Meillä ja eteenkin muualla käydään tiukkaa keskustelua siitä johtuuko viime aikojen odotettuakin rajumpi pc-myynnin alamäki siitä että Windows 8 on saanut hyvin huonon vastaanoton markkinoilla sekä yritysten että kuluttajien keskuudessa.
Todennäköisesti Windows 8 ei olisi saanut pc-myyntiä kasvuun vaikka se olisi otettu myönteisemminkin vastaan sillä yleinen suuntaus on kohti mobiili- ja ARM-laitteita. Windows 8:n surkeus lienee kuitenkin jonkin verran vahvistanut trendiä.
http://www.computerworld.com/s/article/9240813/Peak_PC_and_Microsoft_s_dilemma
Todennäköisesti Windows 8 ei olisi saanut pc-myyntiä kasvuun vaikka se olisi otettu myönteisemminkin vastaan sillä yleinen suuntaus on kohti mobiili- ja ARM-laitteita. Windows 8:n surkeus lienee kuitenkin jonkin verran vahvistanut trendiä.
http://www.computerworld.com/s/article/9240813/Peak_PC_and_Microsoft_s_dilemma
Vastaukset 26
Vanhimmat
Toden näköisesti se johtuu siitä, että niissä on jo nyt mainiosti toimiva Windows-7!
Windows-7 on tehty juuri tietokoneita varten, jolloin ne kestää kauemmin.
Senhän me jo tiedämmekin, että tubutin asennettuna samanlaisiin koneisiin tuhoaa ne hetkessä!
Tästä voimmekin päätellä myös sen, että tubuttimia asennetaan vähemmän tietokoneisiin, koska ihmiset alkavat pikkuhiljaa ymmärtämään tubuttimen tuhovoiman!
Windows on tubutin, eli Windows tuhoo tietokoneet.
Me molemmat tiedetään varsin hyvin, että vain linuks on tubutin!
Windows - katso - se on k ä y t t ö j ä r j e s t e l m ä !
Ja vain Windows on linuks.
m-kar-va-hattu kotkasta täälää vielää iha linkkura-innoissaa inisee repana, linkkura on kuitenkii aika kelvotont ja muutenkii iha ala-arvoist sekunda-softaa linux kura-koodii kikuju-maasta tosi halvalla kaikille vieläkii vissii iha rahattomille linkku-urpoille, eikä linkkura oikeesti edes ole käyttis, se on minix-käyttiksestä halvalla kopioitu ja sitten vieläkii ainaa nii linkkura-hyväuskoisten linkku-urpojen ihan totaaliseksi harhauttamiseksi ihan uuden linux-nimen saanut sekunda-softa kokoelma, osia on sitten siihen kura-koodi rypistykseen kopioitu halvalla niin unixista, sco-lta ym. lähteistä ja muilta ihan oikeesti asiansa osaavilta ohjelmoijilta ja ihan ilmaiseksi vielää tietenkii, linkkura-maailmassa kun ei mitään tekijän oikeuksia ole ollut tapana kunnioittaa, kaiken on vieläkii vissii ihan rahattomalle linkku-urpolle oltava ihan ilmaista, röyhkeestin vaa varastettaan kaikki vähänkii vaa jotenkii käyttökelponen softa ja tekniikka linkkura-käyttöön halvalla mistään lisensseistä tai muista tietoturva säännöksistä mittään välittämättä, onse vaa tosi outo käyttis-rypistys se iha hirvee linkkuran-reuhka vai kui linkku-urpot ja linkkuran ilmeisestin iha huippu-artisti kotkasta m-kar-va-hattu kotkasta ?
Joko se ehti laskea housuunsa ennenkuin potalle kerkisi, tuo ripuloitsija?
Asiaahan tuo pukkasi!
Äiti kuitekin tyhjensi potan WC:n pyttyyn ja se siitä. Kakara jatkoi rääkymistään.
Asiaa pukkaa!
Redmond julkaisi Win-8 "väärillä evästyksillä" !!!!
Kasi on tableteille ja älyttömyys kännyille palikoitu käyttis ja Win-7 on "normi" läppäreille ja pöytäkoneille !
Ballmeri hätäili kasin julkaisua ja laitoi sen kauppoihin "raakileena", kun oli kiire saada luureille ja "lätyksille" käyttis ! Mikkis heräsi myöhään siihen kisaan ja "tumppasi" kasin ylihinnoitetuilla levyillä, sillä käyttäjät on tyytyväisiä seiskaan ja juurihan koneet uusittiin sen Vistan fiaskon jälkeen, joten ei ole tarvis uusia kalustoa, joka pelaa !!!!!!!!!!!!!!!!
Näyttää olevan jatkuva kiire Microsoftilla kun 8.1 jatkaa samalla linjalla.
Windows 7 nyt on jo niin vanha ettei sitä asenneta kuin poikkeustapauksissa. Ei millään museoikäisellä virityksellä ole merkitystä-
http://netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0
Ja tässä "museon lista" M-Karvahatulle ......................
Onpas windows epäsuosittu. Antiikkiromuthan eivät kerro nykytilasta mitään vaan menneisyydestä.
Windows yrittää tappaa Microsoftin estämällä mm. uusimman DirectX:än Windows 7:lla.
Miksi Microsoftin pitäisi tarjota uusia rajapintoja vanhaan järjestelmään?
Microsoftin ei edes tarvitse estää mitään. Riittää että jättää tekemättä ylimääräisen työn mistä kukaan ei maksa mitään.
Kyllä Windows 8 on Vistan lailla floppi ja uskonpa, että se pakkotyrkytys hidastaa PC myyntiä aika rajusti. Ehkä Windows 9 tuo käyttäjille taas jotain ihan pöytäkoneille suunnattua arvoa.
Tosin PC-kone ja Windows sotii aikalailla keskenään aika pahasti. Henklökohtainen kone ja Windows kun eivät sovi samaan lauseeseen mitenkään.
Windows 7 ei millään tavalla kyennyt estämään sitä että IT-maailma siirtyi pc-laitteista mobiileihin ja ARM-laitteisiin.
Ne ovat vain tuotteita, jotka lasketaan myyntiin ja katsotaan, mihin se sitten riittää. Windows-7:aa ei tehty varsinaisesti "kyennyt estäämään" mitään! Siitä vain tuli mahtava käyttöjärjestelmä!
Sama kun minä sanoisin, että tubutin tehtiin yrittämään poistaa Windows markkinoilta kokonaan, mutta epäonnistui surkeasti!
Tubutin on Windows. Tubutin siis epäonnistui yhtä surkeasti kuin Windows.
myynnin piennentyminen ainakaan linkkurasta, aivan huikeat ovat linkkuran ihan uskomattomat suosiolukemat edelleen :
Windows 7 44.85%
Windows XP 37.74%
Windows Vista 4.51%
Windows 8 4.27%
Mac OS X 10.8 2.97%
Mac OS X 10.6 1.77%
Mac OS X 10.7 1.76%
Linux 1.26%
Mac OS X 10.5 0.43%
Windows NT 0.22%
Mac OS X 10.4 0.11%
Windows 2000 0.07%
Mac OS X (no version reported) 0.02%
Win64 0.01%
Windows 98 0.01%
Mac OS X Mach-O 0.00%
Windows ME 0.00%
seuraavat 100 vuotta kun vielä tosi sitkeesti odottelemme saattaa sen ihan hirveen linkkuran-reuhkan suosio saavuttaa jo vaikkapa tään ihan uskomattoman 2% ihan maagisen lukeman vai kui linkku-urpot ?
sillä aikaa ja sitä suurta linkkuran suosioihmettä odotellessa on viisainta siis käytellä vaa näitää vähä laadukkaampii käyttiksii niiku tää xp sp3 esim. on tässä netin selailussa mokkulalla että sillee linkku-urpot ..
ihanan ihanat bottiverkot.
Linkkurahallahan on tuon mukaan jotain 90% "suosiolukema".
Minusta tässä kyllä mitataan mainostenklikkauksia ja linkkuralla sitä tehdään paljon.
Sadan vuoden päästä ei ole MS:ä eikä Windowsiakaan. Saattaa olla, että eletään kivikaudella, kun resurssit on käytetty loppuun.
Luotettavat tilastot ne bottiverkot, kun noinkin oikein näyttää!
Windows 8 on tuputin. Se on pakkotuputettu kaikkiin koneisiin, myös sellaisiin, johon se ei sovi.
Onneksi, sillä varsinainen linuks-tubutin särkisi ne hetkessä!