pystyin ottamaan koiran omalla siedätyshoidolla. Belgian paimenkoira oli aluksi lisärakennuksessamme ja tapailin sitä aluksi n.10-30 min/päivä. seuraavassa kuussa jo 2h/päivä jne. Nykyään koira on sisällä kotona koko ajan ja lenkillä kaverina.
eroon eläinallergiasta
parantaja
4863
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikilla ei toimi tolleen eikä kaikilla ole mahdolliste tuolleen tehdä.
Meillä tämä koirasiedätys päättyi siihen että tuli allerginen yleisreaktio ja kurkku turposi. Lääkäri sanoi että kohta on jo hengenvaarallista. Koira on ollut uudessa kodissa jo 2,5 kk mutta minun allergia on pysyvästi pahentunut, erityisesti ruoka-aineita tullut lisää.
Kauanko yritit siedätyshoitoa, eli millaisen ajan jälkeen tuo reaktio sinulle tuli?
Hei,
Maalis- ja huhtikuu meni ok (ei oireita), toukokuussa alkoi oireet kun koivun siitepölyä alkoi olla ilmassa, kesäkuun alussa tuli kolmas ja pahin yleisreaktio, johon sain kortisonikuurin.