Onko sillä väljä, kumpaa sukuopuolta koira on, kun sellaista hankkii? Ratkaiseeko sukupuoli koiran luonnetta yhtä paljon kuin rotu? Haaveena minulla on alaskanmalamuutti tai kiharakarvainen noutaja, mutta luonteet täsmäävät niiden osalta kasvattajien kertomien mukaan aika lailla, samaten kuin rakenne, koko, turkinhoidon haastavuus ja terveys, vaikka niin eri tyyppisiä rotuja loppujen lopuksi alkuperältään ovatkin (rekikoira ja noutaja). Kuinka sukupuolten välinen ero ilmenee? Jotkut kasvattajat ainakin ovat maininneet, etteivät meinaa myydä urosta ensikoiraksi kenellekään.
Onko sukupuolten välillä luonne-eroja?
muuttikihara
3411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo urosten ja narttujen ero vaihtelee niin rotu- kuin yksilökohtaisestikin, osassa roduista urokset ovat machoja ja haasteellisia, nartut taas helpompia ja osassa roduista tuollaista eroa ei juurikaan ole. Mutta jos on ensimmäinen koira, niin moni kallistuu helposti siihen narttuun.
Itselläni on kaksi urosta, samaa rotua ja ovat hiukan sukua keskenään, toinen on ollut koko ikänsä todella helppo tapaus (oli pentueen keskivertotyyppi) ja toisen kanssa on saanut vääntää välillä paljonkin asioista, meni pitkään ennenkuin ko. yksilöä oppi käsittelemään "oikein" (oli pentueen pomo). Toisen koiran kasvattajalla asuu koiran emo ja puolisisko ja nämä taas ovat välillä ottaneet kovastikin yhteen, omat urokset eivät ole tähän mennessä tapelleet kertaakaan kunnolla, satunnaisia lyhyeen loppuneita rähähdyksiä vain. Kummatkaan koirat eivät sekoa narttujen kiimoista, kun taas tiedän yhden nartun, josta tulee melkoinen bitch juoksujen aikaan. Uroksilla tuo hormonitasapaino on kohtalaisen tasainen ympäri vuoden, nartuilla vaihtelee juoksujen takia ja se taas voi vaikuttaa käytökseen.
Kasvattajan kanssa kannattaa keskustella pennuista, osaava kasvattaja osaa kyllä jotain suurinpiirteistä pennuista sanoa jo ennen luovutusikää, mutta jos ei ole aikaisempaa kokemusta koirista, niin ei ota ainakaan sitä pentueen pomoa eikä välttämättä sitä pahnan pohjimmaista.
Joo, osa ei myy urosta ensimmäiseksi, ihan syystä. Uroksia pitää osata käsitellä erilailla, voivat karkailla jos juoksunarttuja on lähistöllä, voivat todellakin "seota" juoksunartuista, osa tulee toimeen kaikkien kanssa, osa tulee joskus toimeen ja juoksunartut voivat taas saada aikaan rähisijän. Uroksilla on murkkuiässä omat ongelmansa, eli haastavat vanhempia uroksia ja kokeilevat narttuja, jospa antaisivat, ja osa on saanut uroksistaan täysin epäsosiaalisia.
Nartuilla on sitten omat ongelmansa, osa nartuista ei siedä toisia narttuja ollenkaan, osa taas sietää kaikkia koiria, voivat juoksuaikaan karkailla.
Okei, kasvattajat taitavat sitten olla oikeassa, eli narttu kannattaa hommata, koska ensikoirani tulee olemaan (vaikkakin koirista kokemusta muiden koirien kautta). Kiitos.