Windows käyttäjä riippuvainen linuxista
kaikki toimii
25182
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
En nyt sanoisi että työpöytien valloitus olisi alkutekijöissä kun monia kymmeniä miljoonia pöytäkonetta- tai läppäriä käyttää Linuxia.
Ja sitten se, että joulumarkkinoilla jyrää Linuxilla varustetut all-in-one vehkeet melkoisella volyymillä
Näitä linkkejä seuraamalla minusta hienointa oli se Red Hat Enterprisen käyttö jenkkilän ilmailuministeriössä, ja kaikessa ilmailutekniikassa on yleensä ollut todella tiukat laatuvaatimukset.
Sen lisäksi tuli googletettua että 3M:n purukaluston 3D-malleja ledivaloilla tuottava vekotin oli aloitettu rakentamaan Fedora 15 pohjalta. Tämä tarkoittaa sitä, että tämä lähdekoodi on läpikäynyt Device luokituksen täyttävät sertifionnit.
Se on epäselvää, miten paljon koodia on muutettu tässä. Pääpointti nyt oli se, että Linuxia on alettu käyttämään oikeasti äärimmäisen vaativissa käyttökohteissa joissa laatuvaatimukset on säädelty viranomaisten taholta.
Juuri mikään ei toimi wintubuttimella.
Myös Linux-käyttäjä on riippuvainen Microsoftista. Linux-kernelissä on sekä NSA:n että Microsoftin koodia.
Totta sillä Linux oli todella pahaa spagettikoodia siinä 2000-luvun alkupuolella ja koko korttitalo oli kaatumassa niin Microsoft auttoi Linux-yhteisöä siistimällä Linuxin koodia ja tarjoamalla omista koodivarastoista Linuxiin lisää koodia.
Ilman Microsoftia Linux-yhteisö olisi luovuttanut Linuxin kanssa jo 2000-luvun alussa eikä kukaan muistaisi sitä enää.
Heh.. Linuxin koodi on tehokasta ja siistiä verrattuna Microsoftin tuottamaan koodioksennukseen. Linuxiin mukaan kelpuutettu Microsoftilta lähtenyt koodikin piti siistiä ennen mukaan kelpuuttamista.
Onkohan mikään toinen ohjelmistoyritys joutunut heittämään miljoonia koodirivejä jo kirjoitettua koodia kerralla roskiin ja aloittamaan alusta kun sekavaa koodia ei ole saatu toimimaan edes välttävästi ? Taitaa Microsoft olla ainoa ohjelmistoyritys jolle on käynyt niin nolosti. Windows-puudelithan eivät luonnollisesti halua muistaa tuota noloa tapahtumaa :D Muistaako Pönttö Nolonen minkä Windowsversion kanssa tuo tapahtui ;)
mutta nettitikku huawei 153e ei silti toimi
Mullapa toimii Kubuntussa kyseinen tikku.
Niin tyypillistä, että Linux-peelot jäi taas kiinni valehtelusta. Huawei E153 ei toimi kenelläkään Linuxissa. Windowsissa se sen sijaan toimii välittömästi.
Tyypilliseen tapaan Windows-idiootit yrittävät levittää epätoivoisesti valheitaan vaikka ne on jo moneen kertaan todistettu valheiksi.
Yritäppä todistaa väitteesi sillä tietääkseni kukaan ei ole vielä saanut Huawei E153:ea toimimaan Linuxissa.
kokeileppa vaikka googlea
Tulee paljon keskusteluja hakutuloksissa, joissa sanotaan ettei toimi Linuxissa.
Ai, minulle tuli heti ensimmäisenä pari tulosta jossa sanottini että toimii suoraan
http://aijaa.com/hdRFfX
Tuollaista tulee hakutuloksissa. Ei toimi Huawei Linuxissa kuten ei 99% markkinoilla olevista muistakaan laitteista.
Noiden hakutulosten mukaan olet hullu.
vielkii vissii iha rahatoin linkku-urpo voi sitä käsittää että mikä maksaa että ei 153e tikku pelitä linkkurassa vai kui linkku-urpot ?
ei toimi myöskään 64 bittinen äänikortti
Kyllä muuten toimii toi tikku ubuntussa. Pitää asentaa usb-modeswitch
Tietysti toimii. Ei Ubuntu ole mikään Windows missä on niitä ongelmia.
Paitsi Huawei 153e ei toimi Linuxissa ollenkaan. Windowsissa sen sijaan se toimii välittömästi.
Nyt puhuttiin Ubuntusta, ei mistään kernelistä. Ubuntussa Huaweit toimii, olen itse käyttänyt. Windowstubuttimessa sen sijaan on välittömästi ongelmia, näin olen lukenut sodat palstalta.
Windows saattaa myös hajottaa sen mokkulan, olen tälläisestäkin kuullut
"Mutta Linux kehittyy hurjaa vauhtia, kuten jokapäiväiset tarpeemmekin. Ja niiden tyydyttämiseen Linux on mitä sopivin valinta."
Hienoa tekstiä vai mitä Pentti?
Pelkkä hihhulien mainoslinkki - ei mitään muuta!
eihän sitä iha avutonta linkkuran-reuhkaa ollut vielää etes olemassakaa kun winkkua jo oltiin vuosia käytelty, winkku-maailma ei siis tarvii linkkuran-reuhkaa mihinkää, jokkuu köyhät linkku-urpot ja muut iha rahattomat sekunda-tunarit sitä linkkurata tarvii ja käyttää ku eivät vissii reppanat muutakaa ole oppineet käyttämää tai haltuusa saamaa halvalla ja iha anonyyminä vai kui linkku-urpot ..
jopa tää win 3.1 pelittää edelleen ihan luotettavasti vaikka vieläkii vissii iha rahattoman linkku-urpon on sitä juttuu varmaa lähes mahotonta jo käsittää, linkkurat on kuitennii niillen vieläkii vissii iha rahattomille linkku-urpoille tarkotettuu halpaa linuks kura-koodiii sekunda-softaa jolla tavalline ihmine ei tee juurikaa mittään, prossut se vaa hitsaa ja kiintolevyt puhki hinkkaa, cd-asemat savustaa ja net halvat linkkura-tabletit se iha hirvee linkkuran-reuhka kuulemma joskuu jopa sytyttää iha palamaa niiettä mitä semmottiilla roska-tekeleellä muka sitte olis kellekkää mittää käyttövä vieläkää että sillee linkku-urpot !
"jopa tää win 3.1 pelittää"
taitaa olla se "modattu olivetti m290". Toimiiko siinä 64-bittinen äänikortti? Entäs mokkula?