Ultra rv 10, alkion koko?!!

Mulla piti olla 11 1, mutta alkio oli vain 2,6 cm. Eli vastasi noin viikkoa 10.
Miten teillä muilla, minkä kokoinen on ollut 9, 10 tai 11 viikolla?

Löysin keskuteluita vaan viikoilta 6,7,8.....
164164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

meillä 9 3 ollu 2,58cm.tosin nyt loppuraskaudessa vauvanpaino laahaa jäljessä.

Äänestä
  • No sä olet tod.näköisesti sit tullut raskaaksi vähän myöhemmin
    Ei siinä sen kummempaa!
    Tarkimpia ovat kuitenkin nuo alkuajan mitat..

    Äänestä

9 1 mulla ollut 2,5

Äänestä

Ei hätää. kerkeät tekemään vielä abortin.

Äänestä

Tuossa vaiheessa alkioilla ei ole vielä yksilöllisiä kokoeroja. Eli olet tosiaan vähän varhaisemmilla viikoilla vaan menossa. :) Vasta rv12 jälkeen alkaa sikiöllä noita kokoeroja tulemaan.

Äänestä

Kyllä nyt sen tajusin et hedelmöittyminen tapahtunut aikaisemmin, kysyinkin MINKÄ KOKOINEN on teillä muilla ollut!

Ja en oo todellakaan tekemässä aborttia V***n urpo!

Äänestä
  • kiitos muille asiallisista ja aiheeseen liittyvistä vastauksista :)

    Äänestä

Mulla piti alkuraskauden ultran mukaan olla 11 5 tänään, mutta sikiön koko olikin 5,5cm, ja viikkoja siis 12 1

Äänestä
  • Todennäköisesti se alkuraskauden ultra kyllä pitää paremmin paikkansa. Parin päivän heittoja kasvussa voi olla jo nt-ultrassa. Itselläni oli myös, mutta alkuraskauden ultra oli tod.näk. se oikeampi, koska piti paikkansa täsmälleen menkoista laskettuna ja testasin myös ovulaation, joka sekin natsasi paremmin alkuraskauden ultran kanssa. Eli lapsen olisi nt-ultran mukaan pitänyt saada alkunsa ennen positiivista ovistestiä. Se taas ei ole mahdollista, kun mieskin oli tuolloin työmatkalla.

    Äänestä

Mulla nuorempi ollut rv 9 4 tehdyssä ultrassa mitaltaan 27,1mm...

ja keskiarvo sikiön mitoissa rv 10 on 23-32mm...

eli jos raskautes on alkanut hieman myöhemmin niin mitta on ihan normaali.

Äänestä
  • ja esikoinen on rv 11 6 tehdyssä ultrassa 56mm.

    Äänestä

Mulla tänään rv 11 6 ja 52mm

Äänestä

Elikkäs ihan normaali....=)

Äänestä

Minä taas sanon et alkuraskaudrn ultra ei pitäny ollenkaa paikkaansa kun eka oli vaan ruskuaispussi vaikka viikkoja reilu 6. Sit tietty aateltii et hedelmöitys vaa tapahtunu viikkoo myöhemmin kun luulin mut nt- ultras oletin sit olevan 13 2 niiku varhaisultran mukaan ja olikin 14 1 eli se mun oma arvio oli sittenkin se oikea vaikka ei näkyny sykettä rv 6 viel. Rakenneultra vastas nt-ultraa.

Äänestä
  • Poikkeustapauksissa alkiota ei alkuraskauden ultrassa saada kunnolla näkyviin, mutta yleisesti ottaen alkuraskauden ultra on ehdottomasti tarkin. Tosin ultraan kannattaa mennä vasta rv 7 0 tai siitä eteenpäin. Eli tuo sinun tapauksesi ei todellakaan muuta sitä seikkaa, että alkuraskauden ultra antaa tarkimman arvion sikiön iästä.

    Äänestä

Vanha ketju, mutta vastailenpa kuitenkin. Täällä ultrassa 10 2 oli noin 35 mm ja vastasi rv 10 3.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


okokokoo kirjoitti:

Mulla piti olla 11 1, mutta alkio oli vain 2,6 cm. Eli vastasi noin viikkoa 10.
Miten teillä muilla, minkä kokoinen on ollut 9, 10 tai 11 viikolla?

Löysin keskuteluita vaan viikoilta 6,7,8.....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu