Kristus tuli maan päälle etsimään kadonneita ja pelastamaan syntisiä. Hän on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti ja siksi Hän pystyy allaolevan Raamatun sanan mukaan tänäkin päivänä pelastamaan ne, jotka HÄNEN VÄLITYKSELLÄÄN ( huom ei minkään liikkeen välityksellä ) LÄHESTYVÄT JUMALAA. Vain Pojan välityksellä lähestytään Isää. On vain yksi välimies ihmisten ja Jumalan välillä: JEESUS KRISTUS.
Hepr. 7:25
Siksi hän pystyy nyt ja aina pelastamaan ne, jotka hänen välityksellään lähestyvät Jumalaa. Hän elää iäti rukoillakseen heidän puolestaan.
Voin lähestyä ilman seurakuntaa Isää Jumalaa.
29
122
Vastaukset
- Juggis1
Kannattaa myös muistaa, että Jumala on kolmiyhteinen, Isä, Poika ja Pyhä Henki. Isä lähetti poikansa, poika lähetti Pyhän Hengen.
Eli välimies on siis Jeesus Pyhän Henkensä kautta.
Eli suomeksi sanottuna, sinun pitää löytää Pyhä Henki, jotta voit löytää Jeesuksen. Pyhä Henki ei leijaile ilmassa yksikseen, vaan se asuu uskovaisessa ihmisessä. Joten sinun pitää mennä uskovaisen ihmisen luo löytääkseen Jeesuksen.
Toisin sanoen, Jeesus ei ole yhteydessä suoraan ihmiseen, vaan Pyhän Hengen kautta.- Juggis1
Melperi1 kirjoitti:
"Joten sinun pitää mennä uskovaisen ihmisen luo löytääkseen Jeesuksen."
Täyttä vl-SAASTAA!Onko?
Luuk. 12:31
Vaan etsikää Jumalan valtakuntaa, niin myös nämä teille annetaan sen ohessa.
Room. 10:13-17
13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"
16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme
17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta. *****Eli suomeksi sanottuna, sinun pitää löytää Pyhä Henki, jotta voit löytää Jeesuksen. Pyhä Henki ei leijaile ilmassa yksikseen, vaan se asuu uskovaisessa ihmisessä. Joten sinun pitää mennä uskovaisen ihmisen luo löytääkseen Jeesuksen.*****
Raamattu sanoo että Pyhä henki on kuin tuuli, eli et tiedä mistä tulee ja minne menee. Tuo edellinen on täysin Raamatusta irrallista ihmispuppua. Ei ihminen ole välimies vaan Jeesus.- vl täälläkin
Juggis1 kirjoitti:
Onko?
Luuk. 12:31
Vaan etsikää Jumalan valtakuntaa, niin myös nämä teille annetaan sen ohessa.
Room. 10:13-17
13 Sillä "jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu".
14 Mutta kuinka he huutavat avuksensa sitä, johon eivät usko? Ja kuinka he voivat uskoa siihen, josta eivät ole kuulleet? Ja kuinka he voivat kuulla, ellei ole julistajaa?
15 Ja kuinka kukaan voi julistaa, ellei ketään lähetetä? Niinkuin kirjoitettu on: "Kuinka suloiset ovat niiden jalat, jotka hyvää sanomaa julistavat!"
16 Mutta eivät kaikki ole olleet kuuliaisia evankeliumille. Sillä Esaias sanoo: "Herra, kuka uskoo meidän saarnamme
17 Usko tulee siis kuulemisesta, mutta kuuleminen Kristuksen sanan kautta.sanot: "Vaan etsikää Jumalan valtakuntaa---"
Ymmärrän, että haluat tarkoittaa tuolla vain maanpäällistä seurakuntaa. Itse uskon, että tuolla Jeesuksen sanalla tarkoitetaan nöyrää mieltä, Jumalan mielen mukaista asennetta. Nimittäin Raamattu kehottaa etsimään Jumalan kasvoja alati, lakkaamatta, joka päivä.
Jumalan kasvot=Jumalan mieli - Näin muttei noin
Juggis1 tekstissä on jo oikeaa tulkintaa, mutta tuo Kirsti jyväs on ihan pihalla, joten miten hän tuolla toisessa ketjussa väittää, että käy jollain paikkakunnalla ry:n seuroissa. Ei ainakaan hänelle ole mennyt oppi perille.
- yhdessä ruumiissa
Se, joka harhailee ja ei pysy ruumiissa, kuolee kyllä. Se, joka ei lammashuoneessa pysy, ei paimenen ohjauksessa ole. Se, joka ei puussa oksana pysy, kuivuu irtaalleen.
- Että silleen
Lammashuone on laaja ja suuri
- Kirsti Jyväs
""Eli suomeksi sanottuna, sinun pitää löytää Pyhä Henki, jotta voit löytää Jeesuksen. Pyhä Henki ei leijaile ilmassa yksikseen, vaan se asuu uskovaisessa ihmisessä. Joten sinun pitää mennä uskovaisen ihmisen luo löytääkseen Jeesuksen.""
KORJAUS! Pyhä Henki ei ole se, jonka sinun pitää löytää, vaan Pyhä Henki on se, joka löytää sinut. Pyhä Henki on Kristuksen sanassa. Kristuksen sana kirkastaa Kristusta. Vain Kristuksen sanasta voit saada pelastavan uskon, koska niinkuin sanoit Kristus on maan päällä Pyhän Henkensä kautta Kristuksen sanassa. Se on niin kauan myös Jumalan valtakunnasta julistettavassa Jumalan sanan saarnassa, jos se julistaa Kristusta ja pelastusta Hänessä, eikä missään muussa. Pyhä Henki yhtyy vain julistukseen, jossa pelastuksen fokus on: JEESUS KRISTUS. Ei siis mikään uskonyhteisö tai seurakunta.- Juggis1
Pyhä Henki on ihmisessä, ei kirjoitetussa sanassa.
Pyhä Henki asuu ihmisen sydämessä, siis uskova ihmisen sydämessä.
Ne joilla on se Pyhä Henki, muodostaa Jumalan valtakunnan, pyhien yhteisön.
- elävässä uskossa
Mitä tarkoittaa ei pysy ruumiissa? Ilman saarnaajaa minäkin uskon Jumalaa ja yritän elää niinkuin Jeesus opettaa. En tarvitse sairaita puhujia opettamaan ihmisille uskossa elämistä. Haluan itse tulkita raamattua niinhän tekee saarnaajakin . Kaikki haudataan ja kuollaa osa poltetaan. Sielun kärsimystä en oikein ymmärrä. Eihän sielu voi tuntea kipua eikä poltetta.
- yhdessä ruumissa
1 Kor 12
12 Kristus on niin kuin ihmisruumis, joka on yksi kokonaisuus mutta jossa on monta jäsentä; vaikka jäseniä on monta, ne kaikki yhdessä muodostavat yhden ruumiin. 13 Meidät kaikki, olimmepa juutalaisia tai kreikkalaisia, orjia tai vapaita, on kastettu yhdeksi ruumiiksi. Yksi ja sama Henki on yhdistänyt meidät, kaikki me olemme saaneet juoda samaa Henkeä.
14 Eihän ruumiskaan muodostu yhdestä jäsenestä vaan monista. 15 Vaikka jalka sanoisi: "Koska en ole käsi, en kuulu ruumiiseen", se silti kuuluu ruumiiseen. 16 Ja jos korva sanoisi: "Koska en ole silmä, en kuulu ruumiiseen", se silti kuuluu ruumiiseen. 17 Jos koko ruumis olisi pelkkää silmää, olisiko silloin kuuloa? Tai jos se olisi pelkkää korvaa, olisiko silloin hajuaistia? 18 Jumala on kuitenkin asettanut ruumiiseen kaikki eri jäsenet niin kuin on nähnyt hyväksi. 19 Jos kaikki olisi yhtä ja samaa jäsentä, olisiko silloin mitään ruumista? 20 Jäseniä on kuitenkin monta, kun taas ruumis on yksi.
21 Ei silmä voi sanoa kädelle: "Minä en tarvitse sinua", eikä liioin pää jaloille: "Minä en tarvitse teitä." 22 Päinvastoin, juuri ne ruumiinjäsenet, jotka meidän mielestämme ovat muita heikompia, ovat välttämättömiä. 23 Me verhoamme erityisen arvokkaasti ne ruumiinosat, joita emme pidä kovinkaan arvokkaina, ja peitämme erityisen säädyllisesti ne, joita häpeämme. 24 Säädylliset ruumiinosat eivät tällaista verhoa tarvitse. Kun Jumala yhdisti jäsenet ruumiiksi, hän antoi vähempiarvoisille jäsenille suuremman kunnian, 25 jotta ruumiissa ei syntyisi eripuraisuutta vaan jäsenet yhteen kuuluen huolehtisivat toinen toisestaan. 26 Jos yksi jäsen kärsii, kärsivät kaikki muutkin jäsenet, ja jos yksi jäsen saa osakseen kunniaa, iloitsevat kaikki muutkin sen kanssa.
27 Te olette Kristuksen ruumis, ja jokainen teistä on tämän ruumiin jäsen. 28 Jumala on seurakunnassaan asettanut ensinnäkin jotkut apostoleiksi, toiseksi jotkut profeetoiksi ja vielä jotkut opettajiksi. Muutamilla on voima tehdä ihmeitä, toisilla parantamisen lahja, toisilla kyky auttaa muita, toimia johtajana tai puhua kielillä. 29 Eivät kai kaikki ole apostoleja? Tai profeettoja? Tai opettajia? Tai ihmeiden tekijöitä? 30 Eihän kaikilla ole parantamisen lahjaa? Eiväthän kaikki puhu kielillä tai tulkitse tällaista puhetta?
Ruumis kuvaa seurakuntaa ja sen yhtenäistä toimintaa. Jos joku kärsii, kärsii koko ruumis. Ja veri virtaa jäsenissä, on yhtenäinen. Jos on toisaalla ja irti, ei ole kiinni ruumiissa. Pitää olla kiinni ruumiissa. - Kirsti Jyväs
""Pyhä Henki on ihmisessä, ei kirjoitetussa sanassa.""
Tässä olemme vanhoillislestadiolaisuudessa valitettavasti väärässä. Pyhä Henki on ihmisessä kylläkin niin kauan kuin se saa mahdollisuuden kirkastaa Kristusta, että ihminen ei itse ota etummaista paikkaa. Raamatussa oleva Kristuksen sana kirkastaa puhtaimmin Kristusta ja ei kukaan, eikä mikään taho voi kieltää, etteikö Pyhä Henki yhdy siihen, vaikka itse kirjain olisikin kuollut kirjain. Tässä kohtaa liikkeemme menee vikaan ja haluaa omien Jumalan sanan saarnojen avulla ottaa Pyhän Hengen AUKTORITÄÄRISEN VALLAN ja määrätä itse Pyhän Hengen vallan ja voin sanoa RAJOITETUN VALLAN, jonka rajat määrittelee sitten vain oma liikkeemme, eikä itse PYHÄ HENKI. Ihmettelen , uskallammeko ottaa sen määräysvallan?- Juggis1
Niin, mehän vain uskotaan kuten uskotaan. Jos ei usko samalla tavalla niin vaihtaa leiriä.
- vl turust
"" Ihmettelen , uskallammeko ottaa sen määräysvallan? ""
Samaa olen ihmetellyt ja luotan enemmän Jumalan sanaan! - Kirsti Jyväs
""Niin, mehän vain uskotaan kuten uskotaan.""
Ei ole sama, että uskotaan kuten muut, vaan tärkeää, että uskon kohde on Jeesus Kristus: ainoa raamatullinen uskon kohde, mikä tulee kysymykseen syntien anteeksiantamiseksi ja pelastumiseksi. Ilman Kristusta ei ole syntien anteeksiantamusta, mutta ilman vl:ää on syntien anteeksiantamus. Siinä on se ero! - 777-77
"". Ilman Kristusta ei ole syntien anteeksiantamusta, mutta ilman vl:ää on syntien anteeksiantamus. Siinä on se ero! ""
Olipa hienosti kiteytetty!- looser1
" Olipa hienosti kiteytetty"
There will be hot eternally,if you believe as you write! - Yäk!
looser1 kirjoitti:
" Olipa hienosti kiteytetty"
There will be hot eternally,if you believe as you write!Olet säälittävä vl-SURKIMUS.
- looser1
Yäk! kirjoitti:
Olet säälittävä vl-SURKIMUS.
Olen hindu.
- Kirsti Jyväs
""There will be hot eternally,if you believe as you write! ""
You can easily say that, but can You justify, what You said? Any reasons for that, You said?
Sincerely Yours!- looser1
It´s important to understand the whole message of the Holy Bible, not only some single verses.
- Kirsti Jyväs
""It´s important to understand the whole message of the Holy Bible, not only some single verses. ""
Just therefore I wrote, what I wrote! The main message of the Holy Bible is that, that Jesus Christ is THE SAVIOUR, THE ONLY ONE, and only IN HIS NAME we can be saved.- looser1
The Holy Bible gives accurate instructions how a man will be saved. The forgivness must take place on earth, when its valid in the Heaven.
Mielenkiintoista.
Kerrot, että Kristus tuli hakemaan kadonneita ja syntisiä?
Missä hän sen itse mainitsee?
Otit esille Heprealaiskirjeen, jonka kirjoittajaa et ilmeisesti voi nimetä, mutta miksi et ota sitä, mitä Messias itse asiasta sanoo; Mutta Jeesus vastasi: "Ei minua ole lähetetty muita kuin Israelin kansan kadonneita lampaita varten." ( Matt 15;24).
Jeesus tuli Israelia varten.
Missä evankeliumissa Messias mainitsee, että pakanatkin pelastuvat?
Se asia tuli ajankohtaiseksi vasta Pietarille, aikojen päästä Messiaan ylösnousun.
Kes.- 91+67
"". Ilman Kristusta ei ole syntien anteeksiantamusta, mutta ilman vl:ää on syntien anteeksiantamus. Siinä on se ero! ""
Luehan tyttönen tarkemmin Raamattusi, sillä synnit saadaan anteeksi vain Jumalan valtakunnasta julistetun äänellisen synninpäästön kautta!"Luehan tyttönen tarkemmin Raamattusi, sillä synnit saadaan anteeksi vain Jumalan valtakunnasta julistetun äänellisen synninpäästön kautta!"
Miten kehtaat vääntää palstalle tuollaista vl-SON*TAA?!
- Ilmari Niementaka
""""Pyhä Henki on ihmisessä, ei kirjoitetussa sanassa.""
Saanko esittää kysymyksen? Sanomme, että Raamattu on Jumalan sanaa ja uskomme, että näin on. Jos Raamattu on uskomamme mukaan Jumalan sanaa, niin voiko se silloin olla ilman Pyhää Henkeä, jos se todella on Jumalan sanaa. Onko Jumalan sana pyhää vai ei? Onko itse Jumala sanansa takana? Jeesus Kristus on Raamatun mukaan LOGOS= SANA. Onko Jeesus Kristus itse Pyhän Henkensä kautta Raamatun, myös kirjoitetussa sanassa? Siinäpä kaikille mietittävää. Uskallammeko vielä tosiaan väittää, että Jumalan kirjoitetussa sanassa eli Raamatussa ei olisi Pyhää Henkeä?- nuuh, nuuh...
Vain sellaisessa Raamatussa on Pyhä Henki, joka sijaitsee Rauhanyhdistyksellä tai vl-puhujan kädessä!
Senhän tuntee jo hajusta.
Muut Raamatut ovat kuolleita kirjaimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2287620
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s455070- 594792
- 753448
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko162015Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗301900- 311829
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441687- 371619
- 1491376