Näyttökysymys asunnon ostajille

vuokralainen kysyy

Jos/kun käyt katsomassa myynnissä olevaa asuntoa, haittaako sinua, jos vuokralainen on paikalla? Olit sitten ostamassa asuntoa omaan käyttöösi tai sijoitukseen. Millaisia ajatuksia herättää asukkaan, siis vuokralaisen paikallaolo?

5

331

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos itse olisin ostamassa, niin häiritsisi oikeasti. Silloin keskustellaan sen verran vakavasti rahaan ja vastaaviin liittyvistä asioista, että vuokralaisen ei kuulu niistä tietää.

      Jos olsin vuokraamassa asuntoa, nin läsnäolo ei juurikaan häiritsisi.

      Mutta miksi hemmetissä haluaisit muutenkaan olla läsnä kun omaa kotiasi esitellään vieraille ihmisille??

    • 8+7

      Ehkä juuri siksi että ne ovat vieraita. Kuinka kivaa on päästää kotiinsa ventovieraita ihmisiä? Yleisellä näytöllä voi paikalle tulla vaikka kuka. Jos on aikaisemmasta huonoja kokemuksia, että ihmiset penkoo kaappeja. Kuka muuten on vastuussa, jos esittelyssä katoaa tavaraa? Välittäjäkö?

      • Olen ollut alalla yli 10 vuotta, enkä sinä aikana ole kuullut yhdestäkään varastetusta esineestä, en omilla enkä tuntemieni välittäjien esittelyissä. Eli otanta on kuitenkin useita satoja tuhansia esittelyitä. Pahin vahinko jonka tiedän, oli se kun kolleega kesällä ikkunaa avatessa vahingossa rikkoi lasisen koriste-esineen. Samanlaisia oli vielä myynnissä, joten hän sitten uhrasi 25 € omia rahoja uuden ostamiseen.

        Kerran eräs toimeksiantaja väitti minulle nähneensä kun esittelyssä käynyt henkilö oli varastanut arvokkaan korun. Hiljeni tosin varsin nopeasti kun kerroin että esittelyssä ei ollut käynyt ketään, ja että olin kuluttanut esittelyn lukemalla kirjaa asiakkaita odotellessa (tiesin ettei ketään tulisi, niin ahne toimeksiantaja oli).

        Ja välittäjän vastuuvakuutus kattaa vaikka kokonaisen kerrostalon lukkojen uudelleen sarjoituksen keskellä jouluyötä, eli sen asian kanssa ei tule ongelmia. Tosin esim käteistä rahaa se ei korvaa, kuten ei korvaa mikään muukaan vakuutus.


      • lukitse

        Kaapit voi ihan hyvin merkata "ei saa aukaista" tai lukita. Sitoa esim narulla kahvoistaan kiinni toisiinsa. Selkeästi merkitty, että kaappiin ei ole syytä katsoa.


    • 15+8

      Ei varmaan yhtään epäilyttävää ostajan näkökulmasta tuollainen. Ihankuin olisi jotain salattavaa.
      Itseä ei kiinnosta sen hetkisen asukkaan/omistajan henk.koht tavarat kaapissa vaan haluan nähdä onko kaappi sisältä kunnossa vai mureneeko se käsiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2234
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      82
      1412
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      958
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      737
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      666
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      662
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      617
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      96
      592
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      578
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      561
    11. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      549
    12. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      133
      509
    15. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    16. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      494
    17. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    18. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      33
      481
    19. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      52
      474
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      447
    Aihe