Aurinkokukkapellon teko?

Silmänilo

Ajattelin ensikesäksi auringonkukkapeltoa tai paremminkin muutaman metrin tilkkua... Kuinka aikaisin auringonkukat voi kylvää etelä-suomessa jotta ehtivät kukkia? Ihanko pelto onnistuu linnuille tarkoitetuista siemenistä vai itävätkö huonosti? Tuo paikka jolle olis tarkoitus kylvää on nyt vaan kivikkoista savea... Ensin varmaan nykyisen maan päälle multaa ja milläs sitä multaa pitäs lannoittaa? Riittäneekö sekaan kompostia ja vähän kanankakkaa, kasvaisko sillä? Huono olen mitään harsoja laittelemaan päälle, joten onnistuuko ilman harsoa auringonkukkien taimivaihe ja ehtisivät silti kukkia?

Mulla on kokemusta vain taimien kasvattamisesta sisällä ja sitten oon ne siirtänyt ulos. Sillä konstilla ei peltoa vielä perusteta mutta hienosti kukkivat nyt nuo muutamat auringonkukat jo ulkona:) kyllä noita mielellään katselisi ensi kesänä isommallakin alalla ja olisi sitten naapureilla ja ohikulkijoillakin enemmän silmäniloa kun saisi tuohon sen muutaman metrin auringonkukkapellon perustettua;)

3

4839

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Auringonkukkia viljellään riistapelloilla. Niipä esimerkiksi hakusanalla "riistapelto" löytyy netistä putinkeja, joissa myydään auringonkukan siemeniä. Niillä sivuilta löytyy myös ehkä hyödynnettävissä olevaa tietoa.

    • putk1

      Kyllä onnistuu auringonkukka pellossa.
      Ei tietenkään umpisavikossa.
      Lämmin paikka myös olisi hyvä, että ehtii kukkimaan, vaikka enempi se riippuu säistä.
      Linnunsiemenistä onnistuu, niitten mukana saattaa kyllä tulla muutakin.
      Riistasiemenet kalliita.
      Liian tiukkaan kylvetyssä jää kukat hennoiksi, mutta muutaman neliön alan voi kyllä harventaa.

    • Silmäniloa täälläkin

      Kiva kun tykkäät auringonkukista,niin minäkin.

      Auringonkukkia on eri lajeja paljon ja kokoisia. Isoimmat, jotka itse olen onnistunut kasvattamaan ovat olleet neljämetrisiä. Niin isoja auringonkukkia ei voi laittaa kovin tiheään. Isojen auringonkukkien siemenet olen esikasvattanut kuistilla. Siemenet purkkeihin toukokuun alussa. Ei ne kuitenkaan heti idä eikä siten palellu, vaikka olisi yöpakkaisakin. Siitä sitten maahan taimet kesäkuun alussa.
      Auringonkukkia on myös pensasmaisia eli ei niitäkään tiheään voi laittaa.
      Suoraan maahankin siemenet kylväessä ehtii ne kukkia ihan hyvin varsinkin, jos on aurinkoinen paikka ja kosteutta riittävästi. Minä olen laittanut kanankakkaa aivan jo taimivaiheessa. Lannoitusta nuo tuntuvat kaipaavan.
      Puutarhaliikkeistä saat siemenet. Pusseissa on hyvät ohjeet ja muutaman neliön tilkkuun ei montaa pussia tarvitse ostaa.
      Linnuille tarkoitetut siemenet itää ihan hyvin, jos niitä haluat käyttää. Tai kerää syksyllä siemeniä omista kukistasi (ymmärsin, että sinulla muutama kukka nytkin kasvaa) talteen..niistä saat neliöt täyteen hyvinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3262
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1304
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1249
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe