Osaako kukaan kertoa, miten tällainen helleaalto vaikuttaa lomailuun Lontoossa? Ovatko kaupat pääsääntöisesti ilmastoidut, entä nähtävyydet esim. Madame Tussaus, musikaalit jne.
Hieman kyllä huvittaa, kun alunperin toiveena oli edes yksi sateeton päivä lomailun aikana.. nyt näyttää siltä, että saamme sekä kaupunkiloman että rusketuksen samaan hintaan :)
Toki valtava helleaalto saattaa kyllä vaikeuttaa lomailua..
lONTOO JA HELTEET!!
2
234
Vastaukset
- 6+12
Me olimme joitakin vuosia sitten Lontoossa helleaallon aikaan, lämpötila oli pahimillaan 35 astetta. Kaupat ja nähtävyydet olivat kuitenkin ihan ok paikkoja helteelläkin, pahimmat oltavat meillä oli maanalaisessa. Siellä tulikin kuulutuksia, joissa varoiteltiin mm. vanhuksia kuumuuden vaaroista ja kehoitettiin nauttimaan riittävästi vettä.
Sen verran myös kuumuus vei meiltä voimia, että keskityimme (lapsiperheenä) käymään vain yhdessä isossa kohteessa päivää kohti, enempään ei olisi voimia ollutkaan. Ilmastointi on kaupoissa ja shopping centereissä. Muuten täällä on ihan tosi kuuma! Hiki tulee syödessä :)
Metroja on parannettu viimeisen parin vuoden aikana joten joissain on jopa ilmastointi aukkoja tai muuta elektronista ilmanvaihtoa :) Ei enää niin tuskaista kuin ennen!
Ottakaa toki vettä mukaan kaikkialle :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 903285
- 883053
- 681872
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä191852- 301787
- 211711
- 241687
Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!
Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi341399- 481327
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91319