Opintotuen määrä?

sfdagragrag

Hei.

Aloitan syksyllä opinnot ammattikorkeakoulussa ja sain viime kuussa hyväksytyn opintotukipäätöksen. Onko 223,50€/kk (tästä lähtee vielä verot! eli käteen jää sellainen 200€) hyvä summa? Tietämätön olen tosiaan, kiitos.

9

3083

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23+3

      Voit laskea itse kelan sivuilta löytyvällä laskurilla. Tosin mielestän 3. asteella opintorahan pitäisi olla 298,00 € (miinus verot). Tukiin vaikuttaa kuitenkin ainakin se, jos asut vanhempiesi luona (silloin vaikuttaa vanhempien tulot).

    • Näin on...

      Korkeakouluasteella ei vanhempien tulot enää vaikuta, vaikka asuisikin kotona...

      • 23+3

        Vaikuttaa, jos asuu kotona, Kelan sivuilta napattua korkeakouluasteen opintorahasta: "Opintoraha, Vanhempansa luona asuva 20 vuotta täyttänyt 122€ A* Opintoraha, Vanhempansa luona asuva 17–19-vuotias 55€ A*" (A*=voidaan korottaa vanhempien tulojen perusteella). Eli yksin asuessa opintoraha kk-asteella 298€, mutta vanhempien luona asuessa 55-122 € (tai mahd. korotus tulojen perusteella).


    • Näin on...

      Okei, eli jos on alle 20-v. My bad. Jotenkin aina ajattelen kaikki jo teini-iän ylittäneinä, mutta eihän se näin opintoja alottaneiden kohdalla pidä paikkaansa :)

    • Näin on...
      • numerolainen

        Etpä oikeastaan ollut. Opintorahan määrään vanhempien tulot vaikuttavat korkeakoulussakin, jos asuu kotona.

        http://www.kela.fi/opintoraha_maara

        Linkittämäsi sivusto käsittelee vain tilanteita, joissa vanhempien tulot pienentävät opintotuen määrää. Korkeakoulussa opiskelevalla, vanhempiensa luona asuvalla on automaattisesti pienempi opintoraha, mutta sitä voidaan korottaa tulojen perusteella. Siispä tieto tästä löytyy ihan eri kohdasta sivua kuin tuolta linkistäsi. Linkki oikealle sivulle kuitenkin löytyy tuolta sivusi alareunasta.


    • sfdagragrag

      AP tässä moi. Olen 20-vuotias ja asun vanhempieni luona.

      • aaaaaaaaaaaapeeeeeee

        AP tässä vielä. Huomasin KELA:n sivuilla seuraavanlaisen pätkän:

        "Opintorahaa saavat voivat tehdä kunnallisverotuksessa opintorahavähennyksen. Vähennyksen ansiosta et joudu maksamaan opintorahasta veroa, jos sinulla ei ole muita veronalaisia ansiotuloja vuoden aikana. Vähennys myönnetään automaattisesti, eikä sinun tarvitse pyytää itse sitä.

        Jos saat opintorahaa ja sinulla ei ole muita tuloja, et maksa opintorahavähennyksen ansiosta veroa opintorahasta (ns. nollaverokortilla)."

        Ei ole työpaikkaa, joten saanko automaattisesti tuon vähennyksen, eli en maksa 223,50€ opintorahasta yhtään veroja vai miten tämä oikein menee? Päätöksessä lukee, että 10% otetaan pois ja jäljelle jää 201,15€. Saanko kuukausittain 201,15€ ja sitten veronpalautuksina 201,5€ (22,35*9) vai? En oikein ymmärtänyt, joku järkevämpi selventäköön, kiitos!


    • Näin on...

      Siis sun pitää hakea se nollaverokortti verotoimistossa (tai netistä saa sen helpommin, googlaa) ja sitten toimittaa se Kelaan. Eli automaattisesti se ei mene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2462
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2238
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2058
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      52
      684
    Aihe