Sektio ja vaatteet

Tapa vai erikoisuus?

Onko näin, että vain Keski-Suomen keskussairaalassa kaikki leikkaukseen saman päivän aikana menijät laitetaan samaan tilaan riisuutumaan ja pukemaan leikkaussalivaatteet päälle? Esimerkiksi siis suunniteltuun sektioon menijät. Siis naiset ja miehet erilleen, mutta ei muuten mitään yksityisyyssuojaa. Eikö sellainen toiminta ole väärin ja loukkaa potilaan yksityisyyttä? Eihän muilla potilailla esimerkiksi ole mitään vaitiolovelvollisuutta. Ei sillä, alastomuus on luonnollista, mutta nykypäivänä se ei taida olla luonnollista mennä tuosta noin vain riisuutumaan vieraiden ihmisten edessä. Sairaalan henkilökunta siis eri asia, mutta että toiset potilaat...

8

456

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • napakakara

      Täytyy sanoa, etten tiedä vastausta kysymykseesi, mutta eikös ihan samalla lailla olla esim. uimalassakin? Riisutaan samassa tilassa, ilman mitään erityistä suojaa? :)
      Ymmärrän kyllä, että sairaala on ehkä eri asia, tuli vain mieleen..

      Mietin vain, että millä lailla koet sen loukkaavan yksityisyyttä tai vaitiolovelvollisuutta? Kun eihän siinä potilastietoja varmaan käsitellä niin että muut kuulevat?

      Tietenkin jotkut kokevat alastomuuden vaivautuneesti, ja synnytykseen valmistautuminen on kuitenkin henk.kohtainen asia/tila.

      Toivottavasti asia selviää, jos joku jotain tietäisi tästä käytännöstä. :)

    • Tapa vai erikoisuus?

      Joo siis pointti oli, että uimahalliinhan kaikki menee vapaaehtoisesti riisuutumaan, mutta sairaalaan ei. Ja siis että toiset potilaathan saavat puhua toisista potilaista mitä haluavat. Miettii, jos leikkaukseen olisi tulossa myös vaikka vihattu naapuri. :D Ei naapurilla siis olisi mitään velvollisuutta olla hiljaa toisten asioista.

    • alati sairas

      Et varmaankaan ole aiemmin ollut sairaalassa. Tulet huomaamaan, että esimerkiksi lääkärinkierto hoidetaan tavallisesti niin, että lääkärit tulevat potilashuoneeseen, jossa kaikki huoneessa olivat kuulevat yksityiskohtia potilaskertomuksestasi. Sairaalassa saat kyllä heittää tältä osin kaiken yksityisyyden suojan romukoppaan, sitä ei ole.

    • Tapa vai erikoisuus?

      Siis olen kyllä ollut useampaankin otteeseen sairaalassa ja oon kyllä tietoinen just esim. tuosta lääkärinkierrosta. Mut ihmetyttää siis tämä tyyli että tosiaan pistetään ihmiset samaan tilaan kaikki vaan riisuutumaan. En siis ole mistään muusta sairaalasta moista tapaa kuullut ja kiinnostaisikin tietää, että onko Jyväskylä "edellä kävijä" tässä asiassa. Voisikohan jotkut leikkauksissa käyneet kommentoida miten muualla Suomessa toimitaan?

    • Wimbledion

      En todella ymmärrä pointtiasi?

      Eiköhän tuo tietysti ole tiloista kiinni myöskin, mutta siis tuskinpa vain jkylä mikään erikoisuus on. Toivottavasti pikku kakkamoottoreistasi ei kasva noin neuroottisia ihmispelkääjiä.

      Tai ehkä sinulla on niin kaunis ja upea keho, että koet sen puhuttelevan ihmisiä vielä vuosienkin päästä. :DDDDD

      • Tapa vai erikoisuus?

        Niin no.. Ehkä myös hiljattain Jyväskylässä leikkauksissa käyneillä 70-vuotiailla mummoilla on omasta mielestään niin kaunis ja upea keho, että heitä on myös ihmetyttänyt ja ahdistanut tilanne, missä käsketään riisuutumaan vieraiden ihmisten edessä...

        Pointti on edelleen se, että toimitaanko näin myös muualla Suomessa sairaaloissa? Koska ei kukaan lähipiiristäni tiennyt että noin voidaan tehdä. Eikös se laki potilaan oikeuksistakin kerro ensimmäisenä potilaan yksityisyyden suojaamisesta.


    • Wimbledion

      Etpä taida ainakaan (toivottavasti!) hoitoalalla itse olla, paasaat potilaan oikeuksista takertuen noin typerään asiaan. Et todella käsitä tuota paasaamaasi asiaa ollenkaan.

      Vikise sitten, kun on yhteisvessat ilman väliseiniä tai saat synnyttää samassa salissa samaan aikaan useamman muun kanssa.

      Ja se nyt sattuu olemaan myös sairaalan tiloista kiinni onko edes mahdollisuus pukeutua "YKSITYISESTI".

      • Tapa vai erikoisuus?

        Hehe. Ei voi nyt kyllä muuta kuin nauraa. :D Et sitten liian tosissaan ota harmitonta kysymystä? :D

        Potilaan oikeudet nyt kuitenkin pitäis toteutua joka sairaalassa, eihän niissä muuten mitään järkeä olisi. Eri asia sitten jos on jokin pakko- tai hätätilanne.

        Olis varmaan pitänyt jotenkin galluppityyliin kysyä, miten eri sairaaloissa toimitaan. Olis ehkä vähän asiallisempi suhtautuminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3849
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1900
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      89
      1316
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1271
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1129
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      54
      1031
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      188
      1007
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      849
    Aihe