Raiskauksen todistajat - uskonoppineen tulkinta

Uutisissa oli nyt tämä raiskatun norjalaisnaisen juttu, joten haluaisin kysyä Koraania tuntevilta ja erityisesti teologisesti oppineilta, miten islamissa perustellaan teologisesti se, että raiskaajan tuomitsemiseksi tarvitaan neljän aikuisen miehen todistus.
Jotenkin näinhän se juttu Koraanissa käsittääkseni menee. En halua vastauksena pykälää vaan teologisen tulkinnan kiitos.
8386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Nykyään riittää positiivinen DNA-näyte.

Äänestä
  • Entisaikoina sellaista ei ollut olemassakaan, ja nykyaikanakin sellaisen ottaminen on käytännössä mahdotonta köyhissä muslimimaissa. Islam siis idioottimaisilla säädöksillään on vuosisatojen aikana päästänyt lukemattomat raiskaajat pälkähästä.

    Äänestä

"miten islamissa perustellaan teologisesti se, että raiskaajan tuomitsemiseksi tarvitaan neljän aikuisen miehen todistus.
Jotenkin näinhän se juttu Koraanissa käsittääkseni menee."

Siinä olikin jo vastaus.

Näinhän se juttu Koraanissa menee...

Äänestä

Muhammedin (SAAS) aikana raiskaus oli hyvin harvinainen rikos. Neljä todistajaa perustuu siihen, että Muhammedin (SAAS) vaimo Aisha kerran joutui eroon miehestään ja palasi tämän luokse toisen miehen opastamana. Naiset alkoivat juoruta ja panetella, että profeetan vaimo olisi tehnyt huorin tuon saattamassa olleen miehen kanssa. Mutta mitään todisteita ei ollut.

Profeetta Muhammed (SAAS) harkitsi asiaa ja teki Jumalan armosta päätöksen, että jos nainen nähdään toisen miehen seurassa olevan kuin oman miehensä tai esiliinan niin tarvitaan neljä todistajaa tuolle tapaukselle, että nainen on nähty toisen miehen seurassa olevan, puhuvan tai kävelevän.

Äänestä

alfa123om222: Kysymys oli raiskauksesta ei huorin tekemisestä (pettämisestä).
Vai onko tämä teille sama asia? En ole niin perehtynyt uskoonne, ilmeisesti on.

Äänestä

Siis oikeasti pohdin. Kun Toora, vanha testamentti ei ole kovin armollinen raiskauksen uhrille vaan julistaa kuolemantuomiota, jos ei todistajia löydy. Niin, miten Koraanissa tämä menee, vai onko mainintaa? Ei millään pahalla ketään kohtaan, ihmettelen miten tämä pitäisi tulkita?

Viides Mooseksen kirja (22:23-24)

Jos joku neitsyt on kihloissa miehen kanssa ja toinen tapaa hänet kaupungissa ja makaa hänen kanssaan, niin viekää molemmat sen kaupungin portille ja kivittäkää heidät kuoliaaksi, tyttö siksi, että hän ei huutanut apua kaupungissa, ja mies siksi, että hän teki väkivaltaa lähimmäisensä morsiamelle. Poista paha keskuudestasi.

(Ei-kihlatun, vapaan naisen raiskaus johtaa aviolittoon ja korvauksiin isälle,)

Äänestä
  • 25 Mutta jos mies tapaa kihlatun tytön kedolla, käy häneen käsiksi ja makaa hänen kanssaan, niin mies, joka makasi hänen kanssaan, kuolkoon yksin.
    26 Mutta tytölle älä tee mitään, sillä tyttö ei ole tehnyt kuoleman rikosta; tässä on samanlainen tapaus, kuin jos mies karkaa toisen kimppuun ja tappaa hänet.

    Äänestä

" Nooalla oli kolme poikaa: Seem, Haam ja Jafet "
”....19 NÄMÄ KOLME OLIVAT NOOAN POJAT, JA HEIDÄN JÄLKELÄISIÄÄN OVAT KAIKKI MAAILMAN IHMISET”

www.toora.fi
www.raamattu.fi
www.islamopas.com/koraani/054.htm

ETSIVÄ LÖYTÄÄ

Marian/Mary:n ja Herodes Antipater:in poika oli Jeesus
Jeesuksen kasvatti-isä oli Joosef, Marian II mies
Jeesuksen iso-isä oli Herodes I Suuri – iso-äiti Doris
Jeesuksen iso-iso-isä oli Herodes Antipater – iso-iso-äiti Kypros
Jeesuksen iso-äiti oli Anna – iso-isä Joakin (Marian puolelta).

Magdalan Marian ja Tiberiuksen poika oli Yeshu'an=Jeesus (toinen kaksosista Juudas)
Jeesuksen kasvatti-isä oli Jeesus, Magda”leenan” mies, Mary/Marian poika
Tämän Jeesuksen Iso-isä oli Tiberius Claudius Nero ja iso-äiti Livia Drusilla

Miksi eräs uskontokunta ei hyväksi tätä Jeesusta / näitä Jeesuksia?
Siksi, että molemmat Jeesukset ovat puoliksi Roomalaisia_seemiläisiä.
Ja eipä heitä hyväksynyt Roomalaisetkaan (koska eivät muistaneet olevan alkuperaltään MEITÄ juutalaisia).

MUTTA KUTEN ISLAMIN KORAANISSA KERROTAAN,
NIIN KAIKKEIN PYHIN SOTA ON OMAN PÄÄNSÄ SISÄLLÄ OLEVA SOTA
IKIOMAN SIELUNVIHOLLISENSA KANSSA.
Koraanihan kieltää tappamisen?! Eikä siellä varastamiseenkaan yllytetä!?

SIRKKA VESIHIISI
.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


teologian appro kirjoitti:

Uutisissa oli nyt tämä raiskatun norjalaisnaisen juttu, joten haluaisin kysyä Koraania tuntevilta ja erityisesti teologisesti oppineilta, miten islamissa perustellaan teologisesti se, että raiskaajan tuomitsemiseksi tarvitaan neljän aikuisen miehen todistus.
Jotenkin näinhän se juttu Koraanissa käsittääkseni menee. En halua vastauksena pykälää vaan teologisen tulkinnan kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu