Ladailija on tyytyväinen

Ladailijamiekkonen

Oli sitten kesä tai talvi, niin ladamiehellä on turvallinen, mukava, kestävä, tyylikäs ja laadukas ajoneuvo allaan. Ladamiehen on siis helppo olla onnellinen.

Lada toisin kuin länsiräppänät on valmistettu tukevasta neuvostoliittolaisesta teräksestä ja kestävistä pelleistä. Välillä itseäni liikenteessä suorastaan pelottaa, että jos vastaan tulevan länsiräppänän tekniikka pettää, ja auto tulee päälleni. Tällaisessa tilanteessa vastapuolelle kävisi kurjasti, sillä vankka Lada täräyttäisi räppänästä läpi kuin panssarivaunu.

Lada on tehty kestämään äärimmäiset olosuhteet. Siitä johtuen se on huoleton, huoltovapaa ja pomminvarma kestävyydeltään. Todellinen insinööritaidon mestariteos!

Ladan hallintalaitteet ja ajoasento ovat aivan äärettömän mukavat. Ladalla matkustaessa ei juuri edes huomaa, että on autossa. Olo on kuin kotona nojatuolissa.

Ladan tyyli on ajattoman klassinen. Se herättää ihastusta ja kateutta, missä ikinä liikutkin. Joskus suorastaan hameväki pyrkii väkisin kyytiin, sillä tietää, että ladamieheltä saa parhaat kyydit.

Kehoitan kaikkia tovereita liittymän ladakansan onnelliseen joukkoon! Avaruusinsinöörien suunnittelema superauto on täällä nyt ja tänään. Länsiräppänistit voivat vain nöyrtyä ja olla kateellisia meille laatuautoilijoille. Kyllä näin on jämpti!

7

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni

      ei ladaa ole, mutta tiedän sen olevan ainakin parempi kuin renu, joka todella löysä vehje, LADAT ovat kovien paikkojen vehkeitä, harmi kun NIVA lopetettiin, tuonti Suomeen, sellainen oli harkinnassa jokin aika sitten, mutta päädyin VITARAAN.

    • Tauno Sirppi

      Kyllä toveri on asiallisesti koonnut tuohon Ladan hyvät ominaisuudet. Ehkä juuri nämä hyvät ominaisuudet muiden Ladan laatutekijöiden lisäksi tekevät Ladasta maailman kestävimmän ja parhaimman auton. Olemme kaikki suuren kiitoksen velkaa Neuvostoliiton laadukkaalle autoteollisuudelle!

      Noiden kateellisten räppänistien vääntelystä on turha välittää mitään. Kyllä minuakin harmittaisi, jos olisin korviani myöten veloissa ja ajaisin jollakin surkealla epävarmalla länsiräppänällä!

    • Kanto.

      Aivan samaa mieltä edellä olevin kirjoittajien kanssa. Lada on tehty ihmisille auton omistajille kuluttajille, se on tehty kestämään, eikä niin että se vaihetaan heti kun takuu on mennyt tai hinta alkaa laskemaan. Lada säilyttää arvonsa paremmin muihin autoihin verrattuna. Itselläni on LADA111 vm. -06 ostin sen v. 2008 käteisellä hinta oli silloin 7500 euroa. Tässä alkukesästä oli tilanne jossa sain arvioittaa autoni hintaa, sen arvoksi sanottiin 2000-2500 E. 5 tonnin hinnan pudotus 5 vuodessa ei ole mielestäni paljon. Uuden ns.länsiauton ostajalla on varmasti hinta pudonnut ajokistaan enemmän. Olen ajanut sillä aivan samoin kuin muunkin automerkin omistajat ajokeillaan paitsi en ole tarvinnut käydä korjaamoilla niin kuin he ovat käyneet.

      • Linttailija

        En ny pysy oikee kärryillä. Ensin Ladailijamiekkonen haukkuu Lada, ja nyt tykkää siitä.


      • Ladailijamiekkonen
        Linttailija kirjoitti:

        En ny pysy oikee kärryillä. Ensin Ladailijamiekkonen haukkuu Lada, ja nyt tykkää siitä.

        Joku surkea poijan nöössi on pöllinyt nikkini ja kirjoittanut haukkumaviestin. Minä olen ladamies henkeen ja vereen! Kun on kerran oikean laatuauton rattiin (Ladan rattiin) päässyt, ei tulisi mieleenkään sitä haukkua! Ladan mollaaminen on kateellisten panettelua.


      • Kanto.
        Ladailijamiekkonen kirjoitti:

        Joku surkea poijan nöössi on pöllinyt nikkini ja kirjoittanut haukkumaviestin. Minä olen ladamies henkeen ja vereen! Kun on kerran oikean laatuauton rattiin (Ladan rattiin) päässyt, ei tulisi mieleenkään sitä haukkua! Ladan mollaaminen on kateellisten panettelua.

        Ei se ole vienyt nimimerkkiä, se on LADAILIJAMEKKONEN. Kyllä täälä viijään tai lainataan toisen nimimerkkejä joka on ikäväasia, sillä tavoin yritetään saada uskottavuutta omaan valheen sepitykseen.


      • ♥♥♥♥♥♥
        Kanto. kirjoitti:

        Ei se ole vienyt nimimerkkiä, se on LADAILIJAMEKKONEN. Kyllä täälä viijään tai lainataan toisen nimimerkkejä joka on ikäväasia, sillä tavoin yritetään saada uskottavuutta omaan valheen sepitykseen.

        Ois upeeta omistaa 23457 eri merkkia mm 14 ladaa ja 2 1500 mallia 1975 ja 1979 1300 ja kombi 1200 1979/1980 ja 2105 1200s 1987 ja 1200l 1977-1979. 2107 malleja 5 1985-1988 ja 2101 1200-75 vihrea ja fiat 124-72


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      39
      2912
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      28
      2723
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      47
      2383
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1951
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      41
      1926
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      57
      1709
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      39
      1597
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      36
      1486
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      45
      1403
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1261
    Aihe