lONTOO JA HELTEET!!

Lonjatuuli

Osaako kukaan kertoa, miten tällainen helleaalto vaikuttaa lomailuun Lontoossa? Ovatko kaupat pääsääntöisesti ilmastoidut, entä nähtävyydet esim. Madame Tussaus, musikaalit jne.
Hieman kyllä huvittaa, kun alunperin toiveena oli edes yksi sateeton päivä lomailun aikana.. nyt näyttää siltä, että saamme sekä kaupunkiloman että rusketuksen samaan hintaan :)
Toki valtava helleaalto saattaa kyllä vaikeuttaa lomailua..

2

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+12

      Me olimme joitakin vuosia sitten Lontoossa helleaallon aikaan, lämpötila oli pahimillaan 35 astetta. Kaupat ja nähtävyydet olivat kuitenkin ihan ok paikkoja helteelläkin, pahimmat oltavat meillä oli maanalaisessa. Siellä tulikin kuulutuksia, joissa varoiteltiin mm. vanhuksia kuumuuden vaaroista ja kehoitettiin nauttimaan riittävästi vettä.
      Sen verran myös kuumuus vei meiltä voimia, että keskityimme (lapsiperheenä) käymään vain yhdessä isossa kohteessa päivää kohti, enempään ei olisi voimia ollutkaan.

    • Ilmastointi on kaupoissa ja shopping centereissä. Muuten täällä on ihan tosi kuuma! Hiki tulee syödessä :)

      Metroja on parannettu viimeisen parin vuoden aikana joten joissain on jopa ilmastointi aukkoja tai muuta elektronista ilmanvaihtoa :) Ei enää niin tuskaista kuin ennen!

      Ottakaa toki vettä mukaan kaikkialle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      23
      5024
    2. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      161
      4144
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      14
      3487
    4. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      67
      3106
    5. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      89
      2869
    6. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      152
      2667
    7. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      42
      2610
    8. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      28
      2473
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      20
      1715
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      121
      1660
    Aihe