Paalausurakointia

Jos ostaisin traktorin ja paalaajan 50 tontun budjetilla ja alkaisin urakoimaan, niin kuinka monessa vuodessa saisin velat maksettua.
13204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Älä paalaa yhtään kerää hilloja tienaat enemmän.

Äänestä

Paalaamisessa tienaa ihan hyvin, ongelma on se, että töitä ei riitä kaikille tarpeeksi.

Äänestä

hahahahahaha päivän naurut sain!Ihanko 50 tontulla meinasit traktorin ja paalauskaluston hommata?tuolla hinnalla et saa muita kuin jotain neuvosto aikaisia romuja.jos haluat nykyaikaiset vehkeet saatniihin uhrata sen 100-200 000e

Äänestä
  • Ei siihen ihan nin paljoa tarvita, eihän kaluston ihan uutta tarvitse olla, esim. tarktori ei kymmenessä vuodessa mene miksikään, paalainkin parhaimmillaan maksaa uutena noin 65 000.
    Vanhoista paalaimista on paha sanoa, missä kunnossa ne on ja paljonko niihin kannattaa sijoittaa

    Äänestä

  • nooojaaaa kirjoitti:

    Ei siihen ihan nin paljoa tarvita, eihän kaluston ihan uutta tarvitse olla, esim. tarktori ei kymmenessä vuodessa mene miksikään, paalainkin parhaimmillaan maksaa uutena noin 65 000.
    Vanhoista paalaimista on paha sanoa, missä kunnossa ne on ja paljonko niihin kannattaa sijoittaa

    vähänkin konesilmää, tienaa heti hankinnoissa hyvän tilin..

    Äänestä

käytännössä joudut muista tuloista saamaan oman palkan. pankeista ei saa enään kuin 5 vuoden maksuajan. Ja jos meinaat täys päiväsesti tehdä hommia saa varata sellasen 80-100t e kunnon kalustoon. Tuolla kaluston hinnalla joutuu paalaan kohtuu paljon jos meinaa saadaa maksettua kaikki muuttuvatkulut ,rempat ja lainat pelkästään paalauksella.

Äänestä

No kyllä se kolmessa vuodessa maksaa, jos töitä on vähänkin.

Äänestä
  • kova poika paalaamaan :))))))))

    Äänestä

  • tuskinmaksat kirjoitti:

    kova poika paalaamaan :))))))))

    Pitää tietenkin lähteä töihin muuallekkin kuin kotikylälle.

    Äänestä

  • paalaripaavo kirjoitti:

    Pitää tietenkin lähteä töihin muuallekkin kuin kotikylälle.

    Paalaus aika on suomessa aika lyhyt,mutta voihan sitä talvella yrittää lumipalloja pyöritellä.

    Äänestä

  • lumipallojapyöräyttä kirjoitti:

    Paalaus aika on suomessa aika lyhyt,mutta voihan sitä talvella yrittää lumipalloja pyöritellä.

    Eikös ne hurjimat ota kolme satoa kesässä, saa siinä kuule paalata ....

    Äänestä

Kyllähän ne jotkut palaa juu kolmekin satoa. Alkaa nuo tilat oleen jo aika isoja, että rehu kannattaa tehdä aumoihin, kun rehun määrät on isoja... Tietysti kuiva heinät palataan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Paalaajaksi kirjoitti:

Jos ostaisin traktorin ja paalaajan 50 tontun budjetilla ja alkaisin urakoimaan, niin kuinka monessa vuodessa saisin velat maksettua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu