Ruotsin muutaman vierassataman kierros on tehty.
Erityisen positiivisena kokemuksena oli käynti Saltsjöbadenissa, tullessamme satamaan meitä oltiin vastassa kumiveneellä, josta kysyttiin veneen leveys ja meidät ohjattiin sopivaan paikkaan. Laiturilla oli toinen henkilö ottamassa venettä vastaa ja kiinnittämässä köysiä. Laituripaikka oli aivan ravintolan edessä, mutta pelkäämämme melua ei koko torstai-iltana esiintynyt. Ravintolan palvelu ja ruoka ylittivät myös odotukset. Suosittelemme!
Sandhamnissa ja Furusundissa ohjattiin vene samoin paikoilleen ja autettiin kiinnityksessä. Näin hyvää palvelua en ole Suomessa missään kokenut, olisi syytä ottaa mallia.
Satsjöbaden Ruotsi
8
593
Vastaukset
- Antsa L.
Näin se vaan on. Saman huomasin omalta reissultani pari viikkoa sitten. Jotenkin ruotsalaiset osaavat tuon palvelu puolen paremmin. Ei happamia naamoja tai töksähteleviä ihmisiä niinkuin suomen vierassatamissa.
- vääriä yleistyksiä?
Ruotsalaisten vierassatamien palvelut paikkaopastuksineen koskevat kylläkin vain huippusesonkia, jolloin satamat ovat aika täysiä. Esim. suositussa Kalmarin satamassa tullaan heinäkuussa kumiveneellä vastaan ja toivotetaan tervetulleeksi, mutta ennen kesäkuun puoliväliä on aika tyhjää eikä kukaan ole kertomassa mihin voi parkkeerata.
Samanlainen palvelu kumivenepalvelu on ollut ainakin Mhaminan länsisatamassa huippusesongin aikana, joten ei ehkä pidä yleistää. Myöskään "happamia naamoja ja töksähteleviä ihmisiä" en ole sattunut kohtaamaan. Yleensä ihmiset ovat olleet avuliaita ja ottaneet keulan vastaan (purjehdin tavallisesti yksin).
- ei halpaa...
Et kertonut ruotsalaisten satamamaksuista. Muistaakseni Saltsjöbadenissa 12-metrisen paatin maksu oli 500 SEK/yö sähkö 50 SEK.
Kyllähän erilaisia palveluita ja hyvää ruokaa saa, kun niistä maksaa! - imelää hevonpaskaa
Jos on niin tumm i handen, että tarvitsee gummipattipörrääjiä, niin pitää ihmetellä, kuinka ylipäätään olette ruattiin asti selvinneet, vai selvisittekö siellä vasta ?
ruattalaanen palvelupelleilyasenne on toki uniikkia, jopa natsit upposivat siihen ja maksoivat itsensä kipeiksi. - Osvall
Mukava lukea tällaisia asiallisia viestejä - pois lukien tuo edellinen hörhö. Ollaan itse menossa Ruotsiin ensi kesänä.
- 2 x kad44
Oletko jo investoonut tukholman saaristo luonnonsatama oppaan Aarholma_landsort med gotland. Jos et ole, kannattaa investoida, kirjassa muistaakseni kolmisensataa luonnonsataman kartat ja ajo ohjeineen ja kiinnittymis kohtineen, aivan loistava opas.
Lisäksi mukavaa kun luonnon satamia löytyy pienten etaappien välillä, vesi on todella kirkasta joten kivet näkee aika hyvin satamiin ajettaessa. Olimme viime kesänä viisiviikkoa tukholman saaristossa ja tarkoitus olisi tänäkin vuonna mennä taas.
- Osvall
Kiitos sinulle 2 x KAD44 hyvästä vinkistä. Täytyypä hankkia luonnonsatamaopas. Båtnyttistä olen saanut ideoita myös.
Saltsjöbadenin lähellä oleva Gustavsberg on myös mielenkiintoinen paikka, jos haluaa shoppailla edullisesti kippoja ja kuppeja tai vaikka vain katsella kauniita astioita. Siellä mm. Villeroy & Bochin Outlet ja astioista kiinnostumattoman miehistön iloksi siellä myös edullinen ja kuitenkin erinomainen pizzeria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874967Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1744346Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1654255Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893455Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163184Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312897Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22776Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542648Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291844