Herätys eläinsuojelijat!

Hätähuuto Lapista

Ilveksien ja ahmojen lahtaus on alkamassa Lapissa! Tehkää jotain näkyvää että nämä tragediat eivät pääse käyntiin. Poromies- ja paliskuntamafia ajaa niiden tappamista kuin käärmettä pyssyyn, ja maa- ja metsätalousministeriö ynnämuut viranomaiset vain hymistelevät perässä.

Porojen muka-tappaminen perustuu vain siihen oletukseen, että jokaisen naarasporon pitäisi olla kantava. Unohdetaan ylilaiduntaminen eli liian heikot ruokamaat ja liian suuret porokarjat (jonka takia naarasporot eivät tule kantaviksi ja heikot porot ja vasat kuolevat nälkään), sisäsiittoisuuden aiheuttama vasattomuus jne. Liikenteessä kuolleet porot kuolevat toiseen kertaan petovahinkona - ruhot raahataan metsään, jossa ne joutuvat helposti ahman ruuaksi ja niin taas saadaan aikaan ahman tai muun pedon syömä poro!

Kuolleesta porosta ei ole mitään todistetta - ainoa todiste on ahneen poromiehen sana. Siis sen sana, joka saa muhkean rahakorvauksen jokaisesta "pedon tappamasta" porosta! Helppo tapa ansaita tuhansia euroja, kun jokainen vasaton naarasporo ilmoitetaan korvauksen saamiseksi...

2

189

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoa ajattelua

      Koko maassa ilveskannat ovat kolminkertaistuneet kymmenessä vuodessa ja paikoitellen ei alueen kantokyky enää riitä ilveskannan elättämiseen. Silloin on hyvä harventaa kantaa, koska jos asia jätetäänb kuonnon hoidettavaksi, niin nälä ja taudit pudottaa kannan aivan pohjille. Samaten ilvesten ruokalajien toipumiseen aivan pohjalta menee helposti vuosikymmen ja esim. pienten sorkkaeläinten kohdalla se on sitten jo epävarmaa.
      Parempi on kantaa metsästyksellä säännöstellä tasapainoon muun eläimistön kanssa, kun se on helposti tehtävissä.
      Välillä ihmetyttää kiihkeiden eläintensuojelijoiden "yksisilmäisyys" Ilvaskanta kun on jo tutkijoiden mukaan saavuttanut suotuisen suojelun tason vuonna 2007 ja heidän suosituksen mukaan, kannan ei olisi pitänyt antaa enää kasvaa, mutta suojelijoille ei mikään riitä.
      Mikä itseisarvo on hetkellinen ylisuuri ilveskanta, joka sitten romahtaa, kun ruoanpuutteen takia taudit sen ensin heikentää ?

    • älä höperrä

      Mikä ihmeen lahtaus ? Ilveslupia on lisätty tälle vuodelle maanlaajuisesti ja nekin luvat on aluekohtaisesti kannan mukaan haettavissa. Joten Lappiin ei kovin montaa lisälupaa ole edes tulossa, kun ne myönnetään pentue havaintojen pohjalta. Jos kanta ei ole noussut, niin ei tule lisää lupiakaan. Nuo nousseet lupamäärät kun tulevat koskemaan ilveskannan tihentymä elueita, joissa kanta on todettu vain kasvavan nykyisellä lupapolitiikalla.
      Ahmoille ei ole montaa lupaa tippumassa, joten se lahtaus on pikkasen liioitteleva sana kuvaamaan tilannetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      88
      1303
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      35
      853
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      13
      797
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      38
      776
    5. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      90
      705
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      697
    7. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      80
      696
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      688
    9. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      58
      638
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      637
    11. 65
      610
    12. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      86
      600
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      41
      581
    14. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      565
    15. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      556
    16. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      129
      537
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      43
      534
    18. Kylän tielle remonttia?

      Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?
      Hyrynsalmi
      13
      512
    19. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      9
      505
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      495
    Aihe