Unitutkimukset

Onko laajoissa unitutkimoissa mitään hyötyä? Pirun kalliita ovat. Lääkärini määräsi minulle Ketipinorin 300 mg lisäksi Rivatrilia 2 mg. Alku tuntuu melko hyvltä, Jatkosta en tiedä. Onhan se Betzo, joten vaaroja on. Unta vaan on saatava keinolla millä hyvänsä!
7222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat
Aloittaja

Voisiko minulla olla jokin fysiologinen vika, kun mitkään lääkkeet eivät tunnu tehoavan riittävästi? Tätä epäili psykiatrini. Masennuksen sijaan minulla taitaa olla ahdistus. En aina koen itseäni niin masentuneeksi, vaan haluttomaksi, puhumattomaksi, aloitekyvyttömäksi, alavireiseksi, surulliseksi jne.

Äänestä
  • "Voisiko minulla olla jokin fysiologinen vika, kun mitkään lääkkeet eivät tunnu tehoavan riittävästi? Tätä epäili psykiatrini. Masennuksen sijaan minulla taitaa olla ahdistus. En aina koen itseäni niin masentuneeksi, vaan haluttomaksi, puhumattomaksi, aloitekyvyttömäksi, alavireiseksi, surulliseksi jne. "

    Uskomatonta. Kerta kaikkiaan uskomatonta. Tosiaan, olisiko sinussa jopa synnynnäinen vajavaisuus kun eivät pseudotieteen tarjoamat plasebolääkkeet tunnu toimivan? Ehdotan että syöt nyt vaan kiltisti kaiken mikä naamaasi tungetaan ja mielellään vielä käytät kaikki rahasikin siihen. Jos eivät auta, niin ei muuta kuin hakeudut vuosikausien psykoterapiaan käsittelemään tätä synnynnäistä fysiologista vajavaisuuttasi. Vaikka sitten pankkilainalla elleivät rahat muuten riitä.

    Päädyit sitten mihin ratkaisuun tahansa, niin muista kuitenkin aina että syy ongelmaan - mihin tahansa ongelmaan - on sinun päässäsi, ja ihan kirjaimellisesti.

    Äänestä

Saattaa olla, että sinulla onkin yleistynyt ahdistuneisuus. Se valvottaa ja jatkuva väsymys tekee alavireiseksi ja aloitekyvyttömäksi. Muodostuu kierre, jota tavallaan itse ruokkii.

Äänestä
  • Tavallisempi ja ymmärrettävämpi nimitys ko vaivalle on "vitutus" eli potutus. Ja vitutus eli pototus on paljon helpompi parantaa kuin epämääräinen ja harhaanjohtava "yleistynyt ahdistuneisuus"...

    Äänestä

  • Joopa joo... kirjoitti:

    Tavallisempi ja ymmärrettävämpi nimitys ko vaivalle on "vitutus" eli potutus. Ja vitutus eli pototus on paljon helpompi parantaa kuin epämääräinen ja harhaanjohtava "yleistynyt ahdistuneisuus"...

    Ja halvempi jos ylipäätään parannettavissa.

    Äänestä

Varo vaan ku syöt Niit sun betzojas. Ne tosi vaarallisia yhden otat ni oot loppuelämän riippuvainen ja joudut jakamaan persettä kadulla.

Äänestä
Aloittaja

Olen samaa mieltä siinä, että unta on saatava keinolla millä hyvänsä. Hän, joka ei ole kroonisen univaivan riivaamana, ei voi ymmärtää unettomuutta. Tietysti lääkkeisiin kehittyy riippuvuus. Mutta mitä tehdä, jos uni ei muuten tule? Paha kierre myönnän. Itse en osaa ratkaista tätä ongelmaa, joten olen hakeutumassa osastolle, jota lääkärini minulle suositti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hamalake kirjoitti:

Onko laajoissa unitutkimoissa mitään hyötyä? Pirun kalliita ovat. Lääkärini määräsi minulle Ketipinorin 300 mg lisäksi Rivatrilia 2 mg. Alku tuntuu melko hyvltä, Jatkosta en tiedä. Onhan se Betzo, joten vaaroja on. Unta vaan on saatava keinolla millä hyvänsä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu