Niin onko kannettaville gepseille mitään virkaa, kun lähes kaikkiin älykännyköihin saa jo gps:n ja jopa glonassin ?
Liekö gps yleistyminen kuolinisku gps:n valmistajille !
Kännykkä vai gps
8
538
Vastaukset
- molempi parempi
Kysy uudestaan kun olet kätköillyt kännykkäsi kanssa sateella. Tai kun .com ei vastaakaan kun olet kätköilyreissulla.
Itse olen nyt yli vuoden verran kätköillyt pelkän kännykän varassa ja hyvin on kätköt löytyneet. Kätköjen lataus on nopeampaa ja yksinkertaisempaa ja sekin tapahtuu automaattisesti sitä mukaa kuin liikkuu karttapohjalla. Toki offline tilaa varten ne voi ladata talteen.
Tarkkuus riittää kohtuu hyvin kaupunki ja metsäolosuhteissa etenkin kun vihjeen voi lukea nopeasti tai edellisten löytäjien lokit jos ei meinaa löytyä.- molempi parempi
" Toki offline tilaa varten ne voi ladata talteen.
Tarkkuus riittää kohtuu hyvin kaupunki ja metsäolosuhteissa etenkin kun vihjeen voi lukea nopeasti tai edellisten löytäjien lokit jos ei meinaa löytyä"
Tältä osin känny toimii siis kuten kepsikin.
Joo, kätevähän se on se kännykkä niin kauan kuin homma pelittää (=verkko ja .com toimii). Mutta sitten kun ei toimi niin ei se auta että kätköt olisi voinut ladata offline-tilaa varten kun sitä ei kuitenkaan tule tehtyä.
Iskun- ja vedenkestävyys on sekin asia joka painaa kepsin puolelle.
Edelleenkin olen sitä mieltä että molempi parempi.
- 2+4
Entäs kun mennään merelle, vaikka ihan saariston tuntumaan. Siellä riittää vielä verkkoa, mutta mitä kauemmas mennään niin olosuhteet pahenevat. Vettä, tai ainakin roiskeita tulee. Näin yhtäkkiä tulee mieleen samsungin xcover2 .
Kuis on jos vastakkain laitetaan garmin oregon ja ed. mainittu känny ?
Siis merelle ja/tai mahdollisten geokätköjen etsintä todella vetisissä olosuhteissa Kun ostaa vaikkapa vedenpitävän suojakotelon kännykän päälle niin silloin se kestää paremmin vettä. (Sellaisen jonka läpi kosketusnäyttö toimisi).
Toki esim Xcover 2 kestää kohtuu hyvin vettä.- satunnaissamoilija
Lumia ainakin toimii minigrippussin läpi käytettynäkin, tosin iskunkestävyyttä siitäkään ei kauheasti löydy. Itse olin aikonut kokeilla geokätköilyä jo useamman vuoden, mutta sitä varten olisi pitänyt hankkia gps-laite. Sitten luin jostain, että älykännykkään saa geokätköilysovelluksen, jonka latasin ja jäin koukkuun heti ensimmäisellä kätköilyretkellä. Kännykkäsovellus ainakin madaltaa kynnystä kokeilla geokätköilyä, ja pidemmälle ehdittyään voi sitten harkita erillisen gepsin hankkimista.
- En tiedä, että
onko meidän Lumia saanut kipeää jostain, kun GPS jotenkin toimii mutta ei mitenkään tarkasti. Sen sijaan Garminin etrax 30 joka tunnistaa GPS- ja GLONASS -satelliitit toimii paljon paremmin.
- experia v
Sony experia v ja siihen maastokartat. Luuri on pölyn ja veden pitävä, näytön tarkuus aivan toiselta planeetalta kuin gepseissä. Kartat voi ladata muistiin etukäteen.
Että näin, garmin lähti verkonpainoksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62449Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig214909Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10827- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741