Kirjanpainajia

Onko näkynyt? Enkä tarkoita niitä joilla on viiden viikon kesäloma vaan niitä puuntuhoaja-nilviäisiä?
Onneksi iskevät vain vanhoihin kuusimetsiin jotka ei muutenkaan kelpaa kuin polttopuuksi.
4116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vai vanhat kuusimetsät kelpaa vain polttopuuksi,ei ole niin,hyvinhän niistä tienaisi joten kirjanpainjat aiheuttavat suuren vahingon.Täällä etelä.suomessa olen huomannut merkkejä niistä elukoista kuusien rungoissa ja jossain on jo alettu hakkuuhommiin ennen kuin on myöhäistä

Äänestä

Mikähän ero on kirjanpainajalla ja kaarnakuoriaisella, onko eri tuholainen? Tuore kuusitukki kelpaa jo heti keväällä, kun ilmat lämpenee, ilmaantuu kuoren alle toukkakäytäviä.

Äänestä
  • Kirjanpainaja on kaarnakuoriainen. Volvo on auto. Kyy on käärme. Kaksio on asunto. A on kirjain. X-tumpelo on tumpelo.

    Äänestä

  • KVG ja viisastut kirjoitti:

    Kirjanpainaja on kaarnakuoriainen. Volvo on auto. Kyy on käärme. Kaksio on asunto. A on kirjain. X-tumpelo on tumpelo.

    Juu ja mulukku on mulukku ja sinä olet juurikin sellaanen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mullohinkki69 kirjoitti:

Onko näkynyt? Enkä tarkoita niitä joilla on viiden viikon kesäloma vaan niitä puuntuhoaja-nilviäisiä?
Onneksi iskevät vain vanhoihin kuusimetsiin jotka ei muutenkaan kelpaa kuin polttopuuksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu