Satsjöbaden Ruotsi

Ruotsin muutaman vierassataman kierros on tehty.
Erityisen positiivisena kokemuksena oli käynti Saltsjöbadenissa, tullessamme satamaan meitä oltiin vastassa kumiveneellä, josta kysyttiin veneen leveys ja meidät ohjattiin sopivaan paikkaan. Laiturilla oli toinen henkilö ottamassa venettä vastaa ja kiinnittämässä köysiä. Laituripaikka oli aivan ravintolan edessä, mutta pelkäämämme melua ei koko torstai-iltana esiintynyt. Ravintolan palvelu ja ruoka ylittivät myös odotukset. Suosittelemme!
Sandhamnissa ja Furusundissa ohjattiin vene samoin paikoilleen ja autettiin kiinnityksessä. Näin hyvää palvelua en ole Suomessa missään kokenut, olisi syytä ottaa mallia.
8644
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näin se vaan on. Saman huomasin omalta reissultani pari viikkoa sitten. Jotenkin ruotsalaiset osaavat tuon palvelu puolen paremmin. Ei happamia naamoja tai töksähteleviä ihmisiä niinkuin suomen vierassatamissa.

Äänestä
  • Ruotsalaisten vierassatamien palvelut paikkaopastuksineen koskevat kylläkin vain huippusesonkia, jolloin satamat ovat aika täysiä. Esim. suositussa Kalmarin satamassa tullaan heinäkuussa kumiveneellä vastaan ja toivotetaan tervetulleeksi, mutta ennen kesäkuun puoliväliä on aika tyhjää eikä kukaan ole kertomassa mihin voi parkkeerata.
    Samanlainen palvelu kumivenepalvelu on ollut ainakin Mhaminan länsisatamassa huippusesongin aikana, joten ei ehkä pidä yleistää. Myöskään "happamia naamoja ja töksähteleviä ihmisiä" en ole sattunut kohtaamaan. Yleensä ihmiset ovat olleet avuliaita ja ottaneet keulan vastaan (purjehdin tavallisesti yksin).

    Äänestä

Et kertonut ruotsalaisten satamamaksuista. Muistaakseni Saltsjöbadenissa 12-metrisen paatin maksu oli 500 SEK/yö sähkö 50 SEK.
Kyllähän erilaisia palveluita ja hyvää ruokaa saa, kun niistä maksaa!

Äänestä

Jos on niin tumm i handen, että tarvitsee gummipattipörrääjiä, niin pitää ihmetellä, kuinka ylipäätään olette ruattiin asti selvinneet, vai selvisittekö siellä vasta ?

ruattalaanen palvelupelleilyasenne on toki uniikkia, jopa natsit upposivat siihen ja maksoivat itsensä kipeiksi.

Äänestä

Mukava lukea tällaisia asiallisia viestejä - pois lukien tuo edellinen hörhö. Ollaan itse menossa Ruotsiin ensi kesänä.

Äänestä
  • Oletko jo investoonut tukholman saaristo luonnonsatama oppaan Aarholma_landsort med gotland. Jos et ole, kannattaa investoida, kirjassa muistaakseni kolmisensataa luonnonsataman kartat ja ajo ohjeineen ja kiinnittymis kohtineen, aivan loistava opas.

    Lisäksi mukavaa kun luonnon satamia löytyy pienten etaappien välillä, vesi on todella kirkasta joten kivet näkee aika hyvin satamiin ajettaessa. Olimme viime kesänä viisiviikkoa tukholman saaristossa ja tarkoitus olisi tänäkin vuonna mennä taas.

    Äänestä

Kiitos sinulle 2 x KAD44 hyvästä vinkistä. Täytyypä hankkia luonnonsatamaopas. Båtnyttistä olen saanut ideoita myös.

Äänestä

Saltsjöbadenin lähellä oleva Gustavsberg on myös mielenkiintoinen paikka, jos haluaa shoppailla edullisesti kippoja ja kuppeja tai vaikka vain katsella kauniita astioita. Siellä mm. Villeroy & Bochin Outlet ja astioista kiinnostumattoman miehistön iloksi siellä myös edullinen ja kuitenkin erinomainen pizzeria.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha Veneilijä kirjoitti:

Ruotsin muutaman vierassataman kierros on tehty.
Erityisen positiivisena kokemuksena oli käynti Saltsjöbadenissa, tullessamme satamaan meitä oltiin vastassa kumiveneellä, josta kysyttiin veneen leveys ja meidät ohjattiin sopivaan paikkaan. Laiturilla oli toinen henkilö ottamassa venettä vastaa ja kiinnittämässä köysiä. Laituripaikka oli aivan ravintolan edessä, mutta pelkäämämme melua ei koko torstai-iltana esiintynyt. Ravintolan palvelu ja ruoka ylittivät myös odotukset. Suosittelemme!
Sandhamnissa ja Furusundissa ohjattiin vene samoin paikoilleen ja autettiin kiinnityksessä. Näin hyvää palvelua en ole Suomessa missään kokenut, olisi syytä ottaa mallia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu