Homerakentaminen

Ihmettelevä 2

Moi! Parissa homekämpässä asuneena, ja paljon asiasta lukeneena, tiedän että homeasunto voi viedä terveyden loppuiäksi (omaisuudesta puhumattakaan). Lisäksi maamme on niin täynnä homekouluja ja päiväkoteja että homealtistuksesta puhutaan jo opettajien ammattitautina. Kysmys kuuluu: eikö teitä raksa-alan ammattilaisia hirvitä rakentaa homeisia taloja ja kouluja? Kolkuttaako edes omatunto koskaan?

Niihin voi muuttaa joku sukulaisenne, tai oma lapsenne voi käydä homekoulua ja sairastua vakavasti loppuiäkseen. Tehkää asialle jotain, aina ei voi vaan syytellä toisia. Jos mua käskettäisiin omassa työssäni tietoisesti tuhoamaan toisen ihmisen terveys, kieltäytyisin välittömästi ja tekisin asiasta julkisen jos tulisi kenkää. Joku ammattiylpeys ja omatunto kuuluu ihmisellä olla, kaikkea ei voi uhrata rahan takia.

3

170

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sitä sattuu

      Tuosta homerakentamisesta muistuu mieleen eräs tapaus 1980-luvulta. Firmalla,, jonka palveluksessa työskentelin, oli oma kenttäsirkkeli, jolla sahattiin tarvittavaa sahatavaraa. Yrittäjäinsinöörin iäkäs työnjohtajaisä toimi sahurina. Mutta vanha ukko ei jaksanut sahata tavaraa tarpeeksi kuivumaan, joten sitä sahattiin sitä mukaa , kun tarvetta ilmeni. Siis jouduimme tekemään runkoja märästä tavarasta, talvella jäisestäkin.

      Sitten keskitalvella minut käskettiin kaverini kanssa poistamaan yhdestä seinänpätkästä pinnoitteena käytetty cyproc- levy. Levyn poistamisen ansiosta seinän sisus, eli märkinä kiinnitettyjen ja umpeen levytettyjen runkotolppien välitila paljastui.

      Se oli täynnä valkeaa hometta. Ei havainto ketän hetkauttanut, vaikka tietysti hometta oli kaikkien niidenkin tolppien välitiloissa, jotka jätettiin avaamatta.

      Näin jälkikäteen hieman huvittavalta tuntuu se, että huoneisto sattui olemaan juuri sen osakkeenostajan, joka oli taloyhtion osakkaiden toimesta valittuu rakennustyön valvojaksi. Tämän valvontatyön hän suoritti tiukkuutta osoittaen, mutta tosin vain oman huoneistonsa työnjälkeä koskien ja työnjohdon sijaan meitä työmiehiä kyyläten. Näistä homeen syntysyistä ei tämäkään valvoja näyttänyt olevan perillä.

      • Jimi Sabotaagi

        Tää homejuttu tulee vielä räjähtämään käsiin jossain vaiheessa. Jos kerran 3 neljästä pientalosta ja 60% kerrostaloasunnoista on homeessa, alkaa homesairaita olla lähivuosikymmeninä niin paljon että kansakunta on konkurssissa kun niitä vihdoin aletaan korjata.

        Ja karmeinta on, että sitä korjaamistakaan ei osata tehdä kunnolla, vaan korjatutkin
        kämpät on pian uudelleen homeessa, ja jos on käytetty biosidejä, tilanne on vielä pahempi kuin ennen korjausremonttia...


    • huhhuh1

      Sitä se teettää kun ahneet raksafirmat palkkaavat osaamattomia ulkomaalaisia säheltämään halvalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      323
      3755
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3530
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2210
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1594
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1488
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      122
      1252
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      136
      907
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      99
      850
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      77
      787
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      85
      723
    Aihe