AUTTAKAA!

Kartso22

Mulla on 1v. Poika, joka ei ikinä ole nukkunut hyvin. Sillä oli tää 3kk koliikki joka kyllä mielestäni ei ole lähtenyt minnekkään. Unikoulu aloitettiin 6kk iässä ja sitten samalla siirtyä omaan sänkyyn ja lopettaa yö imetykset. Ensimmmäiset kaksi viikkoa oli ihan hirveetä! Tätä unikoulua jaksettiin 2kk jolloin meni miehenkanssa niin huonosti että erottiin, kummatkin oltiin niin hirveän väsyneitä ja kiukkusia kokoajan.

Poika syö edelleen yöllä tissiä, herää noin 7 kertaa yössä ja jos olen imettämättä niin pahimmillaan huutaa 4h putkeen! Joudun joka ikinen yö laulaa, heijata, paijata ja kävellä ympäri kämppää. Lapsen isä ei ikinä oo saanut poikas nukkumaan vaikka miljoona kertaa varmaan yrittänyt, ainoo kuka saa sen nukkumaan oon minä, mikä on tosi turhauttavaa koska en pääse ikinä käymään missään tai olla edes yhtä yötä yksin rauhassa, koska kukaan ei saa sitä nukkumaan. Ja kuka edes haluaa hoitoon lasta joka vaan huutaa koko yön..

Päivisin on tosi iloinen ja pirteä ja päiväunet nukkuu ihan hyvin!
Tuntuu että oon kokeillut jo kaikkea mahdollista..
Omaan sänkyyn nukuttaminen onnistuu alkuyöstä mutta n.02.00 jälkeen ei sinne enää suostu mennä, nukahtaa syliin jakun siirrän omaan sänkyyn herää aina ihan heti!
Oon kuullut tosta "huudattamisesta" mutta se ei oikee innosta, en mä pysty antaa 4h huutaa yksin sielä ja en usko että hyväks lapsellekkaan!

Välillä oon niin väsynyt ja vihanen yöllä kun joudun heräämään ( tätä on siis jo jatkunut vuoden) että annan sen huutaa sielä sängyssä joku 10min. Jolloin tulee tosi paha mieli ja annan vaan tissiä. Tissille nukahtaisi heti mutta omasta mielestäni voisin jo lopettaa imetykset. Ja nyt ollaan mieheni kanssa palattu yhteen ja yrittää vielä kerran tulisko tästä mitään. Pelottaa että nää uniongelmat vaan jatkuu ja jatkuu ja että erottais ihan lopullisesti tämmösen takia.. :( lapsi on mun ensimmäinen joten kaikki niksit kelpaa !

2

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mikä vikana?

      Kai olet käyttänyt lapsen lääkärissä? Jatkuva yöheräily voi johtua esimerkiksi refluksivaivoista. Päiväunet voivat onnistua hyvin, koska ovat lyhyemmät, mutta kun lapsen pitäisi olla koko yö vaakatasossa, voi närästys alkaa häiritä. Tämä siis nyt vain esimerkkinä, voi olla muustakin kyse. Siktu refluksiongelmat usein tuomitaan neuvolassa koliikiksi, joten kaikilla ei ole hajuakaan siitä, miksi lapsi on itkuinen.

      Sitä ihmettelen, että miksi hitossa jatkoitte unikoulua noin pitkään, vaikka se ei toiminut!?!?? Jos viikossa ei tule muutosta parempaan, niin yleensä silloin on jo kyse jostain muusta, eikä kannata jatkaa. Nukkuuko lapsi vieressäsi hyvin? Jos nukkuu, niin miksi pitää omaan sänkyyn väkisin nukuttaa? Eivätkö perheen yöunet olisi tärkeämmät?

      • Kartso22

        Lääkärissä ollaan käyty ja kaikki on kuulema niinkun pitääkin! Neuvolassa sanottiin että pari ensimmäistä viikkoa on raskainta ja viikkojen myötä helpottaa, sentakia jatkoin niin pitkään.. Nukkuu hyvin meidän vieressä mutta joka ikiseen ääneen ja kääntymiseen herää. Omassa perheessäni saatiin nukkua vanhempien sängyssä ja kyllä meilläkin, kaikki vaan sanoo että heräilyt johtuis siitä kun nukkuu meidän välissä, sentakia haluisin opettaa omaan sänkyyn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      90
      10654
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      245
      4576
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3943
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      169
      3449
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      72
      3262
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      70
      3024
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2742
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2310
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      65
      1766
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      164
      1510
    Aihe