Olen 16 tyttö ja olen hirveän monelle jutulle allerginen! Minulla on siitepölyallergia, kissa- ja hevosallergia, laktoosi-intorelanssi (tai joku semmonen) ja olen allerginen lievästi/pahasti näille..omena, banaani, kiiwi, pähkinät, persikka, päärynä, granaattiomena, luumu, porkkana, mango, ananas ja kurkku. Allergisoiduin noille ala-asteella ja nuo todella haittaavat arkeani. Koko-ajan saan katsoa mitä eri ruuat sisältävät ja jos en ole tarpeeksi valpas niin heti alkaa kurkku turpoamaan ja allergia näppyjä tulemaan. Minulla on allergialääkkeitä joka lähtöön, on silmätippoja ollut erillaisia, tapletteja, nenäsumuttimia jotka auttavat hetkellisesti tai vähän. Olisiko olemassa jotain siedätyshoitoja? Ja ovatko ne kovin kalliita?
Allergiat haittaavat elämääni, PALJON! help
4
281
Vastaukset
- koklaa ainaskii
Jätä viljat!
Synnyin vuonna 1968.
Olen lapsesta asti saanut banaanista allergisia oireita (kovaa vatsakipua ja turvotusta).
Lopetin maidon juonnin n. 12 vuotiaana, koska Pekka Puska sanoi maidon rasvan lihottavan ja tappavan minut. Uskoin. Söin rasvatonta jogurttia, vaikka ne maistuvat aivan järkyttävälle sekä tavallisia juustoja olen syönyt aina.
n. 15 vuotiaana alkoi päänahkani hilseilemään ja kutiamaan. Kokeilin kaikkea mahdollista shampoota ja 10 vuoden etsinnän jälkeen Bio sarja oli sopiva, kun käytti sarjan 4 erilaista shampoota vuorotellen eli joka pesukerralla oli eri shampoo.
Lisäksi kokeilin kaikenlaista lisäravinnetta esim, biotiinia, mutta hiuksiin ei kyllä auttanut.
23 vuotiaana diagnosoitiin laktoosi-intoleranssi.
n. 30 vuotiaana aloin saamaan allergisia oireita koivun ja lepän siitepölystä, johon söin antihistamiinia vuosia. Sain oireita myös punaisesta paprikasta ja currysta, joten niiden syöminen piti lopettaa. Lisäksi sain allergisia oireita jostain ulkopuolisesta, joka hävisi kun tuli pakkanen ja lumi. Alkoi taas heti lumien sulattua. Söin vuosia antihistamiinia lähes läpi vuoden.
Lisäksi kärsin aina jonkinasteisesta ummetuksesta tai kovasta vatsasta, vaikka söin aina täysjyvää (aamupuuro) ja 100% ruisleipää pari palaa illalla. Viimeiset vuodet söin ainoastaan luomua ja juureen tehtyä hapanruisleipää 2 palaa päivässä.
Vuonna 2009 luin Tiede-lehden keskustelupalstan D-vitamiiniketjua ja sen innoittamana aloin syömään D-vitamiinia 100µg/vrk syyskuun alusta toukokuun loppuun, koska kesällä olen päivällä auringossa nahka paljaana. Tämä helpotti siitepölyallergiaa jonkun verran, mutta jouduin silti syömään antihistamiinia lähes vuoden ympäri. Lukuisia muita positiivista asioita huomasin koko kropassani tästä D-vitamiinin riittävästä saannista, joka on myös verikokeella varmistettu (113 nmol/l).
Syksyllä 2011 jätin viljat ruokavaliosta ja korvasin ne kasviksilla, juureksilla, pähkinöillä, hedelmillä, marjoilla, hyvillä rasvoilla ja proteiinilla.
Keväällä 2012 ja 2013 ei tullut mitään oireita siitepölystä.
Myös päänahan kutina ja hilseily loppui ja voin pestä hiukseni millä tahansa shampoolla kuukausitolkulla. Myös hiuksia kasvoi runsaasti lisää (parturi kertoi hiuksieni uuskasvusta) ja huomasin sen lopulta itsekkin, kun hiukset olivat paksummat kuin koskaan ennen.
Myös kaikki ruoka-aineallergiat, masennus, suolistovaivat, verensokerin jatkuvat heittelyt, jatkuva nälkä ja heikotus poistuivat viljojen myötä. Näihin lääkäri kyllä määräsi kaikenlaisia lääkkeitä.
Keliakiaa tai vilja-allergiaa ei ole.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm- tuskastunut tyttö
Kiitos, pitääpä koklata!
- Henna
Siitepölyallergiaan on olemassa pistos- ja tablettisiedätyshoito. Olen itse kahden lapseni kanssa parhaillaan koivun- ja timotein siedätyshoidossa, joka kestää kolme vuotta. Toisena vuotena oireet ovat helpottaneet huomattavasti. Molemmilla lapsillani on siitepölyn kanssa ruoka-aineista ristiallergiaa monille samoille hedelmille kuten sinulla.Ristiallergiasta löydät tietoa mm. http://www.allergia.fi/allergia-ja-astma/ristiallergiat/hedelmat/ .
- Henna
Dymista-nenäsuihke on uusi yhdistelmäsuihke, jossa yhdessä suihkeessa on antihistamiini ja kortisoni.
Revitelle on uusi tehokas antihistamiini.
Ennen siedätyshoitoa minulla oli hankalat silmäoireet siitepölyallergiasta. Sain parhaimman avun Livostin-silmätipoista.
Jotkut ovat saaneet apua tukkoiseen oloonsa suolahuoneesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897