Vaimoni äiti on kuin teini

Mies9399329329

Vaimoni äiti osaa ja haluaa hoitaa lastamme, mutta en ole koskaan osannut luottaa häneen kunnolla. Kun tapasin hänet ensimmäisiä kertoja, hän oli aivan kaatokännissä. Hän asuu kaupungin huonomaineisimmassa paikassa, ja hänen miehensä on jonkin sortin huumeidenkäyttäjä (en ole perehtynyt asiaan tarkemmin). Lapsemme hän hoitaa sentään meillä ja on aina selvänä sekä asiallinen.

50-vuotias nainen on kuitenkin kuin ilmetty teini, en halua lapsemme missään nimessä ottavan mallia hänestä. Lapsemme syntymän jälkeen hän on pitänyt paljon yhteyttä vaimooni. Vaimoni saa häneltä nyt sitä huomiota, mitä ei lapsuudessaan koskaan saanut.

Minua vaan rassaa tilanne. En voi tietysti kieltää tapaamisia, mutta kyllähän ne harmittavat. Vaimoni ei halua viettää kummallista ailahtelevaa elämää kuten äitinsä, mutta olen huomannut hänen nyt ottavan mm. ärsyttävässä puhetavassa yms. mallia äidistään.

3

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummuksi

      Mennessään naimisiin ihminen saa koko pitkon, ei vain rusinoita pullasta. Sait mm. anopin ja lapsesi geeniperimän. Niin sai vaimosikin.
      Sinnittelehän siinä parhaasi mukaan. Muita et pysty muuttamaan paitsi ehkä itseäsi.

    • piru mummonako

      perintönä saattaa olla myös lapsesi tulevaisuus mummon puolelta.ei sun tarvitse hyväksyä huonoa esimerkkiä olevaa mummon elämistä ,että lapsesi ottaa sen normaalina .sun vaimos pitäs tajuta että äitinsä on henkisesti neurologisesti ehkä vajainen ja jälkeenjäänyt ,kosoa ei ole ikäisensä tasolla

    • äiti/anoppi/mummo

      Voitteko vaimosi kanssa puhua asiasta? Puhukaa jos voitte. Kerro että tilanne huolestuttaa sinua. ehkä hän ei itse edes huomaa noin tekevänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4148
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      109
      2656
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2172
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1823
    5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      28
      1799
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1556
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      17
      1350
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      113
      1193
    9. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      56
      1183
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1168
    Aihe