AUTTAKAA!

Kartso22

Mulla on 1v. Poika, joka ei ikinä ole nukkunut hyvin. Sillä oli tää 3kk koliikki joka kyllä mielestäni ei ole lähtenyt minnekkään. Unikoulu aloitettiin 6kk iässä ja sitten samalla siirtyä omaan sänkyyn ja lopettaa yö imetykset. Ensimmmäiset kaksi viikkoa oli ihan hirveetä! Tätä unikoulua jaksettiin 2kk jolloin meni miehenkanssa niin huonosti että erottiin, kummatkin oltiin niin hirveän väsyneitä ja kiukkusia kokoajan.

Poika syö edelleen yöllä tissiä, herää noin 7 kertaa yössä ja jos olen imettämättä niin pahimmillaan huutaa 4h putkeen! Joudun joka ikinen yö laulaa, heijata, paijata ja kävellä ympäri kämppää. Lapsen isä ei ikinä oo saanut poikas nukkumaan vaikka miljoona kertaa varmaan yrittänyt, ainoo kuka saa sen nukkumaan oon minä, mikä on tosi turhauttavaa koska en pääse ikinä käymään missään tai olla edes yhtä yötä yksin rauhassa, koska kukaan ei saa sitä nukkumaan. Ja kuka edes haluaa hoitoon lasta joka vaan huutaa koko yön..

Päivisin on tosi iloinen ja pirteä ja päiväunet nukkuu ihan hyvin!
Tuntuu että oon kokeillut jo kaikkea mahdollista..
Omaan sänkyyn nukuttaminen onnistuu alkuyöstä mutta n.02.00 jälkeen ei sinne enää suostu mennä, nukahtaa syliin jakun siirrän omaan sänkyyn herää aina ihan heti!
Oon kuullut tosta "huudattamisesta" mutta se ei oikee innosta, en mä pysty antaa 4h huutaa yksin sielä ja en usko että hyväks lapsellekkaan!

Välillä oon niin väsynyt ja vihanen yöllä kun joudun heräämään ( tätä on siis jo jatkunut vuoden) että annan sen huutaa sielä sängyssä joku 10min. Jolloin tulee tosi paha mieli ja annan vaan tissiä. Tissille nukahtaisi heti mutta omasta mielestäni voisin jo lopettaa imetykset. Ja nyt ollaan mieheni kanssa palattu yhteen ja yrittää vielä kerran tulisko tästä mitään. Pelottaa että nää uniongelmat vaan jatkuu ja jatkuu ja että erottais ihan lopullisesti tämmösen takia.. :( lapsi on mun ensimmäinen joten kaikki niksit kelpaa !

2

100

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä vikana?

      Kai olet käyttänyt lapsen lääkärissä? Jatkuva yöheräily voi johtua esimerkiksi refluksivaivoista. Päiväunet voivat onnistua hyvin, koska ovat lyhyemmät, mutta kun lapsen pitäisi olla koko yö vaakatasossa, voi närästys alkaa häiritä. Tämä siis nyt vain esimerkkinä, voi olla muustakin kyse. Siktu refluksiongelmat usein tuomitaan neuvolassa koliikiksi, joten kaikilla ei ole hajuakaan siitä, miksi lapsi on itkuinen.

      Sitä ihmettelen, että miksi hitossa jatkoitte unikoulua noin pitkään, vaikka se ei toiminut!?!?? Jos viikossa ei tule muutosta parempaan, niin yleensä silloin on jo kyse jostain muusta, eikä kannata jatkaa. Nukkuuko lapsi vieressäsi hyvin? Jos nukkuu, niin miksi pitää omaan sänkyyn väkisin nukuttaa? Eivätkö perheen yöunet olisi tärkeämmät?

      • Kartso22

        Lääkärissä ollaan käyty ja kaikki on kuulema niinkun pitääkin! Neuvolassa sanottiin että pari ensimmäistä viikkoa on raskainta ja viikkojen myötä helpottaa, sentakia jatkoin niin pitkään.. Nukkuu hyvin meidän vieressä mutta joka ikiseen ääneen ja kääntymiseen herää. Omassa perheessäni saatiin nukkua vanhempien sängyssä ja kyllä meilläkin, kaikki vaan sanoo että heräilyt johtuis siitä kun nukkuu meidän välissä, sentakia haluisin opettaa omaan sänkyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      355
      1434
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      78
      977
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      84
      905
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      833
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      728
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      705
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      692
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      49
      658
    9. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    10. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      568
    11. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      28
      560
    12. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      552
    13. 45
      547
    14. 32
      531
    15. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      525
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      508
    17. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      495
    18. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      41
      492
    19. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      80
      470
    20. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      48
      459
    Aihe