Venäjänkieliset uutiset

kuusi61

Yritin lähettää Ylen kanavalle viestiä: "En halua katsoa televisiostani ylen kanavalta tulevia venäjän kielisiä uutisia. Voitaisiinko tämä asia nyt jollakin tavalla hoitaa niin, että voisin katsoa maksamallani yle-verolla juuri niitä kanavia ja uutisia, joista olen valmis veroa maksamaan eli ainoastaaan suomenkielisiä uutisia ja muita suomenkielisiä / suomen virallisen kielen mukaisia ohjelmia? Suomessa oleilevat venäläiset voivat varmasti maksaa haluamistaan uutispalveluista itse. Jotta kyseiseen uutiskanavaan eli ylen palautekanavaan olisi voinut jättää viestin, piti ilmoittaa ensin montako kulmakarvaa ihmisellä on ja sen jälkeen mitä terävää siilillä on:)!!! Onko tämä vitsi vai onko ylekin siirtynyt venäläisomistukseen? ... Koittakaa itse!!!

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • URPOko44

      Ne voi jättää katsomatta.
      T:YLE

    • snorsoppan till dig

      Puhut järkeä.venäläisten uutisten siaan voisi lähettää ruotsinkieliset uutiset ylellä,ja vaikka lyhyen tietoiskun ruotsiksi.Ruotsinkielisiä uutisia on niin kovin vähän.Kun seuraavan kerran viestität ylelle,niin mainitse toisesta kotimaisesta kielestämme.

    • salakavala ujutus

      Ihmettelen myös MIKSI näitä pitää lähettää täällä, eihän venäjä ole edes virallinen kieli Suomessa.......eihän?!

    • toisinajattelija

      suomen toinen kieli voisi mieluummin olla venäjä siitä varmasti kansalaiset hyötyisivät kielenä enemmän kuin ruotsista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      26
      4051
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      132
      3987
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      55
      3458
    4. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      20
      3435
    5. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3407
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      63
      3270
    7. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2955
    8. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2856
    9. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2745
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      20
      2474
    Aihe