Peittävä kasvi meidän ja naapurin välille?

Villiviini purkkiin?

Haluaisin jonkin peittävän kasvin meidän ja naapurimme väliin niin, että näkyvyys naapurin puolelle vähän peittyisi. Asumme rivitalossa ja kyseisellä kohdalla on meidän puolellamme terassilaudoitus, eikä siis multamaata ollenkaan. Olen miettinyt jonkin kasvin istuttamista tuohon terassille suureen kukkalaatikkoon tai purkkiin. Onko jollain tietoa/kokemusta pärjääkö jokin peittävä kasvi kesät/talvet vain pelkässä laatikossa tai purkissa? Olen ajatellut tähän tarkoitukseen esim. villiviiniä, sitä meillä kasvaa jo pihan terassittomallakin puolella.

10

1372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Laatikko tai ruukku on karu paikka milel tahansa kasville viettää talvea. Entä säleikkö ja siihen joku yksivuotinen köynnös?

      • Villiviini purkkiin?

        Onko vinkkiä mikä tällainen yksivuotinen köynnös voisi olla, joka kuitenkin kesällä kasvaisi niin tuuheaksi että toisi näkösuojaa naapuriin?


      • Pioni
        Villiviini purkkiin? kirjoitti:

        Onko vinkkiä mikä tällainen yksivuotinen köynnös voisi olla, joka kuitenkin kesällä kasvaisi niin tuuheaksi että toisi näkösuojaa naapuriin?

        Tiheään lomittain istutetut krassit - köynnös- ja kanarian krassit, - jotka on ajoissa esikasvatettu, muodostavat tiheän ja peittävän seinän. Vaativat verkon tai langat tueksi.

        Hätäratkaisuna voisi harkita myös puutarhaliikkeiden suuria - osa kaksimetrisiä - aidon näköisiä, mutta "muovisia" kasveja. Silkkikukkia tms...Jotkut ovat yllättävän aidon näköisiä, mutta ovat aika hintavia. Olen nähnyt niitä esim. Plantagenissa ja Bauhausissa.

        Epäilen minäkin talven tuhoavan kookkaat perennaistutukset purkissa.


    • imopoea purpurea

      Yksivuotisista köynnöksistä aitoelämänlanka, ipomoea purpurea, on yksi parhaista kasvunopeudessa ja peittävyydessä. Näkösuojaa halusin minäkin.
      Laitoin siemenet itämään vähän ennen vappua kahta parvekelaatikkoa varten.
      Taimet istutin tiheämpään kuin ohjeessa oli. Ohjeessa taisi olla 20 cm:n välein.
      Taisin laittaa noin 10 cm:n välein. Köynnökset ovat nyt yli 3 metriä korkeat, kiipeilevät säleiköstä parvekkeen kattoa pitkin ja kukkivat kauniisti. Ostin kaunista syvänliilakukkaista ("Knowlian's Black) ja valkokukkaista, jossa on liiloja viiruja nimeltään Milky Way"). Istutin niitä sekaisin, valkoinen väri on niin raikastava. Värejä on useita, kaikki lajit eivät kasva yhtä korkeiksi, 2-3 metriä useimmat ja tämä violetti väri saavuttaa kohta 4 metriä. Siitä se kai enempää kasva. Kukat on ihanan kauniita, ne elävät vain päivän, mutta niitä tulee koko ajan uusia. Juhannuksen jälkeen tökkäsin pariin harvemmaksi jääneeseen kohtaan uudet siemenet, nekin ovat kasvaa hujahtaneet lisäten tuuheutta.
      Multaa on hyvä olla kunnolla ja ravinnetta/lannoitusta antaa.
      2-3n siemenpussin hinnalla saa aika vaivatta ja edullisesti mahtavat köynnökset.

      • ipomoea purpurea

        Latinalainen nimi on siis Ipomoea Purpurea, jos haluaa paljon kuvia löytää.


    • kasvattaja........
    • nötte

      Mulla on joka kesä aitoelämänlankaa ja istutan taimet tiheästi siksakkia laatikkoon. Tulee kaks kerrosta (enemmän peittävyyttä). Kelloköynnöstäkin olen kokeillut, mutta aitoelämänlanka kukkii valtavavan kauniisti koko kesän ja on jollain lailla vihreämpi.
      Ruusupapua en laita enää. Ei tule reheväksi. Se on kalpea haamu monien rinnalla. Eikä krasseista saa niin korkeaa kuin haluan.
      Olen harkinnut ensi kesänä ostaa pari villiviinin taimea ruukkuun. Se on niin mahtavan rehottava. En vaan tiedä paljonko taimi ehtii kasvaa kesässä. Tietääkö joku ?

    • Villiviini purkkiin?

      Kiitos kaikille hyvistä vinkeistä!

      Nötte, meillä maassa kasvava villiviini on kasvanut parissa kesässä pituudeltaan ehkä kolmemetriseksi, mutta ei ole vielä järin peittävä paitsi juuri siitä kohdasta, jossa oksat kiipeävät tukisäleikköön.

      • purkkiin purkkiin

        Hyvä keino säilyttää "purkkikasveja" on kaivaa ne syksyllä johonkin joutopaikkaan talvehtimaan. Itselläni on villiviiniä purkeissa ja samalla tavalla olen saanut jaettua siemenestä kasvattamaani kaljukultasadetta purkkeihin (otin siis pensaasta pistokkaita purkkeihin ja siinä ne ovat jo muutaman vuoden kasvaneet). Talvenarka kasvi vaan purkkeineen sen verran syvälle multaan, että purkin päälle jää n. 5-10 cm multaa. Siihen voi vielä heitellä puidenlehtiä kasaksi suojaamaan.


    • Vihreä puutarhuri

      Humala on myös reheväkasvuinen köynnös ja pärjää vähällä hoidolla. Siitä talvehtii vain juuristo, joten sikäli voisi olla villiviiniä helpompi kasvi kokeilla myös ruukussa. Talveksi ruukun voisi siirtää esim. "purkkiin purkkiin" ohjeen mukaan talvehtimispaikkaan maahan ja käyttää syksyn lehtiä peitteenä.

      Pysyvä riittävän suuri laatikko voisi myös toimia humalalle. Silloin ehkä olisi tarpeen suojata koko laatikko jollakin tapaa talveksi, jottei koko multatila jäädy. Esim. styrox-elementit talveksi ympärille ja lehtiä mullan pinnalle tms.?

      -Vihreä puutarhuri
      http://vihreapuutarha.wordpress.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4960
    2. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      43
      2756
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      95
      2724
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      198
      2390
    5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      28
      1953
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1949
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1560
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1471
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      358
      1279
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1249
    Aihe