Suomi on harmaa ja masentunut maa, joka voi huonosti. Johanna yritti tuoda jotain muuta ja uskoi että tämä kitkeryys, katkeruus ja kateellisuus, joka tälle kansalle kuuluu, voisi muuttua jotenkin parempaan suuntaan.
Suomalaisten ominaispiirteisiin kuuluu myös tuo ilkkuminen, ja toisten mustamaalaaminen, jotta siten omaa itseäsi nostaisit toisia alentamalla.
Nyt kun ilkkumiset ovat aikaansaaneet toisten innon laantumisen, ja masentavan tilanteen keskellä sanomaan mitä ajattelee (Johanna), voi kaltaisesi ilkkujat kevyesti sipsutellen pestä kätensä ja ähätellä, "ähäkutti itse olet kaiken aiheuttanut".
Kaiken alussa Johannalla oli varmasti positiivinen innostus päällä yrityksensä puolesta.
Suomen toimintaympäristön ollessa sitä mitä se on, on aika vaikea saada mitään toimivaa aikaiseksi.
Suomi on sosiaalitapausten ja luukkujen yhteiskunta täynnä ilkkuvia luusereita, jotka omaa pahaaoloaan yrittävät lieventää haukkumalla niitä, jotka jotain yrittää.
Suomalaisten ominaispiirteisiin kuuluu myös tuo ilkkuminen, ja toisten mustamaalaaminen, jotta siten omaa itseäsi nostaisit toisia alentamalla.
Nyt kun ilkkumiset ovat aikaansaaneet toisten innon laantumisen, ja masentavan tilanteen keskellä sanomaan mitä ajattelee (Johanna), voi kaltaisesi ilkkujat kevyesti sipsutellen pestä kätensä ja ähätellä, "ähäkutti itse olet kaiken aiheuttanut".
Kaiken alussa Johannalla oli varmasti positiivinen innostus päällä yrityksensä puolesta.
Suomen toimintaympäristön ollessa sitä mitä se on, on aika vaikea saada mitään toimivaa aikaiseksi.
Suomi on sosiaalitapausten ja luukkujen yhteiskunta täynnä ilkkuvia luusereita, jotka omaa pahaaoloaan yrittävät lieventää haukkumalla niitä, jotka jotain yrittää.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Törkeyksiä en ymmärrä, enkä haluakaan ymmärtää. Enkä myöskään väkisin asioiden kaivelua, että löytyisi jotain pilkattavaa.
Mutta minun mielestäni Johannalla oli hieman väärä lähtökohta shoussaan alunperinkin. Itse olisin tehnyt toisin, mikäli olisin kiinnostunut esiintyjän urasta.
Tukiaisten Juhannus 2011 kaikkensa yrittäen:
* JOHANNA: löi raskaan iskun kuohuviinipullolla erään miehen päähän ja yritti toisenkin kerran lyödä (tappavasti), mutta tämä onnistuttiin estämään. Uhrilta alkoi vuotaa verta päästä, ja vaatteita meni piloille.
** Sanktio: Johannalle 60 vuorokautta ehdotonta vankeutta, sakkoa 550 €, muutama satanen maksettavaa uhrille kivusta ja särystä sekä korvaukset piloille menneistä vaatteista uhrin oikeudenkäyntikulut.
* JULIA: samassa kahakassa Julia löi täysin sivullista naista nyrkillä kasvoihin. Uhrille tuli musta silmä, silmäkulmaan jäi pysyvä arpi, hammas lohkesi ja ryöppyävä veri pilasi vaatteita.
** Sanktio: Julialle 70 päiväsakkoa a´ 6 €, maksettava uhrille korvauksia kivusta ja särystä 500 €, pysyvästä haitasta 500 €, 400 € oikeudenkäyntikuluja ja sekalainen määrä poliklinikkamaksuja.
Korvaukset uhreille maksetaan Valtiokonttorilta ja peritään Tukiaisilta, oikeudenkäyntikulut menevät perintään ja ulosottoon, ja sakot muunnetaan vankeusrangaistuksiksi ja istutaan, ellei niitä ei makseta ajallaan.
Muutaman minuutin rähinästä sellaiset 3500-4000 euron kulut.
Iski taloudellisesti pahaan hetkeen, kun kaikki rahat ovat nyt loppu Tukiaisilla.
Sakkojen muuntorangaistus on poistunut muutama vuosi sitten, eikös vain? Eli jää sinne jo entisestään komiaa uo-listaa koristamaan...
ja poliisin määräämästä rangaistusmääräyksestä noin. Käräjäsakot muuntuvat edelleen vankeudeksi. "Maksamatonta rikesakkoa tai rangaistusmääräyssakkoa ei muunneta vankeudeksi. Uhkasakko muunnetaan vankeudeksi vain, jos se on tuomittu oikeudenkäynnin kulun turvaamiseksi tai ulosottokaaren nojalla." http://www.oikeus.fi/oikeusrekisterikeskus/13536.htm
Umpitunnelissa heiluminen ja juorupalstalla esiinyminen, fanien haukkuminen, skandaalit ja huono raha-asioiden hoito eivät paranna yrittäjän mainetta ja uraa.
Onhan tää Johanna ja Julia kuitenkin ihmisiä kaiken hälinän takana, ja varmaan vaikuttaa niidenkin milentiloihin kaikki "näätiminen".
Sikäli voi masennus yllättää silloin tällöin jja lausumat olla joskus vähemmän harkittuja.
Lue kirja ja ylläty. Ihmisestä kaukana molemmat!
Kirja on kuulemma kaikenlaista keksittyä provoa täynnänsä???
Kaukana keksitystä.
Suomi on siitä hieno maa että täällä kuspää julkkis saa ansionsa mukaan. Suomessa ei pidetä epäehellisyydestä, eikä huonosta viihteestä. Suomalainen arvostaa reilua tyyppiä joka tekee hommansa ja vapaa-ajalla on kuin Ellun kana, mutta niin että muillakin on hauskaa.
Tukiaiset ovat saaneet juuri sitä mitä ovat tilanneet.
Tiedän montakin julkkista Suomessa, jotka ovat isompia kusipäitä kuin Tunkki. He ovat sitä kulisseissa, ja media suojelee/ei uskalla/ei halua puhua.
Että semmonen pähkinä tässä sinulle.
Kusipää saa olla muttei tyhmä. Harmi että tunkki on molempia.
Tiedätkö että koska kukaan ei tiedä heistä niin ketä kiinnostaa?
Tyhmää on tuoda oma kusipäisyytensä julkisuuteen itse.
Turha tässä mediaa on syyttää jos itse juttunsa sinne myy.
Lehdet kirjoittelee kyllä aikalailla säveltäen mitä haastateltava niille sanoo. Lehtien tavote on saada sensaatio tyyppisiä esityksiä, ja puhumalla ihan täyttä paskaa ja vääristelemällä haastatellun sanomiset aivan täysin.
Lehdet keksii itse lisää mehustusta ja kirjoittelevat silläkin riskillä että joutuisivat oikeuteen. Asiassa puhuu raha. Jos korvaussumma on pienempi kuin laskettavissa olevat lehtimyynnin tuotot valitaan vaihtoehdoista: Puhutaan paskaa.
Haastateltavat voivat lehtien kirjoittelujen kautta vaikuttaa aivan typeryksiltä, mutta kannattaa huomioida, että tarina on toimittajan ja lehtitiimin räätälöimä.
Väität lähestulkoon siis että Tukiaisesta saatu kuva on median luoma?
Vastaan nyt, vaikka en alkup.kirjoittaja olekaan.
Kyllä, median luoma kuva on eri asia kuin oikea Johanna.
Et kai sinä kuvittele, että media olisi puolueeton kirjoittaessaan juttujaan?
Ei ainakaan juorumedia ole, vaan kaikessa mietitään myymistä.
Ns. turhat julkut ovat heikomassa asemassa tässä mediapainissa, kuin ns. oikeat julkut. Turhista julkkiksista on helpompi ja turvallisempi tehdä törkyjuttuja.
Haastateltava saa niin halutessaan lukea kirjoitettavan jutun ennen, kuin se julkaistaan. Jos joku on niin törppö, että päästää kaiken läpi, niin oma on vikansa.
Uskotko itse tuohon mitä sanot?
Kautta aikojen julkkikset ovat sanoneet että juttu julkaistiin aivan erilailla kun minkä he olivat itse lukeneet hyväksyessään.
Jutut muutellaan kierosti jättämällä tärkeitä osia pois, ja vääristämällä kokonaisuus käyttäen vääristeleviä ja harhaanjohtavia otsikoita ym.
Eli Tukiaisten oikeusjutut yms sekoilut ovat vain median keksimää mustamaalausta? Silminnäkijöiden kommentit valetta yms?
Uskotko itsekään mitä puhut?
Kenen muun tahansa julkkiksen kohdalla asia voisi osiltaan pitää paikkansa mutta näiden sisarusten toilailuista median vääristely on kaukana!
Martina on ahkera ja yritteliäs, ja ansaitsee kaikkea mitä ikinää voi saada. Martina on vastuuntuntoinen, ja koittaa pärjätä kaikista vaikeuksista huolimatta, ja olla aina iloinen ja positiivinen. Martina on oikeastaan aivan IHANA!!!
On niin ihanat viikset ja ulosottosaatavat.
Lehdet puhuu paskaa. Komppaan sitä.
70 vuotias alalla ollut konkari sanoi, että esintyvän artistin pitää kunnioittaa yleisöään, koska hän tekee sille töitä. Jos esiintyjä kuvittelee olevansa ylempänä kuin yleisönsä, hän ei tule koskaan onnistumaan missään.
Siinä pähkinänkuoressa se miksi Tuksu saa ja tulee saamaan kuraa niskaansa. Ylimielisempää yleisön palvelijaa saa hakea.
No olihan Jazzmuusikko Miles Daviskin yleisöään kohtaan niin halveksiva, että soitti aina trumpettia selin yleisöön päin. Ei voinut katsoa paskasakkiyleisöä, vaan piti mieltään tuolla tavalla selin soittaen osottaa.
Muita diivoja: Emma Shapplin
Björk. Se islantilainen hullu, joka Helsinki-Vantaan lentoasemalla kirkuen hyökkäsi toimittajien kimppuun kynsien ja raapien toimittajien ja kuvaajien kasvot.
Muitakin on ollut, Edit Piaff ym.
No tässä sulle auki selitettynä: nämä mainitsemasi "diivat" osasivat hommansa aika hyvin. Esim. Miles Davis oli soittotaidossaan vertaansa vailla, Edith Piaff yksi kaikkien aikojen laulajattarista jne. Björk on myös erittäin taitava laulajatar, joskin myös erittäin persoonallinen mutta hänelle sellainen suodaan koska on niin upea, osaa myös näytellä erinomaisesti. Tietysti "diivailu" ei ole hyväksi kenellekään mutta nuo em. maailmanluokan tähdet ovat niin upeita ja taitavia että heille se suotakoon.
Tunkki ei kuulu tuohon upeuksien joukkoon koska ei osaa mitään - tai no, osaahan se vetää päihteitä, haukkua muut ja kehua itseään, olla väkivaltainen patalaiska tankki jne.
Mikä tämä Tuksu sitten on, pöhöttynyt strippari ja sylitanssija, joka mediahuoraa väliajat. Tätäkö pitäisi sitten jotenkin noteerata. Alinta moskaa on aina tällaiset naiset olleet ja niin on Tuksukin. Pitäiskö tässä nyt alkaa käsiä taputtaa hänelle. Kunniallisiin töihin ei kukaan ota, eikä hän haluakkaan. Kyllä sitä oltiinkin niin glamuuria, niin kauan kun se valhe meni läpi. Nyt kun on paljastunut, että valehtelee mennen tullen palmujen alla olosta, niin mitä muuta voi odottaa kuin paska palautetta. Lopettakoon, jos ei miellytä.
Tässä maassa olisi varmasti esiintymällä saanut hankituksi elantonsa tuollainen Kikka-tyyppinen seksikäs laulaja-tanssija. Johanna T teki just nuo virheet kuten edellä kirjoitettiin, eli ei päivittänyt osaamistaan ja opiskellut lisää, ei huolehtinut ulkonäöstään ja suhtautui ylimielisesti yleisöönsä ja keikkapaikkoihin.
Johanna on ollut nuorempana kaunis, nuo keinotekoiset kohotukset ovat rumistaneet naisen lopullisesti.
Säälittävähän tuo on: keski-ikäinen vailla omaa kotia, valtakunnan laajuinen "huonon naisen" maine eikä ammattitaitoa mihinkään oikeaan työhön. Vaikeaa tuossa tilanteessa on mihinkään enää ryhtyä, ei se avioliittokaan enää tällä vuosituhannella pelasta niin kuin 50 vuotta sitten. voivoi!
Oikeesti:
-35vuotias ammattitaidoton
-asunnoton
-lihava
-likainen
-teennäinen alusta loppuun asti
-väkivaltainen
-tuomittu rikollinen
....siinäpä cv:tä kerrakseen.....
Tunkki on lähinnä pilannut kaiken mutta kun ulkonäöstä joku kirjoitti
että piikeillä jne.
Ei siihen muuta tarvita (pilaamiseen) kuin tukiais Annos alkoa päivittäin
johan rupsahtaa jokainen ihminen
Lehdet ei kirjoittele Paksusta mitään. Kaikki info mitä ulos tulee on Paksun itsensä kirjoittamaa: seiskalive, päiväkirja ja fb.
Niiden sisällöstä olen saanut hänestä huonon kuvan: ilkeä, pahansuopa, ahne, itsekäs, valehtelee, tyhmä, epäluotettava, päihderiippuvainen, väkivaltainen, persoonallisuushäiriöinen....
Perähikiän peräkammarin pojille oikein sopiva erottinen tanssija.
Kun tarpeeksi on yleisö saanut kossua pohjille, menee esitys kuin esitys täydestä läpi, eikä sillä niin oo väliä millainen esitys on kunhan kossua riittää..
Mutta siitä pointsit jossulle, rapujuhlissa riehui transu ja mamacita, yhteiselopaino yli 200 kiloo :) Varmaan juhliin vaadittiin läskilisä :)
Tai sitten koska emäntä itse on myös läski ehkä olikin niinpäin että hoikilta vaadittiin hoikkuuslisä.
Onhan se emännälle noloa kun ei olisikaan se kaikkein ihailluin ja tavoitelluin, varsinkin kun joukossa piti olla menstyviä miljonäärimiehiä mukana.