Opintotuen määrä?

sfdagragrag

Hei.

Aloitan syksyllä opinnot ammattikorkeakoulussa ja sain viime kuussa hyväksytyn opintotukipäätöksen. Onko 223,50€/kk (tästä lähtee vielä verot! eli käteen jää sellainen 200€) hyvä summa? Tietämätön olen tosiaan, kiitos.

9

2960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 23+3

      Voit laskea itse kelan sivuilta löytyvällä laskurilla. Tosin mielestän 3. asteella opintorahan pitäisi olla 298,00 € (miinus verot). Tukiin vaikuttaa kuitenkin ainakin se, jos asut vanhempiesi luona (silloin vaikuttaa vanhempien tulot).

    • Näin on...

      Korkeakouluasteella ei vanhempien tulot enää vaikuta, vaikka asuisikin kotona...

      • 23+3

        Vaikuttaa, jos asuu kotona, Kelan sivuilta napattua korkeakouluasteen opintorahasta: "Opintoraha, Vanhempansa luona asuva 20 vuotta täyttänyt 122€ A* Opintoraha, Vanhempansa luona asuva 17–19-vuotias 55€ A*" (A*=voidaan korottaa vanhempien tulojen perusteella). Eli yksin asuessa opintoraha kk-asteella 298€, mutta vanhempien luona asuessa 55-122 € (tai mahd. korotus tulojen perusteella).


    • Näin on...

      Okei, eli jos on alle 20-v. My bad. Jotenkin aina ajattelen kaikki jo teini-iän ylittäneinä, mutta eihän se näin opintoja alottaneiden kohdalla pidä paikkaansa :)

    • Näin on...
      • numerolainen

        Etpä oikeastaan ollut. Opintorahan määrään vanhempien tulot vaikuttavat korkeakoulussakin, jos asuu kotona.

        http://www.kela.fi/opintoraha_maara

        Linkittämäsi sivusto käsittelee vain tilanteita, joissa vanhempien tulot pienentävät opintotuen määrää. Korkeakoulussa opiskelevalla, vanhempiensa luona asuvalla on automaattisesti pienempi opintoraha, mutta sitä voidaan korottaa tulojen perusteella. Siispä tieto tästä löytyy ihan eri kohdasta sivua kuin tuolta linkistäsi. Linkki oikealle sivulle kuitenkin löytyy tuolta sivusi alareunasta.


    • sfdagragrag

      AP tässä moi. Olen 20-vuotias ja asun vanhempieni luona.

      • aaaaaaaaaaaapeeeeeee

        AP tässä vielä. Huomasin KELA:n sivuilla seuraavanlaisen pätkän:

        "Opintorahaa saavat voivat tehdä kunnallisverotuksessa opintorahavähennyksen. Vähennyksen ansiosta et joudu maksamaan opintorahasta veroa, jos sinulla ei ole muita veronalaisia ansiotuloja vuoden aikana. Vähennys myönnetään automaattisesti, eikä sinun tarvitse pyytää itse sitä.

        Jos saat opintorahaa ja sinulla ei ole muita tuloja, et maksa opintorahavähennyksen ansiosta veroa opintorahasta (ns. nollaverokortilla)."

        Ei ole työpaikkaa, joten saanko automaattisesti tuon vähennyksen, eli en maksa 223,50€ opintorahasta yhtään veroja vai miten tämä oikein menee? Päätöksessä lukee, että 10% otetaan pois ja jäljelle jää 201,15€. Saanko kuukausittain 201,15€ ja sitten veronpalautuksina 201,5€ (22,35*9) vai? En oikein ymmärtänyt, joku järkevämpi selventäköön, kiitos!


    • Näin on...

      Siis sun pitää hakea se nollaverokortti verotoimistossa (tai netistä saa sen helpommin, googlaa) ja sitten toimittaa se Kelaan. Eli automaattisesti se ei mene.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1598
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1119
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1010
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      939
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      46
      838
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe