Aurinkokukkapellon teko?

Silmänilo

Ajattelin ensikesäksi auringonkukkapeltoa tai paremminkin muutaman metrin tilkkua... Kuinka aikaisin auringonkukat voi kylvää etelä-suomessa jotta ehtivät kukkia? Ihanko pelto onnistuu linnuille tarkoitetuista siemenistä vai itävätkö huonosti? Tuo paikka jolle olis tarkoitus kylvää on nyt vaan kivikkoista savea... Ensin varmaan nykyisen maan päälle multaa ja milläs sitä multaa pitäs lannoittaa? Riittäneekö sekaan kompostia ja vähän kanankakkaa, kasvaisko sillä? Huono olen mitään harsoja laittelemaan päälle, joten onnistuuko ilman harsoa auringonkukkien taimivaihe ja ehtisivät silti kukkia?

Mulla on kokemusta vain taimien kasvattamisesta sisällä ja sitten oon ne siirtänyt ulos. Sillä konstilla ei peltoa vielä perusteta mutta hienosti kukkivat nyt nuo muutamat auringonkukat jo ulkona:) kyllä noita mielellään katselisi ensi kesänä isommallakin alalla ja olisi sitten naapureilla ja ohikulkijoillakin enemmän silmäniloa kun saisi tuohon sen muutaman metrin auringonkukkapellon perustettua;)

3

4624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poltinkarva

      Auringonkukkia viljellään riistapelloilla. Niipä esimerkiksi hakusanalla "riistapelto" löytyy netistä putinkeja, joissa myydään auringonkukan siemeniä. Niillä sivuilta löytyy myös ehkä hyödynnettävissä olevaa tietoa.

    • putk1

      Kyllä onnistuu auringonkukka pellossa.
      Ei tietenkään umpisavikossa.
      Lämmin paikka myös olisi hyvä, että ehtii kukkimaan, vaikka enempi se riippuu säistä.
      Linnunsiemenistä onnistuu, niitten mukana saattaa kyllä tulla muutakin.
      Riistasiemenet kalliita.
      Liian tiukkaan kylvetyssä jää kukat hennoiksi, mutta muutaman neliön alan voi kyllä harventaa.

    • Silmäniloa täälläkin

      Kiva kun tykkäät auringonkukista,niin minäkin.

      Auringonkukkia on eri lajeja paljon ja kokoisia. Isoimmat, jotka itse olen onnistunut kasvattamaan ovat olleet neljämetrisiä. Niin isoja auringonkukkia ei voi laittaa kovin tiheään. Isojen auringonkukkien siemenet olen esikasvattanut kuistilla. Siemenet purkkeihin toukokuun alussa. Ei ne kuitenkaan heti idä eikä siten palellu, vaikka olisi yöpakkaisakin. Siitä sitten maahan taimet kesäkuun alussa.
      Auringonkukkia on myös pensasmaisia eli ei niitäkään tiheään voi laittaa.
      Suoraan maahankin siemenet kylväessä ehtii ne kukkia ihan hyvin varsinkin, jos on aurinkoinen paikka ja kosteutta riittävästi. Minä olen laittanut kanankakkaa aivan jo taimivaiheessa. Lannoitusta nuo tuntuvat kaipaavan.
      Puutarhaliikkeistä saat siemenet. Pusseissa on hyvät ohjeet ja muutaman neliön tilkkuun ei montaa pussia tarvitse ostaa.
      Linnuille tarkoitetut siemenet itää ihan hyvin, jos niitä haluat käyttää. Tai kerää syksyllä siemeniä omista kukistasi (ymmärsin, että sinulla muutama kukka nytkin kasvaa) talteen..niistä saat neliöt täyteen hyvinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe