Onko ikkunoissa merkittäviä laatueroja?

Tuleva pientalo

Onko olemassa puolueetonta tieto, kenellä valmistajalla on parhaat ikkunat.
Mihinkä asioihin minun kannattaa kiinnittää erityistä huomiota.

17

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Betux

      Tunnustan heti, että en ole puolueeton, koska olen erään ikkunavalmistajan palveluksessa. Mutta voin antaa muutaman yleispätevän vinkin. Ensinnäkin ikkunoissa on ihan oikeasti eroja - on laadukkaita ja on ns. halppisikkunoita. Vanha viisaus pätee siis myös ikkuna- ja ovimaailmassa - halpaa ja hyvää ei ole. Ensimmäinen kysymykseni asiakkaalle olisikin, haluatko edulliset vai erinomaiset ikkunat?
      Jos laatu kiinnostaa ja on valmis laaduta maksamaan niin vertailu helpottuu koska oikeasti laadukkaita toimittajia ei ole kuin pari. No mistä laadun tunnistaa? Sanoisin, että katso kokonaisuutta. Yksi helppo kohta ikkunassa, josta laadun huomaa on ikkunoiden ja ovien karmien liitos. Ehtottomasti paras liitos tehdään ns. tappiliitoksella (puusepän liitos).
      Kokonaisuuden tarkastelulla tarkoitan sitä, että asiakas ei osta vain tuotetta vaan myös palvelua. Lisäksi kannattaa tarkastella myös valmistajan oikeaa tilaa, joka jää yleensä epäolennaisten mainosten taakse piiloon. Valmistajan taloudellinen tilanne (luottoluokitus?), onko tuotteilla CE-merkintä, onko tuotteet kotimaisia (avainlipputuote?) jne.

      Tyytyväinen asiakas on paras markkinamies. Tämä on toki totta, mutta kun meitä tossunkuluttajia on niin moneen lähtöön, että sitäkään kautta varmaa tulosta on vaikea saada. Ikkunoita valmistavissa tehtaissa tai asennusporukoissa tai myyjä joukossa on töissä ihan tavallisia ihmisiä. Ja ihmiset tekevät virheitä. Tämä pätee jokaiseen valmistajaan, asennusporukkaan tai myyjään.
      Työssäni olen kohdannut firmaamme erittäin syvästi pettyneitä asiakkaita. Kun sitten on päästy juttusille, että mistä kenkä puristaa saattaa lopputuloksena olla, että kuljetusfirman poika oli ollut tyly toimittaessaan tuotteitamme asiakkaan pihalle. Myyjän tominnassa, tuotteessa tai asennuksessa ei ollut mitään sanottavaa. Mutta yhdestä kurjasta kohtaamisesta jäi pahamaku suuhun ja se maistuu aina kun ikkunoita katselee. Tai sitten on tapauksia, että herra Mörffi on astuntu kuvaan ja suurinpiirtein kaikki on mennyt pieleen mikä pieleen voi mennä. Mutta lopulta on saatu asiat kuntoon ja virheet korjatuksi. Asiakas on erittäin tyytyväinen ja valmis suosittelemaan naapurille firmamme tuotteita ja palvelua. Me ihmiset vain olemme erilaisia ja suhtaudumme elämän mutkiin eri tavalla.
      Lopuksi vastaus otsikon kysymykseen: Jokaisella valmistajalla on parhaat ikkunat :), puolueetonta tietoa on vaikea löytää. Kiinnitä huomio kokonaisuuteen; tuote, materiaalit, valmistajan markkinatilanne, talous, kotimaisuus, CE-merkinnät, yksilöllinen palvelu, jne.
      Tsemppiä ikkunakauppoihin!

    • Pettynytmuoviin

      Kun tilaat ikkunat katso, että kaikki ikkunaan tulevat helat ovat metallista. Muoviset helat haurastuvat murtuen auringonpaisteessa ja ikkunoihin ei 10 vuoden jälkeen saa korvaavia heloja.

    • Ostajan tiedoksi

      Betux. Hyvä myyntipuhe, joka ei kyllä kertonut ikkunoiden laadusta yhtään mitään.
      Yrityksen taloudellinen tila ei vaikuta ikkunoiden laatuun.
      Ikkunoiden laatu sekä elinkaarikestävyys määräytyy rakenteiden lujuudella ja liitoskohteiden tiiveydellä.
      Laatuun vaikuttaa liitoksien liimat, liitoskohtia suojaavat pintamassat, maalipinnat, laadukkaat ja teknillisesti oikein asennetut tiivisteet, helat. Lisäksi huolellisesti laitetut lämpöeristeet ja ammattitaitoiset asennukset jne.

      Ikkunoiden ja ovien asennuksen jälkeen, rakenneliitosten ja lämpöeristeiden tiiveys varmistetaan lämpökamerakuvauksella.
      Takuut, takuuajat, takuuehdot ja niiden sisältöön kannattaa kiinnittää erittäin suurta huomiota.
      Suulliset lupaukset ovat myyntimiesten puheita " yksi tyhjän kanssa".
      Ps
      Puuseppien käyttämä tappiliitos. Hieman harhaan johtava tieto.
      Ammattitaitoiset puusepät täyttävät liitoksen liimalla eli liimatappiliitos.

      Liimaamaton liitos, jonka kiinnitys on ruuvien tai aspien varassa on halpis tuote.
      Yleisesti suurimmat ikkuna ja ovivalmistajat eivät käytä liitosrakenteiden vahvikkeina liimoja.
      Liimat estäisivät myös liitosrakenteisiin syntyvät kosteus ja lahovauriot.

      • Betux

        Kyllä firman kokonaistilanne korreloi myös tuotteiiin. Vakaavaraisella yrityksellä on mahdollisuus panostaa laatuun, eikä tarvitse lähteä riisumaan tuotteita tai korvaamaan hyviä materiaaleja halvemmilla.
        Edustamani tuotteet ovat korkealaatuisia ja mm. kulmaliitos on sekä ovissa että ikkunoissa ns. konenidottu liimatappiliitos :)
        ps. meiltä saa myös kirjallisen takuuselvityksen


      • 22446688
        Betux kirjoitti:

        Kyllä firman kokonaistilanne korreloi myös tuotteiiin. Vakaavaraisella yrityksellä on mahdollisuus panostaa laatuun, eikä tarvitse lähteä riisumaan tuotteita tai korvaamaan hyviä materiaaleja halvemmilla.
        Edustamani tuotteet ovat korkealaatuisia ja mm. kulmaliitos on sekä ovissa että ikkunoissa ns. konenidottu liimatappiliitos :)
        ps. meiltä saa myös kirjallisen takuuselvityksen

        "liimatappiliitos" josta puuttuu liima?


    • 11224466

      Ei taida olla.

    • Laatu arviot

      Ikkuna tai ovirakenteille, lämpöeristeille ja asennustavoille ei ole virallisia asennus-, valmistus- ja laatuvaatimuksia tai ohjeita.
      Tästä puutteesta johtuen huonolaatuisen tuotteen ostajan on erittäin vaikea saada oikeudellista apua.

      Laatuvaatimusten puuttuessa on tavarantarkastan mahdotonta antaa laatuun perustuvaa lausuntoa.
      Kuluttaja asiamies ei kykene ottamaan kantaa, kuin erittäin räikeissä tuotevirhe- tai pintavaurio- ja lämpövuoto tapauksissa.
      Tuomioistuimen on vaikeaa ottaa kantaa, koska virallisia vertailutaulukoita tai virheettömiä laatutuotteita ei ole.

      Selkeä rakennetiiveyspuuteet (liitosrakenteet, lämpöeriste- tiivistevuodot jne) pystytään osoittamaan vain lämpökamerakuvauksella.
      Lämpökamerakuvaus kannattaa suorittaa aina--varmuuden vuoksi.

      Ikkunoiden ja ovien "viralliset" tiivistysohjeet löytyvät: Ympäristöministeriö, Korjaustieto.fi
      Ikkunoiden epäviralliset laatuvaatimukset löytyy netistä: Hyvän ikkunan laatuvaatimukset
      Ikkunoiden ja ovien laatu- ja kuntoarvioita suorittaa ikkuna-alan asiantuntijat.

    • Halpatuotanto

      Suurimpien tehtaiden laaduissa ei ole merkittäviä eroja.
      Ainoat eroavaisuudet löytyy hinnoissa.

      Todella halvat ikkunat lienevät niitä kuuluisia Maanantai ikkunoita.

    • Tilaajan eduksi

      Ikkuna ja oviasennuksen jälkeen kannattaa aina suorittaa lämpökamerakuvaus.
      Vaadi tämä kirjattavaksi tilaus-sopimukseen.

      Tee myös sopimus ikkunan toimittajan kanssa: Mikäli lämpökamerakuvauksessa havaitaan lämpövuotoja, maksaa kuvauksen ikkunoiden toimittaja.

      Hyväksy kuvaajaksi vain ulkopuolinen ja puolueeton kuvaaja.
      Kuvaus suoritetaan, seuraavan kylmän jakson aikana.

      Pientalossa kuvataan kaikki ikkunat ja ovet.
      Kerrostalossa kuvataan 10-15 % asennetuista ikkunoista ja ovista.
      Jos lämpövuotoja ilmenee (takuulla ilmenee) , kuvataan kaikki ikkunat ja ovet.

      Varaudu myös aikaan joka menee lämpövuotojen korjauksiin.
      Korjaukset suorittaa ja kustannukset maksaa ikkunoiden toimittaja.

    • Vuotoilmaa

      Ikkunoiden energiatehokkuus (Motiva)

      Yhteenveto ikkunan energiatehokkuuteen vaikuttavista tekijöistä:
      - lasiosan U-arvo
      - mitä pienempi U-arvo on, sitä paremmin ikkuna eristää lämpöä

      -ilmapitävyys
      - ikkunan ilmavuodot lisäävät vuotoilmanvaihtoa ja siten myös lämpöhäviöitä
      - ilman pitävyyteen vaikuttavat muun muassa
      - ikkunan eri osien väliset liitokset
      - avattavien ikkunoiden tiivisteet, erityisesti sisäpuitteen ja karmin välinen
      tiiviste. jne

      IKKUNARAKENTEIDEN, TIIVISTEIDEN JA LÄMPÖERISTEIDEN ILMANPITÄVYYDELLE EI OLE MÄÄRÄYKSIÄ EIKÄ LUOKITUKSIA.

      Mikä merkitys on U-arvolla jos rakenteiden kaikki liitokset saa vuotaa kuin seula.

    • Liitosvuodot

      Tuon mukaan ikkunoita markkinoidaan vain lasin U-arvolla.
      Lasin merkitys on vain yksi osatekijä, kun arvioidaan ikkunan energiatehokkuutta sekä elinkaarikestävyyttä.
      Eikö Motiva ja muut päättäjät ymmärrä.
      Lasin U-arvon merkitystä vähentää liitosrakenteiden sekä lämpöeristeiden ja ikkunatiivisteiden lämpövuodot.
      Lisäksi liimaamattomiin sekä avonaisiin liitoksiin ja vuotaviin ikkunatiivisteisiin -lämpöeristekohtiin tiivistyy huoneen lämmin ja kostea ilmaa.
      Tiivistynyt kosteus (vesi) vaurioittaa maalipintoja sekä puuosia.
      Kuinka lyhyellä aikavälillä joudutaan suorittamaan ensimmäiset huoltotyöt?
      Käsittääkseni vauriot lyhentävät rakenteiden elinkaarta ja aikaistavat ikkunoiden vaihtoa.

    • Heikkenevä U-arvo

      Kuinka kauan umpiolasi säilyttää toimitushetken U-arvon.
      Kuinka paljon lasin U-arvo heikkenee vuosittain.
      Kuinka pitkä on umpiolasin elinaari, ennen kuin lasin väli harmaantuu.

      Mistä voisin saada tutkittuja tietoja?

    • Ei määräyksiä

      Ikkunarakenteille, tiivisteille tai lämpöeristeille ei ole virallisia tiiveys määräyksiä.
      Joten kaikissa tapauksissa ilmatiiveydet voivat olla sattumanvaraisia.

    • Ilmatiiveys

      Mihinkä ikkunoiden tai ovien ostaja voi luottaa ?
      Lasien U-arvosta on vain tutkitun lasin yksikköarvio.
      Rakenteista, liitoksista, tiiveyksistä, lämpöeristeistä tai asennustavoista ei ole tutkimustuloksia tai laatumääräyksiä.
      Rakenteiden ilmatiiveydestä ei ole virallisia tutkimustuloksia, eikä ikkunarakenteille ole asetettu ilmatiiveysvaatimuksia.
      "Puolueetonta sekä luotettavaa" tietoa voi saada ainoataan valmistajilta tai heidän myyntimiehiltä.

    • Tuleva pientalo

      Onko tietoa. Onko jonkun valmistajan laadut parantuneet, sitten TM rakennusmaailman teettämien kohututkimusten jälkeen.

    • Hinta-laatu

      Mitä halvempi tuote, sen lyhyempi käyttöikä.
      Tosin ei kalleinkaan ole välttämättä paras.
      Kaikilla käyttötuotteilla on laatuun perustuva hinta.

      Etenkin ikkunoissa ja ovissa pätee: Väärä säästö on huomisen velkaa.

    • Ex kauppias

      Olen aikanani edustanut kolmea ikkunamerkkiä. Kahta ns. laatumerkkiä ja yhtä halvan ikkunan maineessa olevaa ja voin näin jälkiäteen todeta, että todelliset erot tuotteiden laadussa ovat hyvin marginaalisia. Suurimmat laatuerot aikaansaadaan usein palvelun laadussa. Erityisesti asennuksen huolellisuus on erittän tärkeää. Asennusporukoissa on hyvin suuria eroja. Allalle kun pääsee käytännössä kuka tahansa, joka tekee halvalla.

      Vaatisin ehdottomasti nähdä asennusporukan työnjälkeä, ennen asennuksen tilaamista. Tiedän, että tämän järjestäminen myyjälle voi olla hankala juttu, mutta suurin osa reklamaatiosta liittyy asennukseen. Asennuksen teettäminen myös omalla kirvesmiesporukalla tuntityönä voi usein olla sekä hinnan, että laadun kannalta kannatettava vaihtoehto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4681
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      15
      2638
    3. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      64
      2493
    4. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      2445
    5. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      32
      1827
    6. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      32
      1641
    7. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1496
    8. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      50
      1335
    9. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1304
    10. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1241
    Aihe