu olemaan kieliopin kanssa tarkkana kun virhettä ei heti huomaa, jos ollenkaan. Tämä nykyinen ohjelma ei edes merkkaa, vaikka jättäisi järjestään pilkut pois, tai hutkisi niitä sinne tänne. Kyllä oli entisillä kirjoitusohjelmilla mukava kirjottaa kun kielioppivirhe tuli heti huomattua ja heti myös korjattua.
    Kuka voisi neuvoa onko muuta konstia kun ostaa uusi kirjoitusohjelma. Kirjoitan paljon, joten asia on minulle tärkeä. Kiitän hyvistä neuvoistanne.

    Aika outoa, ettei siinä olisi.
    Oletko hakenut Wordin ohje -sivulta 'kieliasun tarkistus' tai 'oikeinkirjoitus' ?

    Eipä minulla ole tuosta versiosta kokemusta, mutta joudun ehkä itsekin sen ostamaan ellen löydä jostain kadoksissa olevaa 2010 levyä tunnuksineen.

    Äänestä

  • stardust09 kirjoitti:

    Aika outoa, ettei siinä olisi.
    Oletko hakenut Wordin ohje -sivulta 'kieliasun tarkistus' tai 'oikeinkirjoitus' ?

    Eipä minulla ole tuosta versiosta kokemusta, mutta joudun ehkä itsekin sen ostamaan ellen löydä jostain kadoksissa olevaa 2010 levyä tunnuksineen.

    Kyllä tuossa on kyse nimenomaan Wordin asetuksista. Ei Word ilmoita virheistä, jos sitä on kielletty ilmoittamasta. Tarkistusasetuksissa on myös kohta, joka määrää tarkastaako Word myös kieliopin. Huom. kyseiset asetukset ovat kielikohtaisia, joten ennen niiden säätämistä kannattaa tarkistaa, että tekstin kieli on asetettu suomeksi.

    Esimerkiksi englanninkielisessä Word 2013:ssa toimitaan näin: kieleksi Finnish ja sitten File → Options → Proofing, ja sitten tarkistetaan, että kohdan ”When correcting spelling and grammar in Word” kaikki kohdat on ruksittu, erityisesti ”Check grammar with spelling”. Samalla kannattaa valita valikoista ”Writing Style” oman tekstin luonnetta ja omia tavoitteita vastaava vaihtoehto. Yleensä kannattaa valita ”Tiukka”. Ja sitten OK.

    Äänestä

Kiitos neuvoista. Olen kokeillut kaikki neuvot ja saamani linkit tältä palstalta ja muuvaltakin. Otin myös yhteyttä verkkokauppaan, josta ostin keväällä tuon Word 2013 ja kysyin samaa asiaa. Sieltä tuli viesti ja linkki, mutta minulla oli jo toimittu sen mukaan, eli ei auttanut sekään. Samoin otin yhteyttä kahteen täkäläiseen asennuksia tekevään liikkeeseen, mutta sielläkin oltiin "äimän käkenä" kun sanoin tarkoittavani settaista kirjoitusohjelmaa, joka merkkaa myös KIELIOPPIVIRHEET AALTOVIIVALLA. Word 2007 sana-, pilkku tai muu kielioppivirhe merkkaantui vihreällä aaltoviivalla, jolloin sen huomasi ja oli heti helppo korjata. Tämä uusi ohjelma kyllä esittelee synonyymejä ja tarjoaa kömpelöjä sanoja, merkkaa jopa oikeinkirjoituksen virheet punaisella aaltoviivalla, mutta ENTISEN KALTAINEN KUNNOLLINEN KIELIOPPIVIRHEIDEN näyttää olevan "kiven alla - jos sielläkään". Kuka tietää sen?

Äänestä

Ei löydy kaikkien neuvojenkaan mukaan, vaikka minua paremmin hallitseva kaveri haki tuota KUNNOLLISTA KIRJOITUSOHJELMAA. Isot kirjaimet ja tavutuksen tämä ohjelma näyttää kyllä ymmärtävän, sekä kysymällä esittelee verbejä ja synonyynejä, mutta esim. pilkuista ei näytä ymmärtävän mitään. Saisikohan tähän 2013 ohjelmaan jonkin lisäjutun, jolla asia korjaantuisi, vai onkohan hankittava vanha kunnon kirjoitusohjelma?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kkk kirjoitti:

auttakaa mistä voi ladata ilmaiseksi word suomen kielellä Kiitoksia paljon etukäteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu