Pitikö sen jopa laihduttaa?
http://www.magneettimedia.com/asiantuntijoiden-mukaan-rasvaton-maito-lihottaa/#comment-9570
Rasvaton maito lihottaa
18
788
Vastaukset
- toisin kävi
Piti virallisen tahon mukaan.
http://personal.inet.fi/koti/remeli/Suomalainen_ravitsemuspolitiikka.htm
Haitat ei haittaa, kun rahaa tulee ikkunoista ja ovista. - vasikoinut
Maito kuuluu vasikalle ei ihmiselle.
- juokaa vettä
Nykylääketieteessä tutkitaan vain lääkkeitä, jotka voidaan patentoida ja jotka tuovat rahaa.
Suomi on täysin kehitysmaa, kun ennaltaehkäistään tai hoidetaan eri sairauksia ravinnolla ja korjaamalla ravintoainepuutokset. Niinpä lääkärikoulutuksessa onkin pitkään, siihen sisältyvässä yhden opintoviikon laajuisessa ravitsemustieteen osiossa käytetty Diabetesliiton ja Leipätiedotus ry:n kustantamaa virallista ravitsemusoppia, jolle ei ole vaihtoehtoa. Vastavirtaa kulkevia tutkijoita ja lääkäreitä on pidetty tärähtäneinä kummajaisina ja vastuuttomina kansankiihottajina.
Tuloksekkainta terveydenhuoltoa on ennaltaehkäisevä. On harmillista, että julkisuudessa levitetään mm. THL:n toimesta yksipuolista ja perätöntä tietoa ravinnosta ja ravintolisistä aiheuttaen sekaannusta ja turhaa huolta kuluttajien keskuudessa.
Koululääketieteellä on paikkansa, mutta niin kauan kun ravitsemuksen ja kokonaisvaltaisen hoidon merkitystä ihmisen hyvinvoinnille ei tunnusteta, ovat koululääketieteen lääkärit melko kyvyttömiä auttamaan ihmisiä lukuisissa eri sairauksissa ja siten tuleekin hoidetuksi vain oireita, eikä potilas parane.
”Olkoon ruoka lääkkeesi ja lääke ruokaasi” –Hippokrates
Esim. masennus-, kolesteroli- ja diabeteslääkkeiden myynti on miljardiluokan bisnestä. Pelottelutyylillä saadaan tietämättömät ihmiset ostamaan niitä ja pilaamaan jäljellä olevan terveytensä lääkkeiden haittavaikutuksilla. Sairasta, härskiä, suorastaan rikollista toimintaa.
Ikääntyessään verisuonet tukkeutuvat kalkista. Ja tämä kalkkeutuminen alkaa jo varhaisnuoruudessa, jos on väärät elintavat. Kalkkeutuminen nostaa myös verenpainetta.
Tähän ei auta supermargariinit eikä statiinit, koska ne eivät ehkäise tai vähennä verisuonten kalkkeutumista. Statiinien on todettu lisäävän verisuonten kalkkeutumista sekä altistavan II-tyypin diabetekselle.
Kalkkeutumisen ehkäisy on paras tapa pitää verisuonet kunnossa.
Valtimoiden seinään kertyvästä plakista (paakusta) noin 50 % on kalkkia ja vain 3 % kolesterolia. Infarkti johtuu useimmiten paakun repeämästä ja siitä irtoavien palasten tukkimista pienistä valtimoista sydämessä tai aivoissa. Kolesteroli on sepelvaltimotautiin liittyvä riskitekijä, mutta vain pienelle ryhmälle, nuorehkoille miehille. Naisten ja vanhusten sydäntautiriskiä kolesteroli ei lisää. Erityisesti ikääntyneet naiset tarvitsevat suhteellisen korkeaa kolesterolitasoa elääkseen pitkään ja terveinä. Kolesterolista puhuttaessa tulisi aina muistaa, että kolesteroli ei ole rasva vaan vaha sekä paljon puhuttu tyydytetty rasva on aivan eri aine. Lisäksi tyydytetty rasva ei muutu kolesteroliksi, joten koko rasvakammoisuudella sekä kolesterolilla ei ole mitään tekemistä aivohalvausriskin kanssa. Kolesterolin vaarallisuuden naurettavuudesta kertoo sekin, että ilman kolesterolia ei olisi elämää. Elimistö tarvitsee kolesterolia ja siksi se itse valmistaa pääosan tarvitsemastaan kolesterolista, jota sitten lääkkeiden turvin pyritään keinolla millä hyvänsä alentamaan!
http://personal.inet.fi/koti/remeli/margariini.htm
Mitä on tapahtunut viimeisen 20 vuoden aikana?
Meillä on Suomessa lihavuusepidemia ja II-tyypin diabetesepidemia, joille ei näy loppua. Lisäksi kaikenlaiset suolistosairaudet sekä psyykkiset ongelmat ovat lisääntyneet, jotka on yhdistetty lukuisissa tutkimuksissa väärään ravintoon.
Virallisen tahon ja muiden heitä noudattavien tahojen vuosikymmenten valehtelua, eläinrasvoilla pelottelua ja margariinien massiivisella markkinoinnilla on luotu ihmisille harvakuva, jotta mm. margariinit ja muut prosessoidut kasvisrasvat sekä rasvaton maito olisivat terveellisiä ja jopa terveyttä edistäviä, vaikka näin ei ole. Yksikään tutkimus ei tue käsitystä eläinrasvojen haitallisuudesta kohtuudella käytettynä ja yhdistettynä muuhun terveelliseen ravintoon sekä muihin terveyttä edistäviin elintapoihin. Sen sijaa, jos hiukankin perehtyy ravitsemukseen, ymmärtää, että kyse on elintarviketeollisuuden irvikuvasta prosessoida ruokaa, jota markkinoidaan terveellisenä. Jo pienille lapsille "pakkosyötetään" laitoksissa näitä rasvoja ja maitoa, vaihtoehtoja ei ole.- Only in finland
Hauskaa ,että otit puheeksi suomi mikä on yhdistysten ja muitten huuhaa mestojen luvattu maa, niin täältä tosiaan löytyy "Maito on hyvästä Ry" =D
Mistäköhän saavat rahoituksen?
Sama oli kun luin lääkiksen kirjoja ja varsinkin lääkärin käsikirjaa
niin about 10 sivun välein Orionin mainos,
kävi myös ilmi, että Orion kustantaa suurimman osan lääkärien
kirjoista ..Ei nyt suoraan mutta omsitaa kirjapainon ja kustannusosakeyhtiön =D Ja teksti tuotetaan jollain seniilillä kääkällä joka on syntynyt jossain
1800-Luvulla kaveri on terveyskeskus lääkäri (normi tulot 2800-3800)
mutta tällä kunniatophtorilla ja oisko peräti professori
vuositulot 3,8 miljoonaa euroa =D
- voi jee näitä
Ei mikään laihduta mitä suuhun pistää, ei ole koskaan niin väitettykkään, vaan auttaa painonhallinnassa vähemmän rasvan ansiosta. Ja tuo magneettimedia on sellainen huuhaa lehti, etten edes tajua miten joku noita juttuja tosissaan ottaa.
- 2+12
Rasvaton maito kuitenkin voi aiheuttaa aika kovan insuliinipiikin, joten kaikilla se ei oikein toimi painonhallinnassa.
- 7+20
Kuka edes juo rasvatonta maitoa. Ensin pumpataan rasvat veks jolloin maidosta tulee haaleampaa. Sitten siihen pumpataan vitamiineja ja muita aineita, jotta saadaan väri takaisin valkoiseksi. Eli todella terveellistä ilman tappavaa eläinrasvaa.
Itse käytän punaista maitoa kahvin kanssa, vaikka luomu olisi vielä parempi vaihtoehto. Kumpa saisi vain maitoa suoraan lehmän tissistä.- Oliivi oz
Niin, katsokaa vaikkapa kreikkalaisia, ovatko he lihavaa kansaa
- cuba libre
Rasvaton maito on ihan jees, kunahan pysyy kohtuuksissa. Energiaa kun se sisältää likimain saman verran kuin limppari. Mutta ravintokoostumukseltaan se on paljon limpparia parempaa. Eli kyse ei ole laihdutustuotteesta vaan energiaa sisältävästä ravinnosta. Kaikki me tarvitsemme energiaa, sitä kuluu tässä kirjoitellessakin.
Rasvaa kun lisää maitoon, niin eipä se sen paremmaksi muutu, joskin rasvaisemmaksi. Jos ei muualta rasvaa saa, niin se jonkinverran auttaa vitamiinien imeytymisessä.- cuba libre
Ja joo, pelkkä maito, kuten pelkkä limpparikin voi aiheuttaa aikamoisen insuliinipiikin. Joskin laktoosin hajoamiseen kuluu oma aikansa. Kannattaa siis syödä oikeaa ruokaa myös. Maitohan on nimenomaan RUOKAjuoma.
- ei maitooo
Ei aikuinen tarvii maitoa ja lapselle korkeintaan 2 lasia päivässä (4dl).
http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm - Maito hoikistaa
Onneksi vatsani ei siedä rasvatonta maitoa. On pakko käyttää luomutäysmaitoa.
- cuba libre
Ei rasvaton maito mikään välttämättömyys tosiaan ole. Sitä voi juoda ruokajuomana tai sitten ei, omien mieltymyksien mukaan.
Eikä se ole millään tavoin oleellinen osa laihdutusruokavaliota, eikä sen koommin mikään syy lihavuuteen. Eli jos tykkää maidosta, sitä saa juoda. Jos taas ei, niin sitten ei.
Näin se vaan menee, propagandoista riippumatta. Koirat haukkuu, karavaani kulkee. - asdfghhj
maito estää rautaa imeytymästä, tuoremehu paras ruokajuoma
- 17+4
Tämä kannattaa oikeasti katsoa:
http://www.youtube.com/watch?v=EvWf0Bv90cc - Oluelle
MInä juokin terveellista keskiolutta ja ei ole pelkoa maidon aiheutamista taudeista!
- RasMa=RasvainenMaito
laihduttaa!
Laihdutin tuolla RasMalla 18kg ed.vuonna:
http://maitohappobakteeri.omasivu.fi/mhb-kolme-vaikutukseltaan-tarkeinta-probiootti-bakteeria-ovat-immuunipuolustuksen-perusta/mhb-laihduta-itseasi-turvallisesti-tyydyttyneella-maitorasvallaoikein-seka-lihota-itseasi-turvallisesti-tyydyttyneella-maitorasvallaoikein-mita-lue-ja-yllaty/ - Ankhiseen
Se ainakin nostaa verensokerin taivaaseen on kokemusta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353