olisi tarkoitus lähteä talvella thaimaahan . mutta ei taida onnistua lähtöselvitys automaatin käyttäminen.viimeksi lensin 80 luvulla ja silloin lentäminen oli paljon helpompaa kun nyt.
miten tehdään lähtöselvitys
eläkeläis pari
8413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos automaatin tain netin käyttäminen lähtöselvityksen tekemiseen tuntuu ylivoimaiselta, ja käyttämänne lentoyhtiö sitä vaatii economy-luokan lipuilla, niin kannattaa hankkia business-luokan lippu. Silloin voi tehdä lähtöselvityksen varmasti tiskillä, eikä tarvitse edes jonottaa. Toki se on hieman kalliimpaa, mutta palvelu maksaa.
Jos business-luokan lippu menee yli budjetin, niin saattaa se automaatin käyttäminenkin onnistua. Lentoyhtiöillä on nimittäin kentällä yleensä henkilökuntaa jotka auttavat mielellään, jos automaatin kanssa on ongelmia.
No en minä ainakaan ole koskaan joutunut käyttämään automaattia, siis economy-luokan lipuillakaan. Aina menen lähtöselvitystiskille, silloin vaan kannattaa olla ajoissa kentällä. Ja olen lentänyt monilla lentoyhtiöillä, joten en sitten tiedä onko muka joku joka vaatii tekemään (varsinkaan kaukolennoille) automaatilla? RyanAirille ollaan muistaakseni joskus tehty Lontoon lentoihin netissä lähtöselvitys, mutta kyllä senkin voi tehdä heilläkin tiskillä, taitaa vaan kyseisellä firmalla maksaa jokusen euron, mutta ei millään muulla ole koskaan ollut edes maksullista.
Nykyään esimerkiksi Finnair ja Lufthansa ohjaavat eceonmy-luokan matkustajat ystävällisesti automaatille, jos yrittää mennä tiskille ilman että lähtöselvitystä on tehty. Niillä on yleensä joku kyllä avustamassa automaateilla. Halpalentoyhtiöillä on sitten erilaisia sekalaisia käytäntöjä, mutta yleensä niin että tiskillä tehty lähtöselvitys maksaa ylimääräistä.
http://www.finnair.com/FI/FI/information-services/check-in
Ei matkaa lähtöselvitys ongelmien takia kannata perua ,,, apuja kyllä aina saa.
Sanoko kysyjä, että matkustaa finskillä? Ihme itsestäänselvyys
Olen itse jo eläkeiän kynnyksellä ja ennen kuin jouduin ensimmäisen kerran käytäämään automaattia, olin ihan varma että matka tyssää siihen etten selviä automaatin käytöstä. Mutta mitä vielä. Automaatti on erittäin helppokäyttöinen ja luotettava. Jos pystyy käyttämään pankkiautomaattia, ei lähtöselvityksen kanssa tule mitään ongelmia. Ohjeistus on niin selvä, ettei koneen ääressä oikeastaan voi epäonnistua. Kun on käyttänyt ensimmäisen kerran, tuntuu että toinen kerta sujuu vaikka unessa.
Automaattien vierellä seisoo aina henkilökuntaa, joka tulee tarvittaessa auttamaan lähtöselvityksen tekemisessä. Ongelmana voi olla ainoastaan se, että suurin osa tekee selvityksen netissä niin aikaisin kuin se vain on mahdollista, eli parhaat paikat voivat olla jo menneet. Eli kannattanee harkita sen muutaman kympin lisämaksua siitä, että varaa paikat jo etukäteen.
Tietenkin varaan istumapaikan samalla kun ostan lentolipun silloin kun thaimaahan lennän. Kuka niille keskipaikoille haluaa. Nyt on jo tammikuun meno ja helmikuun paluulennoille istuinpaikka varattuna.