BIOS - salasanoista

Kenen kannettavien valmistajalla mielestänne on tehokkain ja turvallisin BIOS - suojaus?

Olen koonnut koneita komponenteista ja purkanut niitä osiinkin, ja eri ikäisten kannettavienkin parissa olen rassannut vuosien mittaan jonkin verran, ja pakko myöntää, että Toshiba on ainoa merkki kokemukseni mukaan, mitä edes minä en ole saanut auki tähän mennessä. Tarkempaa mallia en muista, mutta kyseessä on vanhempi kannettava.

Tästä voikin tehdä sen johtopäätöksen, että jos paljon liikkuu koneensa kanssa, Toshiba voisi olla hyvä ratkaisu konetta hankittaessa?

6

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bios123

      En itse nää bios-salasanoissa järjen hiventä... Ehkäpä varas ei saa konetta auki, mutta kun varastaa koneen, ottaa kiintolevyn irti, liittää toiseen koneeseen niin tiedot saa sieltä kyllä, elleivät ole salattu. Ehkä se vain pientä lisäsuojaa antaa, mutta sen perusteella en menisi konetta ostamaan.

    • Se on kyllä ihan totta, mitä sanoit. BIOS - salasanat on helppo kiertää tavallisesti, mutta kyllä sitä kannattaa mielestäni pitää koneessa, sillä ainakin se hidastaa edes rahtusen tietoihin käsiksi pääsemistä, jos sen joutuu kiertämään. Eli lisää turvallisuutta!

      En itsekään konetta lähtisi ostamaan pelkän BIOS - salasana -turvallisuus -aspektin ansiosta, onhan se omiaan tosiaan lisäämään vähän turvallisuutta, mutta lopulta aika hyödytön ominaisuus.

      Tämä menee vähän aiheen vierestä, mutta kun varkaudet tuli puheeksi, niin onhan niitä saatavilla kannettaviin ihan fyysisiä varkauden - esto -rautoja. Eihän varkaita sellainen lukko pidättele, mutta sekin hidastaa toimintaa...

      1. Salaa kiintolevyn tiedot.
      2. Aseta BIOS - salasana
      3. Hanki ja asenna varkauden - esto -rauta

      Tuossa kolme pointtia, jolla saa vähän lisä - aikaa itselle, jos kone pöllitään.

    • Bios salasana estää pääsyn käyttämään konetta ja se kannattaa kyllä laittaa. On se tyhjää parempi.

    • En haluaisi saivarrella, mutta eikö pelkkä "tyhjää parempi" ole ammattimiehelle sama, kuin "pelkkää tyhjää"... :) No, leikki sikseen, tässä puhutaan vakavista asioista!

    • Ei ole.

    • 0n4bep

      Biosin salasana on siksi ettei asiantuntemattomat mene käpälöimään asetuksia. Ei siis mikään varsinainen tietoturvamenetelmä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      274
      4775
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3556
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      27
      2952
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2360
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2279
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1556
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      75
      1294
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      966
    Aihe