Hiiren dunan koko

Eltzuuuww

Onko tämän duna p. 41,5cm l. 29,5cm ja k. 42cm liian pieni yhdelle uros hiirelle?

3

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kflfkfkfk

      On

    • Älä usko edellistä!

      Älä usko kflfkfkfk:ta. On ihan sopiva 1 uroshiirelle. Mielestäni voisi olla 2 naaraankin asunto, mutta olettaen että pääsevät hyvin rajatulle alueelle usein telmimään.

    • Sedä

      Ferplastin perus miniduna on 55x39cm-pohjainen, ja mun mielestä sekin vähän turhan pieni. Hiiret on aktiivisia eläimiä, jotka nauttii huomattavasti kun niillä on paljon tilaa jossa juosta ja kiipeillä :) Kumpikin duna vie ihmiseltä minimaalisen määrän tilaa, mutta ero on hiirelle aika merkittävä.

      Sinänsä kaksi hiirtä ei vaadi yhtään sen enempää tilaa kuin yksikään, tila kuluu lähinnä yksittäisten hiirten liikunnantarpeeseen, ja kaveri mahtuu leikkimään ihan samalla tilalla. Pikemminkin sanoisin, että yksinäinen uros tarvitsee enemmän tilaa kuin naaraspari. Kaveri kun on hiirelle loistava virike, jonka joutuu urokselta korvaamaan muulla tekemisellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      241
      6042
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5834
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      231
      4917
    4. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      14
      4274
    5. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      62
      4176
    6. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4097
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      27
      4092
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3658
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      57
      2554
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1790
    Aihe