Tylsää

mitä teette kun tylsyys valtaa mielen? :)
14193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Alan sisustaa kotia :))

Äänestä

en tiedä, en ole koskaan kokenut sellaista.

Äänestä

Lähden ulos, kuten nyt kohta teen. Lähden lentämään..Marjaan, uimaan, kalaan, teen ison kasan ruokaa ja kutsun ystäviä ja sukulasia syömääm. nykyään on ollu tylsää kun sairastanut niskoja ja tullut oltua liikaa netissä. Pois täältä...Mutta on ihmisiä jotka eivät pysty sairauden, yms vuoksi, varmasti tylsää ja surullista silloin ;(

Äänestä
  • Dooris oli kaunis nainen

    Äänestä

  • J. karjalainen kirjoitti:

    Dooris oli kaunis nainen

    rintaan jätti tuskan viiltävän

    Äänestä

  • joku. kirjoitti:

    rintaan jätti tuskan viiltävän

    Sä veit mun sydämen

    Äänestä

  • J. Karjalainen kirjoitti:

    Sä veit mun sydämen

    jollain tasolla tiesin sen jo joskus tuota kappaletta pianolla soitettuna kuullessani, että niin kävisi

    Äänestä

kirjoitan tälle ikävä palstalle =D

Äänestä

fb kuvaasi!

Äänestä

En tiedä muunlaisesta olotilasta, aina on tylsää ja jos ei ole tylsää, niin on vieläkin tylsempää. Yleensä roikun näillä palstoilla, jos on vieläkin tylsempää ja nyt on sitä pitänyt jo jonnin aikaa.

Bikinit ajattelin mennä ostamaan, jos tulisi vielä helteet, mutta nekin peeveli vie katosivat heti sen siliän tiän, kun kuulivat suunnitelmistani mennä leobardikuvioisissa bikineissäni meren rantaan uimaan...no,..kyllä ne helteet sieltä vielä...tai sitten jos ei, niin kylpylään mennään...

Äänestä

Tylsyydeksi kutsutaan olotilaa, jossa henkilöllä, ihmisellä tai eläimellä ei ole joko mitään mielekästä tekemistä tarmonpuuskan aikana tai sitten hänellä ei ole ollenkaan tekemistä. Tylsyyden tunteen tullessa henkilö saattaa tuntea, että hänellä ei ole motivaatioa mihinkään joko rajallisten resurssien (kuten aika) vuoksi tai sitten hänellä ei ole aloitekykyä/motivaatioa ryhtyä toimenpiteisiin tunnetilansa korjaamiseksi, jolloin tylsyyden tunne syvenee. Joskus tylsyyden syvennyttyä ihmistä voi alkaa masentaa.

Tylsyys on Suomessa tunnesanojen kognitiivisen tärkeyden indeksillä mitattuna 25 tärkeimmän tunnesanan joukossa. Tylsyyden kanssa samansukuisia tunnetiloja ovat välinpitämättömyys, apatia ja kyllästyminen. Tylsyydelle ja välinpitämättömyydelle ominaista yhteistä komponenttia voidaan kuvata ilmaisulla "en halua mitään", ja tylsyydelle ja kyllästymiselle ominaista yhteistä komponenttia puolestaan ilmaisulla "en halua tätä lisää".
Toisin kuin kyllästymiseen, tylsyyteen ei kuitenkaan sisälly välitöntä aktivoitumisen mahdollisuutta. Tylsyyden tila on henkistä turtumusta, passivoitunutta suhtautumista ilman motivaatiota ja pyrkimystä tilasta pois.
Suomi24 palstan selaaminen ei poista tylsyyttä.

Äänestä
  • Jahas, tuon perusteella en sitten olekaan tylsistynyt...pelkästään puutteessa.

    Äänestä

teen jotain kivaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


booooooring kirjoitti:

mitä teette kun tylsyys valtaa mielen? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu