MITEN OIKEASTI EROON UJOUDESTA?

En halua olla ujo

Oon jo niin epätoivonen! En jaksa enää elää. Oon aina ihan hiljaa, hirvee punastelija ja ujo. Auttakaa. Miten pääsee eroon ujoudesta?:/

3

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama vika oli itellä mutta yksinkertaisesti on lopetettava se turha ajattelu niin kyllä se siitä

    • Pyydä rohkaisua joltain.

    • Ujousta namia!

      Olen ite kääntänyt ujouden söpöydeksi ja osaksi persoonaani. Mitä sitä turhaa kieltelemään? Ujo on ujo ja rohkeat rohkeita. Nykyään selviän hieman paremmin yleisön edessä puhumisesta kun kuvittelen puhuvani alastomille ihmisille (keventää mieltä) ja hymyilen samalla jos tuntuu että ahdinko meinaa puskea päälle. Jos tapaan jonkun kiehtovan henkilön joka saa verenpaineeni nousemaan ja punaa poskille sekä kielen solmuun yritän laskea leikiksi tilanteen itselleni: huh, tulipas täällä kuuma :)

      Ujous on söpöä ja enemmän annan sellaisille arvoa jotka ovat omia itsejänsä rohkeiden joukossa. Muistakaa hymyillä sen meinaa rentouttaa lihaksia ja mieltä, ymmärtää samalla et hei ihmisiähän tässä vaan ollaan!

      Mutta, mutta ujoutta on kuitenkin monenlaista toisilla kevyempää ja osalla rankempaa jossa saattaa tarvita rauhoitaviakin että selviää. Kummassakin tapauksessa auttaa kuitenkin toteaminen minä olen minä ja muut mustikoita mukana. Joka aamu voi vaikka kurkata peiliin ennen lähtöä ja toistella itselleen: osaan, kykenen, hymyilen ja kaunistaudun vaikka sen 10x päivittäin. Muista myös tervehtiä itseäsi peilistä vessan käynnin ohella hei kaunokainen tai komistus, alkaa pikku hiljaa sisäistää sitä ja näyttämään ulos päin ''hehkua''.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      63
      3351
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1144
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      960
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      22
      944
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      734
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      33
      717
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      709
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      653
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      647
    Aihe